29 Haziran 2005 – Barış Bildirgesi – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eski TÜYAP’ta düzenlediğimiz bir etkinlik ile NATO toplantısının sonucunda yayınlanan bildirgeye karşı bir bildirge yayınladık.

Düş Dünyanın Yakasından Bush!

NATO Dağıtılsın!

Barış ve Adalet istiyoruz!

İstanbul’da yapılan NATO Zirvesi sonuçlandı. Ortaya çıkan Sonuç Bildirisi’nde ise bir sürpriz yok. Hem NATO içindeki anlaşmazlıklar, ABD ile bazı Avrupa ülkeleri arasındaki farklı tutumlar bir kez daha görüldü. Ama aynı zamanda NATO, Irak’ta ABD’nin ve Bush’un elini kısmen rahatlatan bazı kararlar da aldı. En önemlisi, Bush’un isteği doğrultusunda Türkiye bölgedeki NATO üyesi ülke olarak daha müdahaleci bir konuma yerleştirildi. Türk ordusunun Afganistan’a asker göndermesi isteniyor.

Biz bugüne kadar ABD ve Bush yönetiminin bölgedeki saldırgan ve işgalci politikalarına karşı duranlar,

Biz bugüne kadar NATO’nun varlığına ve silahlanmasına karşı olanlar,

Biz bugüne kadar NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini savunanlar,

Biz bugüne kadar Irak işgalinin sona erdirilmesi gerektiğini savunanlar,

Biz bugüne kadar her tür silahlanmanın durdurulmasından ve nükleer başta olmak üzere silahsızlanmadan yana olanlar,

Biz bugüne kadar militarizmin yarattığı sorunlar ve sonuçlar karşısında mücadele edenler,

Biz, Bush’un savaş ve işgal politikalarına karşı mücadele edenler,

Bush’un patronluğunda yapılan NATO Zirvesi’nde alınan kararları eleştiriyor, bunları kabullenmiyor ve bunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

Çünkü biliyoruz ki, NATO’nun Ortadoğu Bölgesi’nde ister askeri eğitim amaçlı isterse müdahale amaçlı olarak bulunması bölge halklarına daha fazla eşitsizlik ve baskı olarak geri dönecektir.

Çünkü biliyoruz ki, NATO’nun ve ABD’nin Kuzey Afrika’yı, Akdeniz Havzası’nı, Ortadoğu’yu ve Kafkasya’yı kapsayan hazırlıkları ve projeleri de bölge ülkelerine ve halklarına yönelik çok ciddi bir tehdit olmayı sürdürüyor.

Çünkü biliyoruz ki, Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak bu projelerin içinde aktif rol alması, insanlarımızın bir süre sonra hiç alakaları olmayan hedefler ve amaçlar uğruna feda edilmesi, ölmeleri anlamına gelecektir.

Petrol için, doğalgaz için ve su için, kısacası enerji kaynaklarının ve bunların taşıma yollarının kontrol altına alınabilmesi için; ABD’nin dünya egemenliğinin sürmesi için bir tek insanın bile savaşlarda ve çatışmalarda feda edilmesinin haklı ve meşru bir yanı yoktur.

Oysa AKP iktidarı, halkın büyük çoğunluğu savaş ve işgal politikalarına karşı olmasına, Bush’un gelmesini ve NATO zirvesinin İstanbul’da toplanmasını istememesine rağmen, yani halka rağmen savaş ve işgal politikalarının ortağı olmak için çaba göstermektedir.

Çünkü biliyoruz ki, Ortadoğu’da yaşanan eşitsizlikler, adaletsizlikler ve Filistin halkının haklarının tanınmaması, Irak’ta işgalin sürmesi bölge ve dünya için huzur, barış ve adalet sağlamayacaktır. Türk ordusu Afganistan’a giderse, emperyalist güçler için savaşan işgalci bir güç olacaktır.

Biz barış ve adalet istiyoruz. Biz, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, Türk ordusunun emperyalist güçler ve planlar için hiçbir bölgede görev almamasını istiyoruz.

Tüm bu nedenlerle Bush’un, NATO’nun, ABD’nin ve diğer emperyalist güçlerin Geniş Ortadoğu Projesi adı altında yapmaya çalıştıklarının karşısında mücadele etmeyi, eleştirilerimizi sürdürmeyi ve gücümüzü arttırmayı hedefliyoruz.

Bush’un zulmüne, NATO’nun politikalarına, küresel işgal ve işkence manzaralarına karşı olan herkesi bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz.

Ta ki bu politikalar değişene, barış ve adalet tesis edilene kadar…

KÜRESEL BARIŞ VE ADALET KOALİSYONU

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.