Irak’ta İşgale Son Kampanyası Tanıtım Yazısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

24 Eylül’de Amerika, İngiltere, Yunanistan, Kanada, İrlanda, Avustralya, Japonya, Danimarka ve daha bir çok ülkede işgale karşı ve birliklerin derhal eve geri getirilmesi talebiyle büyük gösteriler olacak. Biz de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak,  ‘Irak’ta İşgale Son’ demek için 24 Eylül’de saat 14.00’de Taksim Gezi Parkı’nda olacağız. IRAK’TA İŞGALE SON DEMEK İÇİN

24 EYLÜL’DE TAKSİM GEZİ PARKI’NDAYIZ!

Amerikalı savaş karşıtlarının üç ay önce, 24 Eylül’ün Irak’ta işgale karşı küresel eylem günü olması çağrısına diğer ülkeler de katıldı.  24 Eylül’de Amerika, İngiltere, Yunanistan, Kanada, İrlanda, Avustralya, Japonya, Danimarka ve daha bir çok ülkede işgale karşı ve birliklerin derhal eve geri getirilmesi talebiyle büyük gösteriler olacak.  Biz de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak,  ‘Irak’ta İşgale Son’ demek için 24 Eylül’de saat 14.00’de Taksim Gezi Parkı’nda olacağız.

Amerikalı savaş karşıtlarının talebi: “Birlikleri Hemen Eve Geri Getirin”

Bundan üç ay önce Amerika’da 3 binden fazla kampanya bir araya gelerek 24-25-26 Eylül’de Beyaz Saray’ın önünde ‘Irak’ta İşgale Son-Birlikleri Hemen Eve Geri Getirin!’ sloganıyla, üç gün sürecek etkinlikler dizisi gerçekleştirme kararı aldılar. Bu etkinliklerin en önemlisi 24 Eylül’de Beyaz Saray’ın önünde yapılacak olan ve tüm Amerika’dan yüzbinlerce insanın katılacağı büyük gösteri olacak. Ardından Amerikalı savaş karşıtları bu eylem programlarını bütün dünyadaki savaş karşıtı koalisyonlara önererek, onları, mümkünse aynı gün tüm dünyada, savaşa ve işgale karşı gösteriler ve çeşitli etkinlikler yapmaya davet ettiler. Amerika’da savaş karşıtı bir koalisyon olan United for Peace and Justice Coalition (Barış ve Adalet İçin Birlik) 24 Eylül eylem çağrısında şöyle diyor: “Bugüne kadar Irak’ta 1600 Amerikalı asker öldü, en az 15,000 asker yaralandı. Amerikalıların büyük çoğunluğu bu savaşın hiç olmaması gerektiğine inanıyor, fakat Washington’daki seçilmiş temsilcilerimiz, Bush yönetiminin felakete yol açan Irak politikasını onaylamaya devam ediyorlar. Şimdi bütün savaş yanlısı politikacıları ölümlerden, gerçekleşen yıkımdan, söylenen yalanlardan ve toplumumuzun aldığı darbeden sorumlu tutmanın zamanıdır”.

Cindy Sheean: “Herkesi 24 Eylül’de sokaklarda olmaya davet ediyorum”

31 Ağustos’tan beri Bush’un Teksas’taki çiftliğinin önüne çadır kuran ve oğlu Irak’ta öldürülen Cindy Sheean ise, Bush’a yaz tatilini zehir etti. Amerika’nın yüzlerce şehrinde Cindy Sheean’ı destekleyen etkinlikler düzenlendi. Cindy Sheean kendisinin de 24 Eylül’de Beyaz Saray’ın önünde olduğunu söyleyerek, “Benim gibi siz de bu ülkedeki insanların büyük çoğunluğunun bu savaşa karşı olduğunu biliyorsunuz. Şimdi Beyaz Saray’ın önünde büyük bir ulusal gösteri düzenleyerek Bush’a bir kez daha ‘Birlikleri Hemen Eve Geri Getir’ demenin tam zamanıdır. Öyle görünüyor ki 24-26 Eylül tarihlerinde Irak’ın işgaline karşı yapılacak gösteriler, savaş karşıtı hareket başladığından beri gerçekleşen en büyük etkinlikler olacak. Herkesi 24-26 Eylül’de yapılacak etkinliklere katılmaya davet ediyorum” dedi.

Ayrıca, İngiltere’den Respect milletvekili George Galloway, 13-24 Eylül tarihleri arasında Amerika’da 12 gün sürecek bir konuşma turuna çıkacak ve Irak’ta devam eden işgali ve bu işgale karşı mücadele etmenin ne kadar önemli olduğunu anlatan konuşmalar yapacak. ‘Ayağa Kalk ve Sesini Duyur’ adlı bu konuşma turundaki bazı toplantılarda Amerikalı film yıldızı Jane Fonda’da Galloway’e eşlik edecek.

New Orleans’ın Irak’tan farkı ne?

Amerika’da Newsweek dergisinin Ağustos ayında yaptığı bir araştırmaya göre Amerika’da halkın Bush’a desteği başkanlık döneminin en düşük seviyesine, yüzde 34’e, düşmüştü.

Son olarak New Orleans’da meydana gelen ve binlerce insanın ölümüne neden olan Katrina Kasırgası ise hem Amerikan halkının bir kez daha Irak’taki işgali, bu işgale ayrılan bütçeyi sorgulamasına neden oldu, hem de Bush’un ırkçı yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. Ellerinde silahlarla kendilerini ve evlerini korumaya çalışan insan, suda yüzen ceset görüntüleri tüm dünyanın ‘New Orleans’ın Irak’tan farkı ne?’ sorusunu sormasına neden oldu.

Amerikalı savaş karşıtlarıyla dayanışmaya

24 Eylül’de bütün dünya ile birlikte, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak bizler de, Amerikalı savaş karşıtları ile, ölen oğlunun hesabını soran Cindy Sheean ile, Irak ve Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için sokaklarda olacağız. 24 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’de Taksim Gezi Parkı’nda kitlesel bir basın açıklaması düzenleyerek tüm dünya ile birlikte ‘Irak’ta İşgale Son’ diyeceğiz.

Savaşa ve işgale karşı çıkan herkesi 24 Eylül’de Taksim Gezi Parkı’na bekliyoruz.

Tayfun Mater

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.