20 Mart 2010 Irak’ta İşgale Son Kampanyası Savaşa Karşı 10 Neden

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaşa karşı 10 neden Irak Savaşının Birinci Yıldönümünde sokaklarda olmak için 10 neden
1: 40,000 ÖLÜYÜ ANISINA
Tony Blair  ve George Bush yalan söyledi, binlerce insan öldü. Cumartesi günü şu anda öldürülmekte olan olan sayısız kişi de dahil olmak üzere, 10,000’den fazla Iraklı sivilin, – henüz patlamamış misket bombalarıyla ölecek olanlar hariç- ve bu yasadışı savaşta katledilen 30,000 askerin askerin anısına yürüyoruz.www.iraqbodycount.net

2: İSPANYOL HALKIYLA DAYANIŞMA İÇİNDE
Geçen Perşembe Madrid’de meydana gelen 200’den fazla kişinin öldüğü ve 1000’den fazlasının yaralandığı acımasız katliam Bush, Blair ve Aznar’ın bu savaşı haklı çıkarmak için söyledikleri yalanların direkt bir sonucuydu. Madrid’de kendi “Savaşa Hayır” gösterilerini yapacak olan İspanyol halkıyla dayanışma içinde yürüyor olacağız. Yürüyüşümüz aynı zamanda savaş taciri Aznar’ı ve partisini geçen Pazar günkü seçimlerde yerinden eden oyları veren İspanyol halkının yaptığıklarının da onayı olacaktır. Eğer adalet varsa, bu kaderi bu sene George Bush ve seneye Tony Blair de paylaşacaktır.
3: BÜTÜN DÜNYADA YAPILAN PROTESTOLARLA BİRLİK HALİNDE
Dünya hala savaşa hayır demekte, ve 20 Mart Cumartesi dünyanın heryanından 50’den fazla ülkede gösteri yürüyüşleri yapılacak. Yenilenmiş bir liste için bkz.: www.stopwar.org.uk/march20/index.asp

4: BİTMEYEN BİR SAVAŞA HAYIR DEMEK İÇİN
George Bush’un “uluslararası teröre karşı savaş”ı sonu olmayan bir savaştır ve aslında ABD hükümetinin gücünü uygun gördüğü her yerde  zorla kabul ettirmesi amacının paravanıdır. Cumartesi günü George Bush’un “ya bizdensin ya da teröristsin” görüşünü reddettiğimizi ifade edeceğimiz bir yürüyüş olacak. Bush’un bitmeyen savaşına VE onun kopyası olan terörizme karşıyız.

5: İŞGALE SON VERİLMESİNİ İSTEMEK İÇİN
Irak’ın işgali, öncesindeki savaş kadar yasadışıdır. Terör ancak ve ancak teröristlerin oluşmasına yol açan politik ve sosyal şartlar düzeltildiği takdirde “yenilebilir”; ki Irak’ın İngiltere ve ABD tarafında işgali ve Bush ile doğrudan bağlantıları olan uluslararası şirketler yararına ülkenin tüm servetine el konulması kesinlikle bunun bir yolu değildir.

6: TAM VE KAMUYA AÇIK BİR SORUŞTURMA TALEP ETMEK
Butler Komitesi Blair’i sorgulayan üçüncü komite olup yine savaş suçlarını aklamaya çalışacak dakavuklarla doludur. Cumartesi, bu saçmalığa bir son verilmesini ve yalnızca tam, bağımsız ve açık bir soruşturmanın açılması yoluyla Tony Blair’in İngiliz halkının barış isteğine rağmen ülkeyi bu savaşa soktuğunu açıklayabilecektir.

7: ULUSLARARASI HUKUKUN SAVUNULMASI
5 Mart’ta Tony Blair uluslararası hukukta, tıpkı Irak’ta kitle imha silahlarının bulunduğuna işaret edenler gibi kanıtlar olması halinde, “pre-emptive savaşlara” izin verecek bir değişiklik yapılmasını öngören bir teklifte bulundu. Bu uluslararası anarşiye giden yoldur ve herhangi bir ülkenin diğerine saldırmasının haklı çıkarılması için kullanılabilir.

8: YURTTAŞLIK HAKLARIMIZIN KORUNMASI İÇİN
“Uluslararası teröre karşı savaş”, gizli ve hesap verme zorunluluğu olmayan güçlere görülmemiş haklar vererek bizi gözetleten, özgürlüklerimizi kısıtlayan ve keyfi tutuklamalara izin veren, yurttaşlık haklarımıza yapılan en büyük saldırı için kullanılmaktadır.

9: DEMOKRASİNİN SAVUNULMASI İÇİN
Bush, Blair ve Aznar’ın bu yasadışı savaşı haklı çıkarmak için söylediği yalanlar demokrasiye yapılan bir saygısızlıktı. İspanyol halkının yüzde doksanı savaşa karşıyken Başbakanları Aznar –Bush ailesinin uzun süredir yakın bir arkadaşı- onların görüşlerini görmezden gelerek George Bush ve Tony Blair ile şimdi korkunçluğu herkesçe farkedilen bir ittifak kurdu. Geçen Pazar İspanyol halkı demokratik haklarını kullandı ve Aznar halkının yasadışı bir savaşa olan muhalefetini görmezden gelmenin politik bedelini ödedi. Bu hepimize ilham kaynağı olurken, ADB hükümeti şimdi de İspanyol halkını “teröristlere istediğini vermek”le suçluyor.

10: İKİYÜZLÜLÜĞÜN KARŞISINDA
20 Martta George Bush ve Tony Blair’in ikiyüzlülüklerine karşı yürüyeceğiz. Dediklerine göre, “uluslararası teröre karşı savaş”, medeni değerlerimizive yaşam şeklimizi savunmak için yapılmakta, ancak aynı hükümetler dünyanın dört bir yanında acımasız diktatörleri savunmakta ve onları tolere etmekteler (Suudi Arabistan, Özbekistan, Ekvator Ginesi vs vs). Bush ve Blair uluslararası hukuku koruduklarını söylerken İsrail’i askeri ve finansal olarak destekleyerek işgal ettiği Filitin topraklarında yaptıklarını kınayan onlarca BM kararını çiğnemesini sağlamaktalar. Bush ve Blair “özgürlük ve insan haklarını” savunduklarını iddia ederken Guantanamo Bay ve Belmarsh Cezaevinde Geneva Anlaşmalarını ihlal eden koşullarda, neyle suçlandıkları bildirilmeyen ve kendilerini savunma hakları verilmeyen yüzlerce tutukluyu uluslararası hukukta işkence olarak tanımlanmış sorgulama şekilleri kullanarak süresiz alıkoymaktalar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.