BarışaRock2004 Kampanyası Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

11 Temmuz 2004, Sesonline

Bir karşı festival: Barışarock

[Sesonline] Geçen yıl 6-7 Eylül tarihlerinde düzenlenen Barışarock konseri bu yıl tekrar 21-22 Ağustos tarihlerinde düzenleniyor. Coca Cola’ya alternatif olarak düzenlenen festival’in hazırlıkları başladı.

21-22 Ağustos 2004 tarihlerinde düzenlenecek Barışarock festivalinin duyuru metni yayınlandı. İşte metin:

“Barışarock, Koka Kola’ya ve temsil ettiği değerlere karşıdır. İnsana dair her şeyi alıp satmaya yeltenen anlayışa karşıdır…Savaşlara sponsor olan küresel bir markanın barışın ve özgürlüğün müziği olan Rock’n Roll’a sponsor olmasını içine sindiremeyen bir festivaldir…

Barışarock, Irak’ta, Filistin’de, Güney Amerika’da ve Türkiye’de, kısacası tüm dünyada, yoksulluğu ve savaşları çoğaltan kapitalizme karşıdır.

8 Ağustos 2004, Rock TR

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’, 6-7 Eylül’de Hezarfen Havaalanı’nda yapılacak ‘Rock’n Coke Festivali’ne karşı, aynı tarihlerde Sarıyer Bahar Suyu piknik alanında ‘Barışarock Festivali’ gerçekleştirecek. 8 Ağustos 2004, Rock TR

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’, 6-7 Eylül’de Hezarfen Havaalanı’nda yapılacak ‘Rock’n Coke Festivali’ne karşı, aynı tarihlerde Sarıyer Bahar Suyu piknik alanında ‘Barışarock Festivali’ gerçekleştirecek. “Barışarock Festivali”‘ne, aralarında Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Mor ve Ötesi, Pentagram’ın da bulunduğu gruplar katılacak.

Beyoğlu’ndaki TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında koalisyon bünyesindeki ‘Barışarock Girişimi’ adına konuşan Ragıp İncesağır, Coca Cola firmasının 6-7 Eylül 2003 tarihlerinde Hezarfen Havaalanı’nda düzenleyeceği ‘Rock’n Coke Festivali’ni protesto ettiklerini belirtti.

İncesağır, bu nedenle kendilerinin de aynı tarihlerde bir rock konseri düzenlediklerini belirterek, “Böylece, rock kültürüne sahip çıkma ve ABD ve çok uluslu şirketlerin küresel hakimiyet saldırısını protesto etmeyi” amaçladıklarını anlattı.

“ROCK SİSTEME KARŞIDIR”

‘Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ adına konuşan Şebnem Korur Fincancı da, barıştan yana olanların bu konserde biraraya geleceklerini söyledi. Moğollar grubundan Taner Güngör ise rock müziğinin her zaman sisteme karşı olduğunu dile getirerek, “Rock, her zaman yalanlara karşı duyarlılığını ortaya koyacaktır” dedi. Sarıyer Bahar Suyu piknik alanında 6-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek “Barışarock” konserine, aralarında Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Mor ve Ötesi, Pentagram’ın da bulunduğu grupların katılacağı bildirildi.

12 Ağustos 2004, NTVMSNBC

“Rock’n Coke”a alternatif olarak geçen yıl ilk kez düzenlenen “Barışarock Festivali” bu yıl da 21-22 Ağustos tarihlerinde Sarıyer’de gerçekleştirilecek. 12 Ağustos 2004, NTVMSNBC

‘Barışarock’çılar kolları sıvadı

“Rock’n Coke”a alternatif olarak geçen yıl ilk kez düzenlenen “Barışarock Festivali” bu yıl da 21-22 Ağustos tarihlerinde Sarıyer’de gerçekleştirilecek.

12 Ağustos 2004—  Festival programında, rock gruplarının vereceği konserlerin yanısıra, izleyicilerin de katılımıyla gerçekleştirilecek şiir, tiyatro, sinema, resim, karikatür etkinlikleri de yer alıyor.

İstanbul bu yıl da aynı tarihlerde gerçekleştirilecek iki ayrı rock festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

“Rock’n Coke” için Hezarfen Havaalanı’nda çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında gerçekleştirilecek olan “Barışarock Festivali”ne katılacak gruplar belli oldu.

“Yine Barış, Yine Rock, Yine BarışaRock” sloganıyla gerçekleştirilecek festivalde şu gruplar sahne alacak:

21 Ağustos Cumartesi: Stuka, Feather Fall, High Way, Arka Bahçe, Moribund Oblivition, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, False In Truth, Abraxas, Kronik, Karakutu (Turgut Berkes), Anima, Çamur, Siya Siya Band, Zardanadam, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Işığın Yansıması, İhtiyaç Molası.

22 Ağustos Pazar: Flash Royal, Sypo, Teneke Trampet, Sakin, Dirty Black, İnfected, Karakedi, Oyuncak Araba, Karagüneş, Pilli Bebek, Soul Sacrifice, Gür Akad, Crush, Objektif, Version Forward, Vedat Sakman, Metro, Akın Eldes, Cavit Murtezaoğlu, Moğollar, Cem Karaca Yol Arkadaşları.

Festivaldeki diğer etkinlikler de şunlar;

Sokak Tiyatrosu (Anatole)

Tiyatro Atölyesi (Mahşer-i Cümbüş)

Grafiti Atölyesi

Resim Atölyesi

Şiir Atölyesi

Film Atölyesi (Bilgi Ünv. Sinema Bölümü-Ethem Özgüven)

Orta Oyunu (Tiyatro Bahane)

Yıldızlar Altında Sinema ve Belgesel Gösterimi (Film Kollektifi)

Festival biletleri 15 milyon liradan 3 Ağustos tarihinden itibaren satılmaya başlandı.

13 Ağustos 2004, Zaman

BarışaRock Festivali ‘tam teşekküllü’ geliyor 13 Ağustos 2004, ZAMAN

BarışaRock Festivali ‘tam teşekküllü’ geliyor

“Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nca düzenlenen “BarışaRock Festivali”, 21-22 Ağustos’ta rock severleri biraraya getirecek.

BarışaRock Girişimi’nden yapılan açıklamaya göre festivalde müzik, tiyatro, sinema ve şiir etkinlikleri de yer alacak. Festival kapsamında Feather Fall, High Way, Abraxas, Çamur, Teneke Trampet, Sakin, İnfected, Karakedi, Karagüneş, Vedat Sakman, Metro, Akın Eldes, Moğollar ve Cem Karaca Yol Arkadaşları gibi sanatçı ve grupların müzikseverlerle buluşması planlanıyor. Festival süresince ayrıca aralarında Sokak Tiyatrosu, Mahşer-i Cümbüş’ün de yer aldığı tiyatro grupları gösteri yaparken, resim, şiir ve film atölyeleri kurulacak ve sinema gösterimi yapılacak. “Tam teşekküllü” festivalin biletleri 15 milyon lira. Bilgi için: www.barisarock.com Kültür-Sanat

14 Ağustos 2004, Milliyet

Erkin Koray Rock’n Coke’ta, Moğollar ise alternatif ‘BarışaRock’ta sahne alırken, Moğollar’ın Koray’a ‘O festivale katılma’ dediği öne sürüldü 14 Ağustos Cumartesi, MİLLİYET

Rock’ta festival ‘savaşı’

Erkin Koray Rock’n Coke’ta, Moğollar ise alternatif ‘BarışaRock’ta sahne alırken, Moğollar’ın Koray’a ‘O festivale katılma’ dediği öne sürüldü

Pınar Aktaş

Koray Rock’n Coke’ta

YAZ aylarının vazgeçilmezleri arasına yerleşen rock festivallerine geri sayım başladı. Erkin Koray, Coca Cola’nın düzenlediği Rock’n Coke’un, alternatif olarak düzenlenen BarışaRock’a karşı kozu oldu. BarışaRock’ı düzenleyen Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ndan bir yetkili Koray’ın, Moğollar tarafından Rock’n Coke’ta sahneye çıkmamak için ikna edildiğini öne sürdü. Koray ise “Telkinde bulunanlar oldu. Beni bağlamaz… Önce Coca Cola’dan teklif geldi, şartları düşünceme uygun olduğu için kabul ettim” dedi.

Moğollar BarışaRock’ta

ROCK’N Coke birçok ünlü sanatçıyı 21 – 22 Ağustos’ta Hezarfen Havaalanı’nda müzikseverlerle buluşturacak. 250 dönüm arazide yapılacak festivalde ana sahnede çıkacaklar arasında Iggy & The Stooges, 50 Cent, The Rasmus, Türk sanatçılardan da Koray’ın yanı sıra Mazhar Fuat Özkan ve Özlem Tekin yer alacak. Rock’n Coke’a alternatif olarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu festivalle aynı zamanda düzenlenen ‘BarışaRock’ ise Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında yapılacak, Gür Akad, Tibet Ağırtan, Vedat Sakman, Akın Eldes, Moğollar sahne alacak.

15 Ağustos 2004, Akşam

Rock bir kez daha şişede durmuyor 15 Ağustos 2004, AKŞAM

Rock bir kez daha şişede durmuyor

Çiğdem MATER / cigdem.mater@aksam.com.tr Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Fotoğraflar: Hakan EZİLMEZ

Küreselleşme karşıtlarının geçen yıl kurduğu BarışaRock’a bu sene 42 grup katılıyor. Festival Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda 21-22 Ağustos’ta yapılacak. Düzenleyicileri “Bu sadece bir rock festivali değil, savaşa ve Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşı olanlar burada bir arada olacak” diyor. Hedef ise gelecek yılda etkinlikleri birkaç güne yaymak ve küçük bir jazz festivaline dönüştürmek.

Geçen yıl Eylül ayında İstanbul sokakları “Rock şişede durmaz” afişleriyle doldu bir anda. İstiklal Caddesi’nin girişinde Coca-Cola’nın düzenlediği Rock’n Coke festivaline ait takta bile “Rock şişede durmaz” çıkartmaları vardı. Afişlerin sahibi Coca Cola’nın yapacağı rock festivalini duyar duymaz harekete geçen küreselleşme karşıtlarıydı, adları da BarışaRock.

İlk BarışaRock geçen sene iki gün boyunca yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti, ikincisi bu yıl, yine Rock’n Coke ile aynı günlerde, 21-22 Ağustos’ta. BarışaRock’u Moğollar’ın basçısı Taner Öngür ve organizasyon komitesinden Şenol Karakaş anlattı.

“İlk karşılaştığımız soru Amerika’dan, İngiltere’den meşhur kimler geliyor? Onlardan hiçbiri gelmiyor. Ama Gürcistan’dan, İran’dan konuklarımız var” diye söze başlıyor Taner Öngür. BarışaRock’ın hem küreselleşme karşıtı bir duruş olduğundan hem de müzik zevkinin değişmesinin işaretini vermesinden söz ediyor. “Artık müzik beğenilerimizin İngiliz ve Amerikan müzik endüstrisi tarafından dikte edilmesini istemiyoruz. MTV müziğini dinlemek istemiyoruz.”

BarışaRock’a bu sene 42 grup katılıyor. Öngür Türkiye’de yeşeren yeni müziğe güveniyor, starlık sisteminden de hoşlanmıyor. “Bu ülkede çok kabiliyetli insanlar var. Hatta 20 gün, 24 saat rock festivali yapacak kapasitemiz var. Böyle bir kapasitemiz varken, Pink mesela S modeli Mercedes istemiş, otelde de, kuliste de 24 derece sıcaklık istemiş, böyle şeyler isteyen tipler gelmesin daha iyi. Bizimkiler bir bardak suya geliyorlar. Ve 42 grubun en az 22’si Pink’ten de, diğerlerinden de daha iyi müzisyenler.” //b IRAK SAVAŞI’NA VE BOP’A KARŞI

BarışaRock sadece bir rock festivali değil. Geçen sene küreselleşmeye karşı başlayan hareket, bu sene savaşı ve Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) de hedefleri arasına almış. Şenol Karakaş “Gezegenin bu bölgesinde yaşayan insanlar olarak bölgemizi ilgilendiren Irak savaşına ve BOP gibi saçmalıklara karşı, kendi sorunlarımızı da harmanlayarak bir festival yapıyoruz” diye anlatıyor BarışaRock’ı.

Aslında etkinliğin adı organizasyonu kısıtlamış. Taner Öngür “Bu sene BarışaRock’ın sadece rock’çılardan oluşması şarttı ama gelecek yıl için başka şeyler düşünüyoruz” diyor ve ekliyor: “İsmi koruyup, gerçek bir barış festivali haline dönüştürebiliriz. Rock formatı dışında kalıp da, burada olmak isteyen bir sürü müzik insanı var, onların olmaması üzücü. Bu biraz da deneme yanılma aslında. Hep birlikte deneyerek, kendi kapasitemizi, potansiyelimizi görmek önemli. Projelerden biri de gelecek sene Barışarock ismini sürdürerek birkaç güne yaymak, bir gün sadece rock grupları, bir gün tiyatro gösterileri, bir gün etnik müzikler yani küçük bir jazz festivali falan yapmak.”

Barışarock’ta amaç para kazanmak değil. Sadece yapılan masrafların karşılanması önemli, bilet satışlarından gelecek parayla mekan ve sistem kirası ödenecek. Şenol Karakaş gelir eşittir giderden başka amaçları olmadığını söylüyor. “Hesaplarımız açık, internetten yayınlanacak. Konserin yapılacağı yerin sahibine bir şey vermek gerekiyor, biz de para vermeyi tercih ediyoruz, çünkü başka bir şey kabul edilmiyor. Belki barıştan yana bir insan, yapabileceği indirimi yapıyor ama bedava da veremiyor.” BarışaRock geçen sene bilet ve alandaki yiyecek satışlarıyla masrafları karşılamış. Pek ümitleri yok ama bu sene olur da, kazanç giderden fazla olursa, elde kalan parayla bir barış eylemi düzenlenecek.

HERŞEY DAYANIŞMA

BarışaRock’a katılan sanatçıların tamamı beklentisi olmadan sahneye çıkıyor. Öngür bunu anlatmakta zorlandıklarını söylüyor. “Rock’n Coke yerine Barışarock’a gelmeyi tercih eden sanatçılar, Irak halkının yaşadıklarını içlerinde hissedenler. Sahneye çıkan da, dinlemeye gelen de bu işin dayanışmasını yapıyor.”

Hala Rock’n Coke’un alternatifi misiniz yoksa iddianız büyüdü mü sorusuna cevapları net: “Rock’n Coke bizi düşündüğümüzden fazla ciddiye aldı geçen sene. Rock’n Coke’a alternatif olduğumuz gibi çok başka şeylere de alternatifiz, mesela star sistemine” diyor Öngür. “Burada 42 grup ve belki de Türkiye sathında temsil ettikleri bin 500 grup varolan çirkin star sistemini yok etmek için bir manifesto yaratıyorlar. Çok kabiliyetli, çok üretici bir gençlik var, yer starların altından sarsılacak.”

Karakaş ise “Burada ciddi bir dayanışma var, orada ise sermaye. Şu anda en az 20 kişi sayabilirim, işini, aşını, eşini bırakmış, bu işle uğraşıyor. Öbür tarafta yukarıdan aşağıya bir idari iş, hiyerarşi, ne sanata, ne de müziğe uymuyor. Burada dayanışarak, paylaşarak, konuşarak işleyen şeffaf, demokratik ve açık bir mekanizma var. Yoksa, 18 milyon doların yanında sıfır dolarla yürüyen bir mücadele söz konusu.”

Karakaş :”Yarılma yaratmak istiyoruz”

Milyon dolarlık sponsorlukla düzenlenen Rock’n Coke ile aynı zamanda yapıyoruz bu işi. Hem medyada, hem izleyicilerde, hem de katılımcı müzik gruplarında bir yarılma yaratmak amaç. Bir yanda savaşın simgesi olmuş bir markanın festivali var. Irak’a Amerikan askerlerinden sonra giren ilk şey Coca-Cola’ydı. Coca-Cola bize Bush’u, Irak işgalini, Ebu Garip cezaevinde olanları ifade ediyor. Herkes bir tercih yapmak zorunda.

Öngür: “Gelecek bu coğrafyada”

BOP’un kültürel bir alternatifini oluşturmak istiyoruz. Kuzey Kıbrıs’tan, Güney Kıbrıs’tan, Filistin’den, İsrail’den, İran’dan, Yunanistan’dan, Gürcistan’dan, Kafkaslara kadar bütün müzisyenleri bir araya getiren bir doğrultuda gidebilir. Bu ülkelerden pek çok aydın zaten beyin fırtınası anlamında çalışıyorlar ama kültür ve sanat alanında da bu bilinç çok önemli. Ait olduğumuz coğrafyanın pek çok ülkesindeki gençler gözlerini Türkiye’ye, İstanbul’a dikmişler, bizde de bütün gözler New York’a dikilmiş durumda. Şöyle bir dönmemiz lazım aslında çünkü bence gelecek buralarda.

Kimleri bekliyorlar

“Ben rock müzik dinlemek istiyorumdan tutun, ben barış yanlısıyım diyene, sadece eğlenmek istiyorum’dan, bu işlerle hiç ilgilenmek istemiyorum diyene kadar herkesi bekliyoruz. Herkes gelsin, eğlensin, tanısın istiyoruz. İnsanlar ailece geldiler geçen sene, bu çok keyifli. Bu sene İzmir’den mesela en az dört otobüs geliyor. Ankara’dan, Trabzon’dan, Antalya’dan, Mersin’den otobüslerle gelecekler.”

Bu sene BarışaRock

21-22 Ağustos tarihleri arasında Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanında gerçekleşecek BarışaRock’un iki günlük bileti 15 milyon lira. Biletleri İstanbul’daki pek çok kitabevinden ya da www.ideefixe.com’dan satın alabilirsiniz.

21 Ağustos Cumartesi:

Stuka, Feather Fall, High Way, Arka Bahçe, Moribund Oblivition, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, False in Truth, Abraxas, Kronik, Karakutu (Turgut Berkes), Anima, Çamur, Siya Siya Band, Zardanadam, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Işığın Yansıması, İhtiyaç Molası

22 Ağustos Pazar

Flash Royal, Sypo, Teneke Trampet, Sakin, Dirty Black, Infected, Karakedi, Oyuncak Araba, Karagüneş, Pilli Bebek, Soul Sacrifice, Gür Akad, Crush, Objektif, Version Forward, Vedat Sakman, Metro, Akın Eldes, Cavit Murtezaoğlu (İran), Moğollar, Cem Karaca Yol Arkadaşları

Festival alanına kurulacak çeşitli mekanlarda Anatole Sokak Tiyatrosu, Mahşer-i Cümbüş Tiyatro Atölyesi, Bilgi Üniversitesi’nden Ethem Özgüven yönetiminde film atölyesi, Tiyatro Bahane’den Orta Oyunu, Film Kolektifi’nin yıldızlar altında film ve belgesel gösterimi, grafitti, resim ve şiir atölyeleri gerçekleştirilecek. Her atılan golün George Bush’a atıldığı varsayılacak kadınlı, erkekli bir futbol turnuvası düzenlenecek. DİSK, KESK, TMMOB, İstanbul Tabip Odası, AKUT, GREENPEACE, Bergamalı’lar ve Munzurlu’lar alanda standlar açacaklar.

“Çadırını alan gelsin”

“Kolalı hiç bir içecek içilmeyecek. Bir öğün en fazla beş milyon tutacak. İnsanlar kendi yiyeceklerini getirmezlerse seviniriz, çünkü alandaki satıştan kazanılacak parayla kirayı ödeyeceğiz. Bira, şarap, rakı gibi her türlü alkollü içki olacak. Çok büyük bir kamp alanı var, çadırını alan herkesi bekliyoruz.”

Rock’n Coke ne diyor

Son yıllarda İstanbul’da sayısı ve etkinliği artan kültürel organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonların bu şekilde artmasını ve çeşitlenmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

18 Ağustos 2004, Radikal

Barışın sesi yükselecek 18 Ağustos 2004, RADİKAL

Barışın sesi yükselecek

Barışarock festivali bu yıl 21-22 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bazı yeniliklerin eklendiği festivale yerli ve yabancı 42 grup/şarkıcı katılacak

İSTANBUL – Barışarock’çılar bu yıl 21-22 Ağustos tarihlerinde savaş karşıtları ve rock’severlerle yeniden buluşuyor. Bu yılki Barışarock’ta yerli ve yabancı toplam 42 grup/şarkıcı katılacak. Binlerce insan, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda (geçen yılki yerin az ilerisi) bu yıl da barış isteyip, savaş karşıtı şarkılar söyleyecek. Geçen yıl Türk rock müziğinin efsane isimlerinin yanı sıra, İngiltere ve Lübnan’dan da toplulukların sahne aldığı festival tamamen gönüllü katkılarla düzenlenmiş, müzisyenlerden, organizasyon çalışanlarına kadar kimse ücret talep etmemişti. Barışarock bu yıl kaldığı yerden, “Paraya, savaşa ve tekellere muhtaç olmadığımızı geçtiğimiz yıl ispatladık. Bu yıl yeniden, daha yüksek sesle; savaşa ve temsilcilerine haykıralım: Dünyamızdan ve müziğimizden elinizi çekin” demeye hazırlanıyor.

Yalnız müzik değil, her şey

Festivali düzenleyen ekibe bir kulak verecek olursak: “Öyle boş boş oturup müzik dinleyip, meşrubat içmeyeceğiz. Resim yapacağız, karikatür çizmeyi öğreneceğiz, kocaman bir duvara grafiti yapacağız belki de hayatımızda ilk kez. Tiyatroya hazırlayan dramalarda oynayacağız, güneş rakı burcuna girince şiir atölyesinde romantikleşeceğiz… Gece ise açık hava sinemasına geçeceğiz ve süpriz film ve belgeseller seyredeceğiz. Bu arada müzik hep fonda olacak, dostlar hep yanı başımızda.”

Moğollar, Akın Eldes, İhtiyaç Molası, Vedat Sakman ve Gür Akad’ın başını çektiği yerli isimlerin yanı sıra konser performansı dillere destan heavy metal camiasının dokunulmazlarından Abraxas; uzun yıllardır sürgünde yaşayan etnik-rock’çı İran’ın Cem Karaca’sı Cavit Murtezaoğlu; Kafkas ezgileriyle heavy metal yayan Gürcistan’dan Crush’ın da aralarında olduğu yabancı grup/şarkıcılar da barış için çalıp söyleyecek. E, bundan iyisi?

19 Ağustos 2004 basın açıklaması haberleri

NTVMSNBC

Barışarock’çılardan basın açıklaması

“Rock’n Coke”a alternatif olarak düzenlenen “Barışarock Festivali” öncesinde, festivale katılacak sanatçılar, festivali destekleyen kurumlarla birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi’nce Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, festival çerçevesinde dünyada yaşanan sorunlara da dikkat çekileceğini belirterek, eğlence ve müzikle, barış içinde bir festival gerçekleştirileceğini söyledi.

“Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nca düzenlenen ve 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek “Barışarock” festivali, rockseverleri müzik, tiyatro, sinema ve şiirle buluşturacak.

Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, aynı tarihlerde gerçekleştirilecek “Rock’n Coke Festivali”ne karşı düzenlenen “Barışarock”un reklam bütçesinin varolmadığını söyledi.

’REKLAM BÜTÇEMİZ YOK’

Öngör, “Reklam bütçemiz yok, festivali basın açıklamalarıyla tanıtıyoruz. Aslında Rock’n Coke’un reklamları bize de yarıyor. Onların afişlerini görenlerin aklına Barışarock da geliyor” dedi.

Öngör, festival çerçevesinde dünyada yaşanan sorunlara da dikkat çekileceğini belirterek, eğlence ve müzikle, barış içinde bir festival gerçekleştirileceğini söyledi.

Bu arada, festival süresince aralarında Sokak Tiyatrosu, Mahşer-i Cümbüş’ün de yer aldığı tiyatro grupları gösteri yaparken, resim, şiir ve film atölyeleri kurulacak ve sinema gösterimi yapılacak.

YER: MEHMET AKİF ERSOY PİKNİK ALANI

Rock’n Coke”a alternatif olarak geçen yıl ilk kez düzenlenen “Barışarock Festivali”, 21-22 Ağustos tarihlerinde, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda gerçekleştirilecek.

HÜRRİYET

Yeryüzüne şarkılar

‘Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nca geçen yıl Rock’n Coke Festivali’ne karşı düzenlenen Barışarock festivali, bu yıl da 21-22 ağustosta gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi adına konuşan Moğollar’ın gitaristi Taner Öngör, geçen yıl Coca Cola’ya tepki olarak başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngör, festivalin ‘özgürlük ve bağımsızlık’ adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

Hedef Coca Cola değil

Barışarock festivalinin çok daha keyifli geçeceğine değinen Öngür, “Bu festivalde arkadaşlar, bir şişenin içinden seslenmeyecekler…

“Bizim derdimiz Coca Cola değil, çokuluslu 100’e yakın şirketin saldırılarına karşı, savaş karşıtı adil bir dünya isteği” diye konuştu.

Kolalı rock’la aynı tarihte

Rock’n Coke Festivali ile aynı tarihte 21-22 ağustosta gerçekleştirilecek Barışarock festivalinin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngör, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Cem Karaca unutulmadı

Geçen yıl ki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiği konserin kapanışı bu yıl da Cem Karaca şarkılarıyla yapılacak. Ayrıca bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimleri de yer alacak.

Bağımsız rock’çılar festivali

Barışarock festivaline, aralarında Moğollar, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak. Festivalin giriş biletleri ise 15 milyon lira olarak belirlendi.

MAKSİMUM

Barışarock Festivali

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nca ilki geçen yıl düzenlenen Barışarock Festivali’nin ikincisi bu yıl da 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla Tünel’de yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi adına konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, geçen yıl protesto amaçlı başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngör, festivalin “özgürlük ve bağımsızlık” adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

Rock’n Coke Festivali ile aynı tarihte 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek Barışarock Festivali’nin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngör, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Festivalde bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimlerinin de yer alacağını kaydeden Öngör, festivale ilişkin bilgilerin barisarock.org adresinde yer aldığını anlattı.

Kapanış yine Cem Karaca ile

Öngör, festivalin geçen yılki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiğini anımsatarak, bu yıl da ‘ölümsüz’ Cem Karaca şarkılarıyla festivalin sona ereceğini söyledi.

Barışarock Festivali’ne, aralarında Moğollar, mor ve ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak.

Bilet fiyatı

Festivalin giriş biletleri 15 milyon lira olarak belirlendi.

HÜRRİYET

Barışarock, Bir karşı festival!

Alternatif rock müzik festivali 21-22 Ağustos’ta “Barışarock / Evimiz Dünya” adıyla Sarıyer’deki M. Akif Ersoy Parkı’nda düzenleniyor. Savaşkarşıtları ve rockseverler yeniden buluşuyor.

Barışarock festivaline destek veren kuruluşlar

AKA- Arama Kurtarma Araştırma, Uluslararası Af Örgütü, AKUT, Greenpeace, İstanbul Tabipler Odası, Veteriner Hekimler Odası, Barış İçin Sinema, CTP Gençlik Kolları, BETON, Dünya Yalnız Bizim Değil, Eğitim-Sen Genel Merkezi, ENDYL (European Network of Democratic Young Left), Film Kollektifi, Gökkuşağı Vosvosları, HYHKD Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (1988), KESK Genel Merkezi, Petrol-İş, ROCKTR, SES Genel Merkezi, SOFARG İstanbul Bilgi Üniversitesi SOFARG birimi, Videoaktif

Festival yetkilileri Barışa Rock organizasyonunu şöyle tanımlıyor:

“BARIŞAROCK, geçtiğimiz yıl, Koka Kola’nın düzenlediği sözde rock konseri Rakenkok’a karşı yükselen, tepkiden doğan bir karşı festivaldir!

Barışarock, Koka Kola’ya ve temsil ettiği değerlere karşıdır. İnsana dair her şeyi alıp satmaya yeltenen anlayışa karşıdır

Savaşlara sponsor olan küresel bir markanın barışın ve özgürlüğün müziği olan Rock N Roll’a sponsor olmasını içine sindiremeyen bir festivaldir

Barışarock, Irak’ta, Filistin’de, Güney Amerika’da ve Türkiye’de, kısacası tüm dünyada, yoksulluğu ve savaşları çoğaltan kapitalizme karşıdır.

Barışarock, sanatın ve özellikle rock müziğin ticarileştirilmesine, sanayileştirilmesine karşıdır.

Barışarock, karşı çıkmakla yetinmeyin, hayallerini gerçek kılmaya çalışanların festivalidir.

Barışarock müzikten taviz vermeyen, yüksek sesle barış ve özgürlük isteyen bir festivaldir.”

SESONLİNE

Barışarock’a son iki gün…

”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nca düzenlenen ve 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ”Barışarock” festivali, rockseverleri müzik, tiyatro, sinema ve şiirle buluşturacak.

Koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi’nce Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, aynı tarihlerde gerçekleştirilecek ”Rock’n Coke Festivali”ne karşı düzenlenen ”Barışarock”un reklam bütçesinin varolmadığını söyledi.

Öngör, ”Reklam bütçemiz yok, festivali basın açıklamalarıyla tanıtıyoruz. Aslında Rock’n Coke’un reklamları bize de yarıyor. Onların afişlerini görenlerin aklına Barışarock da geliyor” dedi.

Festivalde, rock müziğin yanı sıra tiyatro, sinema ve şiirin de yer aldığını ifade eden Öngör, rockseverleri festivale davet etti.

Festivalin 2 günlük bilet ücretinin 15 milyon lira olduğunu dile getiren Öngör, festival alanında satılan yiyecek ve içeçeklerin de bir üniversite öğrencisinin bütçesi dikkate alınarak ucuz tutulacağını belirtti.

Öngör, festival çerçevesinde dünyada yaşanan sorunlara da dikkat çekileceğini belirterek, eğlence ve müzikle, barış içinde bir festival gerçekleştirileceğini söyledi.

Festivalde, aralarında Arka Bahçe, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, Işığın Yansıması, Teneke Trampet, Oyuncak Araba, Karagüneş, Pilli Bebek, Vedat Sakman, Moğollar ve Cem Karaca Yol Arkadaşları’nın da yer aldığı gruplar ve sanatçılar sahne alacak.

Bu arada, festival süresince aralarında Sokak Tiyatrosu, Mahşer-i Cümbüş’ün de yer aldığı tiyatro grupları gösteri yaparken, resim, şiir ve film atölyeleri kurulacak ve sinema gösterimi yapılacak.

Festivalin 15 milyon lira olarak belirlenen biletlerinin, ”www.ideefixe.com” adresinde ve belirlenen noktalarda satışına devam ediliyor.

TURNUSOL

BARIŞAROCK FESTİVALİ, 21 – 22 AĞUSTOS’TA İSTANBUL’DA…

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu bünyesindeki ‘Barışarock Girişimi’nce Taksim Gezi Parkı’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Festival hakkında bilgi veren Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngür, aynı tarihlerde gerçekleştirilecek ”Rock’n Coke Festivali”ne karşı düzenlenen ”Barışarock”un reklam bütçesinin varolmadığını söyledi. Öngür, ”Reklam bütçemiz yok, festivali basın açıklamalarıyla tanıtıyoruz. Aslında Rock’n Coke’un reklamları bize de yarıyor. Onların afişlerini görenlerin aklına Barışarock da geliyor” dedi. Festivalde, rock müziğin yanı sıra tiyatro, sinema ve şiirin de yer aldığını ifade eden Öngür, rockseverleri festivale davet etti.

Festivalin 2 günlük bilet ücretinin 15 milyon lira olduğunu dile getiren Öngür, festival alanında satılan yiyecek ve içeçeklerin de bir üniversite öğrencisinin bütçesi dikkate alınarak ucuz tutulacağını belirtti.

“Kola içen Bush olsun!” sloganlarının ardından bir Barışarock eylemcisi, şu açıklamayı okudu:

Evimiz Dünya

Dünyamız acı çekiyor.

Irak… Filistin… Sudan… Afganistan… Çeçenya… Kongo… Liberya… ve ülkemiz… susmayan silahlar, ağlayan çocuklar… yıkımlar… gözyaşı… kan… yoksulluk… açlık… mülteciler… AIDS… şovenizm… küresel ısınma… hoşgörüsüzlük… nükleer saçmalık… zehirlenen topraklar… genetik oyunlar… ekolojik felaket… tüketim çılgınlığı… cehalet… soykırım… fanatizm… kâbus… kâbus… kâbus…

Dünyamız, evimiz bizim…

Kasaları dolsun, piyasaları coşsun diye aptalca bir körlükle, zalim bir hırsla mahvediyorlar onu.

Şarkılarımız yeryüzüne!

Şimdi biz, barışçı rock müzisyenleri ve barışçı rocksevenler, şarkılarımızı dünyamıza sahip çıkmak için söyleyeceğiz… Evimizi korumak için…

İki gün boyunca; paradan, pazardan uzakta… Bağımsız tavrımızla… İtirazımızı haykırmak, insanları yardıma çağırmak için; “Başka bir dünya mümkün” demek için… Hani geçen seneki gibi…

Yani yine barış, yine rock!

Banşarock, bir dünya cenneti, bir karşı festival…

Banşarock kül yutmayanların, tongaya basmayanların, soldan gidenlerin, “Rock ölmedi” diye haykıranların, “defol Bush” diyenlerin ama NATO’yu da unutmayanların, hayatın gerçekten de sokakta olduğuna inananların, siyah giyenlerin, beyaz giyenlerin, çok renk giyenlerin, giymeyenlerin, giyemeyenlerin, işçilerin festivali, Kolombiyada Katil Kola tarafından katledilen sendikacıların, Irakta öldürülen çocukların, soykırıma direnen Filistinin, tecrit altında yaşayan milyonların, feryatı figan olmuş dünyanın sesine kulaklarını tıkamayanların tarz-ı hayatı…

Diyoruz ki bu senin festivalin…

Öyle hariçten gazel okumuyoruz, gelirsen bir kişi fazlayız, gelirsen cümbüşümüz daha cümbüş, şarkılarımız daha coşkulu… Çantanı topla, dostlarını yokla, al çadırını gel… içki ucuz, yemek ucuz, burada hötzöt yok, burada hiyerarşi yok, burada militarizm yok, burada ayrımcılık yok, burada para konuşmuyor; burada resim var, tiyatro var, grafiti var, sivil itaatsizlik var, gece açıkhavada film izlemek, ateş başında şiir okumak, kazanmanın yüceltilmediği bir futbol maçında ter atmak, hayatı ve etrafımızda olup biteni konuşmak ve hiç durmadan, susmadan banş, adalet ve isyan şarkıları söylemek var.

Nasıl bir dünya istiyorsak öyle iki gün geçirmek için haydi sokağa,

Haydi Barışarock’a!

21 Ağustos 2004, Sesonline

‘BarışaRock’ bugün başladı 21 Ağustos 2004, SESONLİNE

‘BarışaRock’ bugün başladı

[Sesonline] İSTANBUL- BarışaRock Festivali bugün ve yarın, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik alanında gerçekleşiyor.

“Kola içen Bush olsun” sloganıyla başlayacak olan festivalde, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Işığın Yansıması, İhtiyaç Molası, Vedat Sakman, Metro, Akın Eldes, Cavit Murtezaoğlu, Moğollar, Cem Karaca Yol Arkadaşları gibi gruplar sahneye çıkacak.

Girişimciler, ”Evimiz dünya” ama ”Dünya Yalnız Bizim Değil” diyerek; dileyenlerin sevimli dostları evcil hayvanlarıyla birlikte etkinliğe katılabileceklerini, Birgün Pazar’da yayınlanan doğa ve hayvan dostu ”Dünya Yalnız Bizim Değil” sayfasının da destekçileri arasında yer aldığını vurguladılar.

22 Ağustos 2004, Cumhuriyet

‘Barışarock’ başladı 22 Ağustos 2004, CUMHURİYET

‘Barışarock’ başladı

”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” tarafından düzenlenen ”Barışarock” Festivali, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda dün başladı. Etkinliğe katılanlar, sabah saatlerinden itibaren kendilerine ayrılan kamp alanında çadır kurdular. Güvenlik önlemleri altında alana giren katılımcıların, içeri yiyecek sokmasına izin verilmedi. Rockseverleri müzik, tiyatro, sinema ve şiirle buluşturacak festivalde, sahneye ilk olarak Stuka çıktı. Bazı gençler, Stuka’nın müziğiyle adeta kendinden geçti. İki günlük bilet ücreti 15 milyon lira olan ”Barışarock” Festivali’nde, aktiviteler saat 02.00’ye kadar devam edecek. Sloganı ”Cola içen Bush olsun” olan festivalde, kolalı meşrubatlar satılmadı. (Fotoğraf: AA)

23 Ağustos 2004, NTV

İstanbul’da iki rock festivali birden 23 Ağustos 2004, NTVMSNBC

İstanbul’da iki rock festivali birden

Türkiye’nin en büyük açık hava etkinliği olan Rock’n Coke ile ‘Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nca düzenlenen Barışarock festivalleri iki ayrı mekanda rock severlerle buluştu.

23 Ağustos 2004—  Hezarfen Havalimanı’nda Rock’n Coke için buluşan binlerce müziksever haftasonunu dans ederek geçirdi. Rock’n Coke’un alternatifi olan Barışarock’ta ise slogan “Cola içen Bush olsun”du.

Türkiye’de ikincisi düzenlenen Avrupa standartlarında yapılan Rock’n Coke, 500 dönümlük bir arazide gerçekleşti. Cumartesi sabahı başlayan eğlence Pazar sabahının ilk ışıklarına kadar sürdü. Binlerce rockcı festivalin ilk gecesini çadırlarında geçirmeyi tercih etti.  Festivalin ikinci gününde ise Fifty Cent ve Fun Lovein Criminals gibi isimler sahne aldı.

CARDROCK’LARDAN İADE

Bu arada festivalin, “fırtına” uyarısı nedeniyle planlanan süreden önce sona ermesi nedeniyle “CardRock”ında parası kalanlara iade işleminin en kısa sürede yapılacağı bildirildi.

Organizasyon tarafından yapılan açıklamada ödemelerin İstanbul ve çeşitli illerdeki Akbank şubelerinden yapılacağı, daha geniş bilginin Çarşamba günü gazetelerde yeralacağı belirtildi.

ALTERNATİF FESTİVAL

Sloganı “Cola içen Bush olsun” olan Barışarock ise Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında yapıldı. Festivalde, kolalı meşrubat satılmadı.

Şarkıların barış için söylendiği festivalde, 2 gün boyunca aralarında Arka Bahçe, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, Işığın Yansıması, Teneke Trampet, Oyuncak Araba, Karagüneş, Pilli Bebek, Vedat Sakman, Moğollar ve Cem Karaca Yol Arkadaşları’nın da yer aldığı gruplar ve sanatçılar sahne aldı.

23 Ağustos 2004, Bianet

6 Bin Kişi ”Barış” İçin Buluştu

“Greenpeace, Uluslar arası Af Örgütü, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İstanbul Anti Militarist İnisiyatif gibi grupların standları iki gün boyunca açık kaldı.”

“Evimiz dünya” başlığıyla bu haftasonu yapılan Barışarock’ta 42 grup, bol bira, yıldızların altında sinema ve barış çağrıları vardı. Barışarock gönüllüleri; para ilişkilerine girmeden alternatif bir festival düzenliyor.

BİA (İstanbul) – Coca Cola’nın Rock’n Coke festivaline alternatif yaratmak, rock müziğin barış yönünü öne çıkarmak için bir araya gelen Barışarock gönüllüleri, sponsorsuz festival düzenlenebileceğini kanıtlamış oldular.

Bu hafta sonu Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında ikincisi yapılan Barışarock’ta, ağırlıkla rock müzik, tiyatro, sinema, atölyeler, bol bira ve yıldızların altında uyumaktan oluşan bir program vardı.

Cumartesi günü, “heavy metal”le başlayan gündüz programı, geceye doğru “reagge” yapan Version Forward, etkileyici kadın vokaliyle Anima ve Vedat Sakman’ın gündüze göre durgunlaşmış dinleyicilere ilaç gibi gelen sesiyle sona erdi.

Gece saatlerinde sahneye çıkan oyuncu Mehmet Ali Alabora, dünyadaki savaşlara ve eşitsizliğe karşı gençleri acilen harekete geçmeye çağırdı, 1 Eylül Dünya Barış günü Beşiktaş iskelesindeki mumlu eylemi duyurdu.

Konserler boyunca sahnenin her iki yanında, “indymedia”nın dünyadaki eylemlerden çektiği görüntüler yer aldı. Konser alanından sık sık Irak’taki işgali protesto eden, Kıbrıs’ta barış isteyen sloganlar duyuldu. Barış İçin Sinema Girişimi’nin kısa film gösterimleri konserler dışında tercih edilebilecek etkinliklerdendi.

Greenpeace, Uluslar arası Af Örgütü, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İstanbul Anti Militarist İnisiyatif gibi grupların standları iki gün boyunca açık kaldı.

Mahşer-i Cümbüş’un doğaçlama tiyatrosu, Kaybedenler Kulübü’nün sırtlarında , Marx, Engels, Che, Marcos yazılı formalarıyla yaptığı futbol turnuvası ve açık havada film gösterimleri festivalde yer aldı.

6 bine yakın kişinin katıldığı Barışarock’ta çadırlar ve konser alanı arasında sürekli bir hareketlilik vardı. Festivalin yemek organizasyonunu şirketlere bırakan Barışarock’çılar ne yazık ki et yemeyenleri düşünmemişti. Kutu biralar 2.5 milyondan satılırken, Rock’n Coke’a kıyasla festival biletleri de yiyecekler ucuzdu.

Barışarock gönüllüleri iki günlük festivalden alınlarının akıyla çıktılar. Para ilişkilerine çok girmeden, alternatif bir festival yapılabileceğini kanıtladılar.(ÖG/BB)

23 Ağustos 2004, Cumhuriyet

İsyankâr, özgür ve mutlu

Rock müziğin, kapitalizmin değerlerini kabul etmeyen isyanın ifadesi olduğunu düşünenler, dünyayı mahvedenlere karşı hep birlikte rock şarkıları söylediler

HATİCE TUNCER

Rock müziğin, kapitalizmin değerlerini kabul etmeyen isyanın ifadesi olduğunu düşünenler ”Rock’n Coke” a inat ”Barışarock Festivali” ndeydiler. Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda, susmayan silahlara, yıkımlara, çocukları ağlatanlara, kan akıtanlara, yoksullaştıranlara, yani dünyamızı mahvedenlere karşı hep birlikte rock şarkıları söylediler, dans ettiler.

Rockçı müzisyenler, rock dinleyicileri ve ”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” nun düzenlediği Barışarock Festivali’ne katılanlar cumartesi sabahı erken saatlerden itibaren kamp alanında çadırlarını kurdular. ”Şurayı tut, ipi uzat” telaşlı seslenişleriyle, ses düzeninin son kontrollerini yapanların sesleri birbirine karıştı. Yerlerde yeni hazırlanan pankartlara boyalarla son düzeltmeler yapıldı. ”Bu dünya bizim. Atom santralları istemiyoruz”, ”Savaşa hayır” pankartları alanın çevresine asıldı.

Stuka grubuyla konserler başlarken siyah giysili, uzun saçlı, küpeli delikanlılar, gözlerinin çevresi siyah boyalı kızlar, sahnenin çevresinde toplandı. Moğollar’dan Taner Öngür festival öncesinde ”Barışarock, rock müziğin manifestosu olacak” diyordu. Gerçekten de Barışarock Festivali’nin ikincisine ilgi bu yıl geçen yıla göre arttı. Heavy metal, death metal müzik yapan genç gruplar art arda sahneye çıktıkça alan hep birlikte kafalarını sallayan gençlerle doldu. Popüler olmayan, albümleri bile bulunmayan ama rock müzikle yakından ilgilenenlerin tanıdığı gruplar dinleyiciyle buluşma fırsatı yakaladı.

1 Eylül’de buluşma çağrısı

Gece geç saatlerde sahneye çıkan Mehmet Ali Alabora konuşmasına ”Acelemiz var” diyerek başladı. Alabora, Necef’te günde yaklaşık yüz kişinin öldüğünü, Filistin’de, Afganistan’da katliamlar yaşandığını anımsatarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde herkesi Beşiktaş İskelesi’nde yapılacak ”Karanlığa Karşı Mumlarımızı Yakıyoruz” eylemine çağırdı.

Vedat Sakman , şarkılarıyla festivale duygu yüklerken Yolgezer, Abraxas, Anima, Çamur, Siya Siyabend müziğin isyanını haykırdı. Gür Akad sahnedeki muhteşem performansını bu yıl kaybettiğimiz Cem Karaca için yazdığı ”Cem Abi” şarkısıyla tamamladı.

‘Rock programda durduğu gibi durmaz’

Objektif grubu sahne aldığında saatler gece 02.00’yi gösteriyordu, ama kimsenin çadıra gitmeye niyeti yoktu. Programa uymuyordu ama festival broşüründe uyarı vardı: ”Bu bir rock festivali, rock programda durduğu gibi durmaz…”

23 Ağustos 2004, Vatan gazetesi

Rock’çu adam gazoz kapağı toplamaz ki!

Rock’N Coke’a gitmeyen rockçıların adresi, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından Sarıyer’de organize edilen BarışaRock Festivali’ydi

Rock’N Coke’a gitmeyen rockçıların adresi, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından Sarıyer’de organize edilen barışarock Festivali’ydi. Kapıda 15 milyon lira ödenip alınan bileklikle iki gün boyunca kendilerine rock müzik ziyafeti çekmek isteyenler, sırtında çadırıyla koşmuştu. Sahneye ilk gece sırayla Stuka, Feather Fall, High Way, Arka Bahçe, Moribund Oblivition, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, False in Truth, Abraxas, Kronik, Karakulu (Turgut Berkes), Anima, Çamur, Siyasiya Band, Zardanadam, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Işığın Yansıması ve ihtiyaç Molası grupları çıktı. Fuat Sakman gecenin sonunda, barışarock’çuların felsefesini özetleyen yorumu yaptı: Rock’çu adam gazoz kapağı toplamaz. Coca Cola gitsin, pop müzik festivali yapsın!..

24 Ağustos 2004, Birgün

Herşey barış için

Aysun Koç

Barışarock alternatif müzik festivalinden çok alternatif bir yaşamı düşleyenlerin buluşma yeri oldu. Gençler hep birlikte çadır kurup doya doya müzik dinlediler. Haftalardır heyecanı devam eden Barışarock festivali, her yaştan insanın ve farklı aktivitelerin buluştuğu bir panayır havasında geçti ve gelenlere “Evet, istersek yaparız” demenin coşkusunu yaşattı. ‘Evimiz Dünya’ sloganıyla 21-22 Ağustos’ta Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda düzenlenen festival söylendiği gibi bir müzik festivalinin ötesine geçmeyi başardı. Grenpeace, Uluslararası Af Örgütü, Irak Dünya Mahkemesi, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Yılmaz Güney Vakfı, Lambda İstanbul gibi sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı Barışarock’ta kurulan standlarda farklı düşünceler birbiriyle buluştu. Mahşer-i Cümbüş Tiyatro Topluluğu’nun yaptığı tiyatro atölyesi, grafiti atölyesi, Barış İçin Sinema Girişimi’nin film atölyesi ve ‘Kaybedenler Kulübü’ futbol turnuvasi ise festivalin en renkli etkinlikleriydi. Konserlerde sahne alan tüm gruplar savaşa karşı düşüncelerini ve Barışarock kendileri için ne ifade ettiğini bir kez daha anlattı. Sahnenin iki tarafında kurulan barkovizyonlarda sık sık dünyanın çeşitli yerlerinden savaş görüntüleri gösterildi. Bu yılki Barışarock’ta punk ve heavy metal grupları geçtiğimiz yıla göre daha fazla sahne aldı.

HEP BİRLİKTE ÇADIR KURDULAR

Cuma akşamından gelip çadırlarını kurmaya başlayan gençler ilk geceden itibaren şarkılar türküler ve sloganlarla haftsonunun uykusuz geçeceğini müjdelemiş oldular. Karanlıkta bir taraftan çadırlar kurulurken bir taraftan da yemek standları, ışık ve ses sistemi düzenlendi. El yordamıyla kurulan çadırlarda kimi içki içip sızdı, kimileri de durmadan şarkı söyledi. Cumartesi sabahı festival alanına daha çok kişinin gelmesiyle kamp alanı tam bir çadır panayırına dönüştü. Gençler, rengarenk boy boy çadırları birbirine yardım ederek kurdu. Hiç bir kuralın olmadığı çadır alanında tek şart kamp alanı dışına çıkılmamasıydı. Çadır alanının ağaçların altında olması, festivalin en cazip tarafıydı. Hatta ağaçların altında olmak pek memnun etmiş olacak ki kafa sallamak ve azimli rock’çıların dışındaki gençlerin çoğu akşamüstü konserlerine katılmayı tercih etti. Barışarock’a katılanların aynı saatlerde Hezarfen Havaalanı’nda devam eden Rock’n Coke’a karşı yaptıkları tek şey daha çok şarkı söyleyip dans etmek ve dünya üzerinde aynı zamanlarda olup biten tüm savaşları ve ABD’nin yaptıklarını unutmadıklarını sloganlar ve etkinliklerle göstermeye çalışmak oldu.

İlk gün öğle saatlerinde başlayan konserler sıcağın rehavetiyle pek de coşkulu geçmedi ancak akşama doğru sahne alan death metal grubu Moribund Oblivition gençleri hareketlendirdi. Stuka, Feather Fall, High Way, Arka Bahçe, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, False In Truth, Abraxas, Kronik, Karakutu (Turgut Berkes) da ilk günün sırasıyla sahne gruplarıydı. Vedat Sakman ılıman sesi ise ilk gecenin sakinleştiricisi gibiydi. Anima ve Çamur’un ardından Siya Siya Band ilginç sözleri ve rahat sahnesiyle gecenin en iyi grubuydu.

Barış İçin Sinema Girişimi’nin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 100 Film Projesi ile The Wall festival alanındaki iki basketbol sahasında tüm gece gösterildi. Konserlerin yanı sıra devam eden tüm etkinlikler Barışarock’ın bu sene hedeflediği ‘Bir müzik festivalinin ötesinde olma’ düşünün ilk adımıydı. Her festival gibi bu yılki Barışarock’ta da beklenenin dışında durumlar yaşandı. Örneğin dışardan getirilen içki ve yiyecekler içeri alınmadı. Organizasyonu yapanlar böyle bir uygulamaya gitse de acımasız davranmadı ve toplanan yiycekler kutulara konuldu. Daha sonra acıkanlar gelip buradan seçtiklerini kapının dışında yiyip tekrar içeri girdiler. Tuvaletlerin zaman zaman yetersiz kalması dışında festival, gelenler için İstanbul’un dışında tam bir özgürlük ve eğlence alanıydı. Her yıl kısıtlı bütçe, katılan gruplarınve gönüllülerin çabalarıyla ucu ucuna yapılabilen Barışarock, önümüzdeki senenin de müjdesini verdi bir bakıma. Önümüzdeki yıl Mano Chao gelir mi bilmiyoruz ama başka bir dünyanın düşünü kuran pek çok gencin bu buluşmayı tekrar yapmak isteyeceği kesin gibi gözüküyor.

24 Ağustos 2004, Radikal

Dünyanın bütün muhalifleri

İSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL – Geçen yıl Rock’n Coke’a alternatif olarak yola çıkan BarışaRock Festivali’nde, sloganlar ve müzik iç içeydi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen festival, çadırlar ve yiyecek içecek standları bakımından benzerlerinden farklı değildi. Ayrıntılara dikkat edince farklılıklar da ortaya çıkıyordu. ‘Bikini üstü’ yerine ‘siyah tişört’ giyildi, ‘chicken’ yerine ‘tavuk döner’ tüketildi. Bol bol şarap, bira ve ‘Samsun 216’ içildi.

Festivali düzenleyen Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun yanı sıra Lambdaİstanbul eşcinsel topluluğu, Greenpeace, anarşistler, Tutuklu Yakınları Birliği ve Ötekiistanbul gazetesi ile kimi sosyalist çevreler de festival boyunca alanın ‘sol yanında’ hazır bulundu. Sahne sabahtan akşama kadar amatöründen profesyoneline birçok müzisyen ve müzik grubuna ev sahipliği yaparken, alanda kızıl ve kara bayraklar dalgalanıyor, dev ekrandan savaş ve şiddet görüntüleri müziğe fon oluşturuyordu. Müziğin sustuğu anlarda ise bu görüntülere ABD aleyhinde sloganlar eşlik etti.

Festivalin ilk günü, Vedat Sakman’ın melodileriyle son bulurken, alanın değişik bölümlerinde grafiti ve karikatür atölyeleri kuruldu, tiyatro ve sinema gösterimleri yapıldı. İkinci gün sosyalistlerle anarşistler futbol turnuvası yaptı. ‘Kaybedenin kazanacağı’ turnuvada, ‘Marx’, ‘Roza’, ‘Bakunin’ ve ‘Ernesto’ isimlerinin yazılı olduğu formalar giyildi. ‘Dokuz kusurlu harekete’ ve ‘politik ahlaka’ aykırı hareketlerin görülmediği turnuvadaki her gol, ABD’nin hanesine ‘eksi puan’ olarak yazıldı. İlke gereği turnuvayı kaybedenler kazanırken, ABD küme düştü.

Alanın bir köşesinde korsan vcd’den ‘Fahrenheit 9/11’in gösterildiği festival Moğollar’la sona erdi. Müziğe efil efil rüzgâr, çiseleyen yağmur ve ‘Bahçeköy’ü sel basar mı?’ endişesi eşlik etti…

24 Ağustos 2004, Sabah

Onlar da ayran içip barışa rock söylediler

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun ‘Evimiz Dünya’ sloganıyla düzenlediği Barışarock Festivali, Sarıyer’deki 250 dönümlük Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda gerçekleştirildi. 21-22 Ağustos günlerinde yapılan festivalde katılımcılar bol bol ayran içti. Coca Cola tüketimine karşı ayran içtiklerini belirten Barışarock izleyicilerinden Buket Akdöl, “Bizim bu etkinliğe katılmamızdaki temel amaç, Coca Cola firmasının rock organizasyonudur. Burada yerli ürünlerimizi tüketerek, ‘Evimiz Dünya’ sloganı altında eğlenip barış mesajları veriyoruz” dedi. Geçen yıl başlayan Barışarock Festivali’nin ‘Rock Şişede Durmaz’ sloganıyla gerçekleştirildiğini belirten Barış ve Adalet Koalisyonu Tertip Komitesi gönüllülerinden Ragıp İncesağır da Rock’n Coke’un sona ermesine rağmen ‘Barışarock’un bir barış eylemi olarak devam edeceğini söyledi: “Bizler bir şirket değil, bir gönüllüler topluluğuyuz. Beş kişiyken internet yardımıyla 500 kişi olabiliyoruz. Moğollar’ın da aralarında yer aldığı 21 rock gurubunun konseri düzenlendi.”

Mustafa KAYA Bekir BATU / MERKEZ

24 Ağustos 2004, Cumhuriyet

Barışarock Festivali’nin asi duyguları dinleyenleri iki gün boyunca daha özgür hissettirdi

Yeryüzü için şarkılar…

HATİCE TUNCER

Rock müzik sevenlerin ve ”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” nun Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda düzenlediği ”Barışarock Festivali” dün sabaha karşı sona erdi. 43 grubun sahne aldığı festivalde ırkçılığa, küresel ısınmaya, nükleer enerjiye, genetik oyunlara, ekolojik felakete, tüketim çılgınlığına, soykırıma karşı hep birlikte şarkılar söylendi.

Cumartesi günü gece 03.00’e doğru akademisyenliğiyle rock ruhunu birlikte yürüten Murat Yüksel’ in öncülüğünde kurulan ”Işığın Yansıması” grubu sahneye çıktı. Saatlerdir müzik dinleyenler, grup ve solistleri Ali Erenus’ un sahnedeki başarılarına kayıtsız kalmadılar.

GENÇLERİN İTİRAZ ÇIĞLIĞI…

Pazar günü, cumartesinin yorgunluğu vardı ama ”Evimiz Dünya” sloganından hareket eden Barışarockçılar ”mıntıka temizliğine” girişti. Çöpleri toplayan yorgun ve uykusuz katılımcıları rock müzik yeniden kışkırttı.

Soul Sacrifice, Siya Siyabend sahnede gençlerin itiraz çığlığı gibiydi. Kara Kutu, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal’ dan sonra İranlı Cavit Murtezoğlu kulaklara tanıdık gelen müziğiyle gençlerin ilgisi çekti. Festival süresince herhangi bir aksaklık olmaması için koşuşturan Taner Öngür, Moğollar’ın sırası geldiğinde gitarıyla Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu ve Serhat Ersöz ‘ün yanındaydı. Anadolu rock’ın efsane grubu Moğollar, zaten Barışarock’ın kendisi gibiydi.

KARACA’NIN YOL ARKADAŞLARI

İlkin Karaca ‘nın şubat ayında kaybettiğimiz Cem Karaca’ nın son mektuplarından birini okumasının ardından ”Cem Karaca’nın Yol Arkadaşları” sahne aldı. Haramiler grubundan Ayhan Yener , Yol Arkadaşları’nın eşliğinde Cem Karaca’nın şarkılarını söyledi. Cem Karaca, geçen yıl Barışarock’ta sahneden düşmüş ve yeniden çıkıp konserini sürdürmüş ”Ben feleğin tekerine çomak sokarım” demişti.

Cem Karaca’nın Yol Arkadaşları’nın konseri, çılgınca alkışlar arasında ”Ben Bir Ceviz Ağacıyım Gülhane Parkı’ nda şarkısıyla tamamlandı.

FESTİVAL İKİ GÜN SÜRDÜ

Barışarockçılar, sabırla sırasını bekleyip sabaha doğru sahneye çıkabilen Metro grubunu da yalnız bırakmadı.

İki gün süren Barışarock Festivali’nin verdiği isyankâr duygu izleyiciye kendisini özgür hissettirdi. ”Başka bir dünyanın mümkün” olduğuna inandılar ve ”yeryüzü için şarkılar” söylerken mutluydular.

29 Temmuz 2004 Basın açıklamasının haberleri

BİANET

Yine Barış, Yine Rock

Rock müziğin Coca Cola’nın düzenlediği festivalle değil barışla anılmasını isteyen müzisyenler, 21-22 Ağustos’ta Sarıyer’deki Barışarock festivalinde olacak. Festivali düzenleyenler bugün bir basın açıklaması yaptı.

BİA (İstanbul) – “Evimiz dünya” sloganıyla Barışarock müzik festivalinin ikincisini düzenleyenler; kendi fabrikasında çalışan sendikacıları öldüren, işçilerini tehdit eden Coca Cola’nın düzenlediği ve adını verdiği Rock’n Coke’a alternatif sunuyorlar.

Barışarock’çılar amaçlarının “şişe savaşı” yapmak olmadığını söylüyor.

Coca Cola’nın festivaline alternatif sunarak; Irak ve Filistin’deki savaştan çıkarı olanlara, çocukların emeğini sömürenlere ve dünyaya acı çektirenlere karşı “başka bir dünyanın mümkün olduğuna” dikkat çekmek istiyorlar.

Müziğin ticarileşmesini; rock müziğin özgürlüğü ve eşitliği vurgulayan yanının Coca Cola’nın ismiyle anılmasını eleştiren sanatçılar, Rock’n Coke müzik festivaliyle aynı tarihte, 21-22 Ağustos’ta Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında olacak.

Festivali düzenleyenler, bugün Tünel meydanında festivale katılacak sanatçıların da bulunduğu bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “müziği sermayenin egemenliği altına sokmaya, tek tip müzisyen yaratmaya ve sanatı markalaştırmaya” çalışanlara karşı yapılacak festivalde “barış için şarkı söyleneceğini” vurgulandı.

Açıklamaya destek veren gençler “Kola içen Bush olsun” sloganları attı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun düzenleyicileri arasında olduğu festivalin biletleri 15 milyon olarak belirlendi.

Rock müziğin sorumluluğunu göstermek için…

Moğollar müzik grubundan Taner Öngür bir konuşma yaparak “Festival, Coca Cola’nın temsil ettiği değerlerle ilgili bir protesto amacı da taşıyor” dedi.

Sel felaketlerinde evsiz kalanlar, Bergama köylülerinin hukuk mücadelesi ve Irak savaşından söz eden Öngür, “Dünyamızı bir kabus sarmış durumda. Rock müzik sadece kabuslarla uğraşmıyor. Bunlara karşı bir tepki gösterme sorumluluğu da hissediyor” diye konuştu.

Öngür, rock müziğin bir sektör olarak pazarlanmasına karşı bu müziğin özündeki özgürlük ve bağımsızlık fikrini anlatabilmek için Barışarock’ta yer aldığını söylüyor.

Öte yandan ABD Başkanı Bush’un savaş yanlısı politikalarına karşı çıkan ve seçimlerde Bush’a oy verilmemesini isteyen, ABD’li müzisyenler ve müzik grupları http://www.punkvoter.com/sitesi aracılığıyla örgütleniyor.

40’a yakın grup Barışarock’ta

Coca Cola’nın festivaline katılan müzisyenlerin, ki aralarında Iggy Pop gibi isimler de var, şirketin açıkça görülebilen suçlarıyla festival arasında bir bağlantı kurup kurmadığı bilinmez ama, Barışarock’ı düzenleyenler müziğin, yalnızca “bazı insanların hayatını önemseyen” sermayeye bağımlılığını eleştiriyorlar.

Çadırları ve uyku tulumlarıyla festivale katılanlar iki gün boyunca aralarında Gürcistan’dan Crush adlı heavy metal grubunun da bulunduğu 40’a yakın grubu dinlemenin yanı sıra, atölyeler, film gösterileri ve tiyatrolara da katılabilecek.

Seyirciyi de oyuna katan ve doğaçlama tiyatro yaptıklarını söyleyen, Mahşer-i Cümbüş tiyatro grubu da Barışarock’ta bir gösteri sunacak.

Geçtiğimiz yıl festivalin kapanış konserini yapan Cem Karaca’nın Yol Arkadaşları’nın yanı sıra, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, mor ve ötesi, Anima festivale katılacak gruplar arasında.

Programın son hali önümüzdeki günlerde belli olacak, yaptıkları işi rock olarak adlandırmayan müzisyenlerin de festivale katılması önerileri var. (ÖG/BB)

* “Sponsoru olmayan, biletleri cep yakmayan, eğlencesi ve müziği bol olan” festivalle ilgili daha fazla bilgi için: http://www.barisarock.org/

CNN TÜRK

‘Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nca geçen yıl Rock’n Coke Festivali’ne karşı düzenlenen Barışarock festivali, bu yıl da 21-22 ağustosta gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi adına konuşan Moğollar’ın gitaristi Taner Öngör, geçen yıl Coca Cola’ya tepki olarak başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngör, festivalin ‘özgürlük ve bağımsızlık’ adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

Hedef Coca Cola değil

Barışarock festivalinin çok daha keyifli geçeceğine değinen Öngür, “Bu festivalde arkadaşlar, bir şişenin içinden seslenmeyecekler…

“Bizim derdimiz Coca Cola değil, çokuluslu 100’e yakın şirketin saldırılarına karşı, savaş karşıtı adil bir dünya isteği” diye konuştu.

Kolalı rock’la aynı tarihte

Rock’n Coke Festivali ile aynı tarihte 21-22 ağustosta gerçekleştirilecek Barışarock festivalinin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngör, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Cem Karaca unutulmadı

Geçen yıl ki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiği konserin kapanışı bu yıl da Cem Karaca şarkılarıyla yapılacak. Ayrıca bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimleri de yer alacak.

Bağımsız rock’çılar festivali

Barışarock festivaline, aralarında Moğollar, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak. Festivalin giriş biletleri ise 15 milyon lira olarak belirlendi.

EVRENSEL

Rockçılar yine barış için sahnede

İlki geçen sene düzenlenen Barışarock Festivali bu yıl da 21-22 Ağustos tarihleri arasında Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda gerçekleştirilecek. Önceki yıl 6-7 Eylül tarihlerinde Hezarfen Havaalanında neredeyse bir müzik kasabası inşa edilerek gerçekleştirilen ‘’Rock’n Coke Festivali’’ne tepki olarak muhalif müzisyenler bir araya gelerek bir karşı rock festivali düzenlemişlerdi. Tamamen gönüllülüğe dayalı ve herhangi bir sponsor desteği almadan bu yıl Barışarock Festivali’nin ikincisi düzenlenecek. Bunun için dün bir basın açıklamasıyla Coca Cola’nın Rock’n Coke’u ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan Barışarock Festivali’nin duyurusu yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Moğollar grubundan Taner Öngür, “Barışarock festivali sadece Coca Cola’ya karşı değil, dünyada yaşanan bütün haksızlıklara karşı bir festival. Festival bu yıl da yine rock’un ‘özgürlük ve bağımsızlığı’ savunan özüne uygun olarak Rock’n Coke ile aynı tarihlerde gerçekleştirilecek” dedi. İki gün sürecek olan festivale bu yıl 30’un üzerinde grup katılacak. Ancak bu yıl ki festival biraz daha farklı olacak çünkü, programda yalnızca müzisyenler yok. 2004’ün Barışarock’ı bir anlamda çeşitli muhalif grupların buluşması olacak. Festival alanında çeşitli standlar açılacak, tiyatro gösterileri sunulacak ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Buluşma için Munzur Vadisi’ne baraj yapılmasına karşı çıkanlardan, Bergama köylülerine, çevrecilerden vicdani retçilere kadar pek çok grup festival meydanındaki bu standlarda çağrılarda bulunacaklar. Geceli gündüzlü sürecek olan festivalde çeşitli atölye çalışmaları, resim sergileri de gerçekleştirilecek. Festivalin bilet fiyatları ise 15 milyon. Bu “iş”ten para kazanmadıklarını belirten Barışarock düzenleyicileri sadece giderleri karşılamak için bir fiyat belirlediklerini söylediler. Açıklamada “Başka bir dünya mümkün! Bunu kendimize kanıtlamak istiyoruz. Bir de, geçen seneki sözümüze bağlı kalıp, konser alanında kola tüketmeyeceğiz” diyen Barışarock gönüllüleri, tüm toplumu coca cola ve onun temsil ettiği egemenlerin dünyasına karşı olmaya çağırdı. Festivalin geçen sene ki sloganı “Coca içen Bush olsun” şeklindeydi. Bu yıl aynı sloganı değiştirmeden kullanacaklarını ama üzerine ‘Evimiz Dünya’ sloganını ekleyeceklerini belirten Barışarock gönüllüleri, seneye de yeni bir sloganla bunu devam ettireceklerini ifade ettiler. Uygun fiyata yiyecek ve içecek satışının da yapılacağı festival alanında Coca Cola, Pepsi, Cola Turka, Fanta, Cappy gibi içecekler bulunmayacak ve onları içeri sokmak da yasak olacak. Öngür, “Kimse çok para harcamadan karnını doyurabilecek. Bunlar bir öğrencinin ayırdığı bütçeye uygun olarak düşünüldü.” dedi. İsteyenlerin çadır getirip kurabilecekleri festival alanında, gönüllüler herkese bedava çadır sağlamaya çalışacaklarını söylediler. Festival gönüllülerinin son sözü ise, ‘Başka bir dünya mümkün’ demek için, yine barış, yine rock! oldu.

HÜRRİYET

36 saat boyunca “barışa rock”

“Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nca geçen yıl “Rock’n Coke Festivali’ne” karşı düzenlenen “Barışarock” festivali, bu yıl da 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Festivalin tanıtımı amacıyla Tünel’de yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki “Barışarock Girişimi” adına konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngür, geçen yıl Coca-Cola’ya tepki olarak başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngür, festivalin “özgürlük ve bağımsızlık” adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

“Rock’n Coke Festivali” ile aynı tarihte 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek “Barışarock” festivalinin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngür, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Festivalde bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimlerinin de yer alacağını kaydeden Öngür, festivale ilişkin bilgilerin “www.barisarock.org” adresinde yer aldığını anlattı.

Öngür, festivalin geçen yıl ki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiğini anımsatarak, bu yıl da Cem Karaca şarkılarıyla festivalin sona ereceğini söyledi.

Daha sonra koalisyon üyeleri “Cola içen Bush olsun” şeklinde slogan attılar.

“Barışarock” festivaline, aralarında Moğollar, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak. Festivalin giriş biletleri ise 15 milyon lira olarak belirlendi.

NTVMSNBC

Reddedenlerin festivali: Barışarock

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nca ilki geçen yıl düzenlenen Barışarock Festivali’nin ikincisi bu yıl da 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

29 Temmuz 2004 —  Festivalin tanıtımı amacıyla Tünel’de yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki Barışarock Girişimi adına konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, geçen yıl protesto amaçlı başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngör, festivalin “özgürlük ve bağımsızlık” adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

Rock’n Coke Festivali ile aynı tarihte 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek Barışarock Festivali’nin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngör, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Festivalde bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimlerinin de yer alacağını kaydeden Öngör, festivale ilişkin bilgilerin ‘www.barisarock.org’ adresinde yer aldığını anlattı.

Festivalde bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimlerinin de yer alacağını kaydeden Öngör, festivale ilişkin bilgilerin ‘www.barisarock.org’ adresinde yer aldığını anlattı.

KAPANIŞ YİNE CEM KARACA İLE

Öngör, festivalin geçen yılki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiğini anımsatarak, bu yıl da ‘ölümsüz’ Cem Karaca şarkılarıyla festivalin sona ereceğini söyledi.

Barışarock Festivali’ne, aralarında Moğollar, mor ve ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak.

BİLET FİYATI

Festivalin giriş biletleri 15 milyon lira olarak belirlendi.

RADİKAL

Bu yılın sloganı ‘Evimiz Dünya’

İSTANBUL – Geçen yıl Rock’n Coke’a alternatif olarak düzenlenen ve ‘Cola İçen Bush Olsun’ sloganıyla yola çıkan BarışaRock Festivali, bu yıl ‘Evimiz Dünya’ diyecek. Beyoğlu Tünel meydanında düzenlenen basın toplantısında konuşan Moğollar grubunun davulcusu Taner Öngür, rock müziğinin pazarlandığı ve kullanıldığı gibi olmadığını göstermek, özünü anlatmak amacında olduklarını söyledi. Öngür, rock müziğinin hedef kitlesinin değiştirilmeye çalışıldığının altını çizerken BarışaRock’ın sanıldığı gibi ‘şişe savaşı’ olmadığını belirtti. Yine Sarıyer Mehmet

Akif Piknik Alanı’nda yapılacak festival bu yıl sadece müzik etkinliği olarak düşünülmemiş.

Mor ve Ötesi, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi ve Abraxas’ın da aralarında olduğu 40’a yakın grubun konser vereceği BarışaRock’ta bu yıl film gösterimleri, dans gösterileri gerçekleşecek. Manu Chao’nun geleceği söylentilerinin olduğu BarışaRock’ta ayrıca Mahşer-i Cümbüş adlı tiyatro sporu ekibi doğaçlama oyunlar sergileyecek. BarışaRock geçen yıl olduğu gibi yine Rock’n Coke’la aynı güne denk düşüyor, yani 21-22 Ağustos. www.barisarock.org (Kültür Sanat)

SESONLİNE

BarışaRock : “İşte mutluluk bu!”

[Sesonline] İSTANBUL- 21-22 Ağustos’ta Sarıyer M.Akif Piknik Alanı’nda düzenlenecek olan ”BarışaRock” etkinliği ile ilgili bir açıklama yapan girişimciler; “Sponsorumuz yok. Bu “iş”ten para kazanmıyoruz.”

Cüzi bilet ücreti, giderleri karşılamak için. Olur da bir para artarsa, bunu bir barış eylemine bağışlayarak konser alanında ilan edeceğiz. “Başka bir dünya mümkün!” Bunu kendimize kanıtlamak istiyoruz. Bi de, geçen seneki sözümüze bağlı kalıp, konser alanında Kokakola tüketmeyeceğiz.” dedi.

İnternet üzerinde, www.barisarock.com adresinde bir siteyi de yayına sokan girişimciler, ”Evimiz dünya” ama ”Dünya Yalnız Bizim Değil” diyerek; dileyenlerin sevimli dostları evcil hayvanlarıyla birlikte etkinliğe katılabileceklerini vurguladılar ve Birgün Pazar’da yayınlanan doğa ve hayvan dostu ”Dünya Yalnız Bizim Değil” sayfasının da destekçileri arasında yer aldığını vurguladılar.

TV8

Barışarock Festivali

”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nca geçen yıl ”Rock’n Coke Festivali’ne” karşı düzenlenen ”Barışarock” festivali, bu yıl da 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla Tünel’de yapılan basın açıklamasında, koalisyon bünyesindeki

”Barışarock Girişimi” adına konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, geçen yıl Coca-Cola’ya tepki olarak başlayan festivalin, bu yıl da süreceğini söyledi.

Öngör, festivalin ”özgürlük ve bağımsızlık” adına düzenlendiğini ifade ederek, festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını dile getirdi.

”Rock’n Coke Festivali” ile aynı tarihte 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ”Barışarock” festivalinin, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenleneceğini anlatan Öngör, festivalin 36 saat süren bir etkinlik olacağını belirtti.

Festivalde bu yıl tiyatro ve dans gösterileri ile sinema gösterimlerinin de yer alacağını kaydeden Öngör, festivale ilişkin bilgilerin ”www.barisarock.org” adresinde yer aldığını anlattı.

Öngör, festivalin geçen yıl ki kapanış konserini Cem Karaca’nın verdiğini anımsatarak, bu yıl da Cem Karaca şarkılarıyla festivalin sona ereceğini söyledi.

Daha sonra koalisyon üyeleri ”Cola içen Bush olsun” şeklinde slogan attılar.

”Barışarock” festivaline, aralarında Moğollar, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak. Festivalin giriş biletleri ise 15 milyon lira olarak belirlendi.

ZAMAN

Barışa Rock’çılar bu yıl da sahnede

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” tarafından geçen yıl Rock’n Coke Festivali’ne karşı düzenlenen “Barışa Rock” Festivali, bu yıl da 21-22 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Festivalin tanıtımı amacıyla dün Beyoğlu Tünel’de yapılan basın açıklamasında “Barışa Rock Girişimi” adına konuşan Moğollar Grubu’nun gitaristi Taner Öngör, “özgürlük ve bağımsızlık” adına düzenlenen festivale 42 müzik grubunun gönüllü katılacağını söyledi. “Rock’n Coke Festivali” ile aynı tarihte gerçekleştirilecek “Barışa Rock” Festivali, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy piknik alanında düzenlenecek ve 36 saat sürecek. Festival, geçtiğimiz yıl Cem Karaca’nın verdiği konserle kapandığı için bu yıl Cem Karaca şarkılarıyla sona erecek. “Barışa Rock”a, aralarında Moğollar, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi’nin de yer aldığı gruplar katılacak. Festivalin giriş biletleri ise 15 milyon lira olarak belirlendi. Bilgi için: “www.barisarock.org” Kültür-Sanat

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.