11 Kasım 2010 – Yürüyüş ve Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

11 Kasım Perşembe,  19.00, Galatasaray Meydanı – Taksim

Küresel BAK’ın çağrısıyla 11 Kasım akşamı Galatasaray Meydanından Taksim’e “Barışı serbest bırakın, BDP’li tutuklular serbest bırakılsın” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleşti.  Yürüyüş boyunca “Hepimiz Kürdüz, hepimiz BDP’liyiz”, “Tutukluyu bırak, diyaloğu sürdür”, “Muhatapsız çözüm olmaz”, “Savaşı sustur, barışı yükselt”, “Kimse asker doğmaz” ve “Askere gitme kardeşkanı dökme” ve Kürtçe “Biji Aşiti”, “Biji biratiya gelan”, “Deng bide aşitiye” sloganları  atıldı. Yürüyüşün sonunda basın açıklamasını Kürtçe Yıldız Önen, Türkçe Şanatçı İlkay Akaya okudular. Basın açıklamasındaBarış sürecinin gelişmesi için, sadece yetkililerin değil, hepimizin tutumu önemlidir. Sözümüzü, ellerimizi, irademizi birleştirelim. Toplumun her kesiminden birlikte daha güçlü ses çıkarmak, bugün her zamankinden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Savaşın sesini sustur, barışın sesini yükselt!” dendi.

Açıklamadan sonra KESK Genel Başkanı Sami Evren “TRT ŞEŞ’de Kürtçe yayın yapacaksınız, sonra bu dil bilinmeyen dildir diyeceksiniz. Bu davanın tutukluları serbest bırakılsın. PKK’nin eylemsizlik kararı barış için bir fırsattır. Bir barış iklimi yaratmıştır. Hiç kimsenin bu barış iklimini bozmaya hakkı yoktur” dedi.

BDP İstanbul üyesi Dursun Yıldız “Biz bu davanın hukuk normlarına uymadığını biliyoruz. Sadece bu mahkemede değil Türkiye’deki tüm mahkemelerde anadilimizde Kürtçe savunma yapacağız. Anadilde savunma hakkı insanlık hakkıdır, bu hakkı hiç kimse engelleyemeyecek” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.