10 Mayıs 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

3,5 yil oldu… Katilleri taniyoruz….

Hrant Dink cinayeti davasının Beşiktaş Adliyesi’ndeki 13. duruşması öncesi İskele Meydanında biraraya gelen Hrant’ın Arkadaşları, “Hrant için adalet için” yazılı dövizler taşıdı.”Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Katil çeteler devletle beraber” , “Öldür’ diyenler yargılansın” sloganları attı, “Hrant için Adalet için” yazılı afişi açtı.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan gazeteci Bülent Aydın, “Hrant öleli tam 3,5 yıl oldu ama acımız, öfkemiz, taleplerimiz hala taze. Hrant’ın ailesi ve ‘derin’ ailesi olarak bizler katilleri tanıyoruz ve bunu haykırmak için, sorular sormak için, sonuna kadar, adalet yerini bulana kadar buradayız” dedi.

Dink cinayetini işleyen “2-3 tetikçinin peşinde olmadıklarını” söyleyen Aydın, “Onları cezalandırmakla adalet yerini bulmuyor. Toplumun dününü, bugününü aydınlatmaya çalışan insanları öldürenler toplumu da öldürüyorlar. Bu davada aydınlatılacak olan yalnızca Hrant değil, toplumun da geleceğidir. Biz yalnızca Dink için değil aynı zamanda tüm siyasi cinayetler için buradayız” diye konuştu.

Aydın’ın ardından basın açıklamasını Hrant’ın Arkadaşları adına oyuncu Tülin Özen okudu.

Suikastın faillerinin bir gün mutlaka ortaya çıkarılacağını belirten Özen, “Onların yere eğilmiş suratlarını göreceğiz. Başlangıçta ‘namus davamızdır’ denen bu dava artık utanç müsameresine döndü. Bunu bir kenara yazdık, unutamayız. Yine de devleti, gecikmeli de olsa namusunu kurtarma operasyonuna çağırıyoruz” diye konuştu.

Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, ömrümüz yettiği sürece burada olacağız. Hrant’ın öldürülmesine bir şekilde karışmış resmi görevlileri bugüne kadar koruyanlar bunu bilsin. Boşuna uğraşıyorlar. Yaptıkları en fazla adaleti geciktirecek.”

Aralarında Doğan Öz‘ün eşi Sezen Öz, kızı Bengi Heval Öz, Uğur Mumcu‘nun çocukları Özgür ve Özge Mumcu, Abdi İpekçi’nin Nükhet İpekçi, Metin Göktepe‘nin annesi Fadime Göktepe‘nin de bulunduğu Toplumsal Bellek Platformu da eylemde hazır bulundu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.