3 Haziran 2010 – İsrail Terörüne Karşı İnsan Zinciri – Galatasaray Meydanı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına Mehmet Demir’in okuduğu basın açıklaması metni:

FİLİSTİN ve GAZZE HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!
Değerli Basın Emekçileri, Sevgili Savaş Karşıtları,

İnsan, bazen doğduğu güne lanet eder ya! Göz göre göre, inadına yapılan haksızlıklara karşı elinden bir şey gelmeyeceğini hisseder ya! Hepimiz öyle hissettik, israil denilen zalimlik kalesinin, insani yardım malzemesi götüren gemilerdeki sivillere saldırısını duyunca. Öfkelendik, bu kadarı olmaz dedik. Milletvekillerinin, dayanışma derneklerinin, gazetecilerin, yardım kuruluşlarının, Nobel ödüllü insanların, barışseverlerin üzerine, sadece ve sadece yardım malzemesi, ekmek, yiyeyecek, inşaat malzemesi ve ilaç götürdükleri için kurşun sıkıldığını duyunca önce kulaklarımıza inanamadık.

İnsan zincirinin Kanal D haberi için tıklayın: http://vimeo.com/12559650

Sonrasında daha ayrıntılı haberler gelmeye başladı, dokuz barış gönüllüsü  öldürülmüştü. Onlarcası silahla yaralanmıştı. Yaralıların ellerini kelepçelemişti zalimler. İnsanları denize attıkları, kayıpların olduğu söyleniyordu.

Sonra TV’lerden gözümüzle gördük, insanların yardım çığlığını duyduk ve o andan beri de sokaklardayız.

Aslında bu vahşete inanmamak için neden yoktu. Gazze, 2008’in son günlerinde İsrail uçakları tarafından bombalanan, o zamandan beri süren ambargosu nedeniyle Filistinli bebeklerin ilaçsızlıktan, açlıktan, soğuktan öldüğü yerdi. İşsizliğin yüzde 50’nin üzerinde olduğu, utanç duvarlarıyla çevrelenmiş, sayısız gettoya bölünüp parçalanmış, dev bir açık hapishane haline getirilmişti Gazze.

Israil’in saldırdığı yardım konvoyu, hiçbir şeyi başaramadıysa, insanlık suçlarını unutan yüreklere Gazze’yi bir daha hatırlatmayı başardı. Ağır bir bedele rağmen oldu bu. Tüm dünya yeniden, Ortadoğu’da sorunların en ağırını on yıllardır yaşayan Filistin halkını hatırladı.

Utanmaz bir İsrail bakanı Behavam Zeevi, bir zamanlar “Araplar bittir” demişti. Utanmaz bir İsrail başbakanı  Benjamin Netayahu, vakti zamanında, “Bazen saman yığını  içindeki iğneyi bulamazsınız ve saman yığınını toptan yok etmek daha doğrudur” demişti. İnsanlıktan çıkmış bir başka İsrail başbakanı  Golda Meir, “Filistinli diye bir şey yoktur. Hiçbir zaman olmadı” demişti.

İşte Mavi Marmara’yı bombalayanlar, gemiye tam teçhizatlı komando çıkartanlar, sivillere kurşun sıkanlar, dokuz kardeşimizi öldürenler; hepsini tekrar hatırlattı bütün dünyaya.

Yarım asırdır uygulanan  soykırım politikalarına rağmen, Filistin halkı diye bir halk var. Filistin var! Filistin ve Gazze halkı  var ve bu vahşete karşı direniyor.

Öyleyse, şimdi hep beraber bir görevimiz var. Bu ambargo kaldırılana kadar, Gazze halkı rahat edene kadar, onların yanında olmak ve Gazze halkıyla dayanışmayı büyütmek gerekiyor.

Bunun için de küresel intifadayı sürdürmek, İsrail’e uluslararası yaptırımları  başlatmak. Savaş suçlularını yargılatmak ve ABD’nin bu politikalara verdiği desteği kesmesini sağlamak gerekiyor.

Kuresel Baris ve Adalet Koalisyonu

TALEPLERİMİZ:

– Yârdim gemilerine yapılan saldırıda sorumluluğu olanların yargılanması istenmelidir.

– Uluslararası topluluğun İsrail’in Gazze ve Filistin üzerindeki işgaline karşı yaptırım uygulaması istenmelidir.

– İsrail ile tüm ikili askeri anlaşmalar iptal edilmelidir.

Tüm savaş karşıtlarını ellerini birleştirmeye ve birlikte haykırmaya davet ediyoruz.

FİLİSTİN ve GAZZE HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Mehmet Demir, 3 Haziran 2010

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.