28 Nisan 2012- “Uludere katliamının 120. günü” Yürüyüşü Basından Seçmeler– İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Taksim”de Uludere eylemi / Milliyet – 28 Nisan 2012

Beyoğlu’nda “Barış İnisiyatifleri” adlı bir grup, Şırnak’ın Uludere ilçesinde ölen 34 kişi için 120. gün eylemi yaptı. Galatasaray Meydanı”nda bir araya gelen Barış İnisiyatifleri grubu, “Uludere Katliamının 120. günü Özür Dilensin Hesap Sorulsun” yazılı pankart açarak eylem yaptı. Eylemciler yerde de mum yaktı. Bir süre sonra Mis Sokak”a kadar sloganlar atarak yürüyen eylemciler burada bir basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Feryal Uludere”de gerçekleşen katliamın üzerinden 120 gün geçti. Kış aylarının en soğuk günlerinde devlet göz göre göre halkını bombaladı. Kürt halkından özür dilenmeli, sorumlular derhal görevden alınmalıdır” dedi. Grup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldılar.Roboski’de yaşamını yitirenler için 34 mum yakıldı

DİHA – 28 Nisan 2012

İstanbul”da, Roboski katliamının üzerinden 120 gün geçmesine rağmen hala sorumlulardan hesap sorulmaması ve yetkililerin özür dilememesi protesto edilerek, katliamda yaşamını yitirenler anısına Galatasaray Meydanı’nda 34 mum yakıldı.

İstanbul”da, Roboski katliamının üzerinden 120 gün geçmesine rağmen hala sorumlulardan hesap sorulmaması ve yetkililerin özür dilememesi protesto edilerek, katliamda yaşamını yitirenler anısına Galatasaray Meydanı’nda 34 mum yakıldı.

Barış İnisiyatifleri, Roboski katliamının üzerinden 120 gün geçmesine rağmen sorumlulardan hesap sorulmamasını ve Roboski halkından özür dilenmemesini protesto etti. Galatasaray Meydanı”nda bir araya gelen Barış İnisiyatifleri aktivistleri meydanda 34 mum yakarak katliamda yaşamını yitirenleri andı. Aktivistler mumları Galatasaray Meydanı’nda bırakarak Mis Sokak”a doğru yürüyüşe geçti. Yürüşte, “Uludere katliamının 120. günü özür dilensin hesap sorulsun” pankartı açılarak, “Kürt halkına özgürlük”, ” Uludere halkı yalnız değildir”, ” Kaza değil resmen katliam”, “Kürtler Kürtçe konuşur”, ” Faşizme karşı omuz omuza” “Kürtler Kürtçe casino konuşur” sloganları atıldı.

“Uludere”yi konuşmayacağız da neyi konuşacağız”

Yürüyüşün ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması yapıldı. Türkçe açıklamayı okuyan Feryal Öney, hiç kimsenin Roboski katliamı olmamış gibi davranamayacağını belirterek, “Ama katliamın sorumluları, bombalama emri verenler, hükümet hiçbir şey olmamış gibi davranmaya devam ediyor. Uludere katliamını unutacaksak, insanlığımızdan geriye ne kalacak? Uludere”yi konuşmayacağız da neyi konuşacağız” diye sordu. Öney, katliamdan Genelkurmay Başkanlığı ve AKP”nin sorumlu olduğunu belirterek, olaydan sorumluluğu bulunan askeri yetkililerin derhal görevden alınmasını istedi.

“İdris Naim Şahin istifa etmelidir”

AKP”nin Kürt sorununda barışçıl ve müzakereci bir yol yerine, askeri yöntemleri tercih ettiğini kaydeden Öney, bu tercihin Roboski katliamına neden olan siyasi iklimi yarattığını ifade etti. Roboski katliamından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin”in de sorumlu olduğunu belirten Öney, Şahin”in derhal istifa etmesi gerektiğini, Roboski”de yaşananlardan dolayı, Kürt halkından özür dilenmesi gerektiğini söyledi. Aktivistler açıklamanın ardından dağılırken, katliamın 160. gününde de eylem yapacaklarını belirtti.

“Uludere”yi unutursak, insanlığımızdan geriye ne kalır?”

Sesonline – 29 Nisan 2012

17″si çocuk, 34 kişinin öldürüldüğü Uludere/Roboski katliamının 120. gününde “Barış İnisiyatifleri”nin çağrısıyla biraraya gelen yurttaşlar İstanbul Galatasaray Meydanı”nda bir protesto gösterisi gerçekleştirdi. 28 Nisan Cumartesi günü yapılan gösteride, 34 mum yakarak Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybedenler anıldı. Yapılan basın açıklamasında ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin”in istifası istenerek “Uludereler tekrar etmesin diye, hükümet Kürt sorununun çözümünde barışçıl adımları devreye sokmalıdır” denildi. Galatasaray Meydanı”ndan Mis Sokak”a dek yürüyen protestocular “Kaza değil bu bir katliam”, “Uludere halkı yalnız değildir”, “İdris Naim Şahin istifa”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı. Türkçesini sanatçı Feryal Öney”in, Kürtçesini Barış İnisiyatifleri”nden Yıldız Önen”in okuduğu açıklamada şu görüşler dile getirildi:

Taksim”de Uludere protestosu

Radikal – 28 Nisan 2012

Beyoğlu”nda “Barış İnisiyatifleri” adlı bir grup, Şırnak”ın Uludere ilçesinde ölen 34 kişi için 120. gün eylemi yaptı.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Barış İnisiyatifleri grubu, “Uludere Katliamının 120. günü Özür Dilensin Hesap Sorulsun” yazılı pankart açıp yerde mum yakarak eylem yaptı. Bir süre sonra Mis Sokak’a kadar sloganlar atarak yürüyen eylemciler burada basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Feryal, “Uludere’de gerçekleşen katliamın üzerinden 120 gün geçti. Kış aylarının en soğuk günlerinde devlet göz göre göre halkını bombaladı. Kürt halkından özür dilenmeli, sorumlular derhal görevden alınmalıdır” dedi. Grup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldılar.

Uludere katliamının 120. günü: Hesap sorulsun, özür dilensin!

Marksist.org  – 28 Nisan 2012

Uludere katliamının 120. gününde Barış İnisiyatifleri”nin çağrısıyla İstanbul”da Galatasaray Meydanı”nda bir araya gelerek 17″si çocuk 34 kişinin ölümünün sorumlularının bulunamamasını protesto eden barış aktivistleri, 34 mum yakarak savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybedenleri andı. Yapılan basın açıklamasında ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin”in istifası istenerek “Uludereler tekrar etmesin diye, hükümet Kürt sorununun çözümünde barışçıl adımları devreye sokmalıdır” denildi.

Galatasaray”dan Mis Sokak”a yürüyen barış yanlıları, “Kaza değil bu bir katliam”, “Uludere halkı yalnız değildir”, “İdris Naim Şahin istifa”, “Kürtler Kürtçe konuşur”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.