22 Nisan 2005- Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bush Yargılansın ilk açıklama

Amerika Birleşik Devletleri dünyaya dair kanlı oyunlarını oynamaya devam ediyor.

Ama çok şanslıyız ki tüm dünya, kendisine yalan söylendiğini çok iyi biliyor. 11 Eylül’ün hemen ardından tüm dünya halklarının peşinden sürüklenilmesi istenen politikaların sonuçları gerçeği tüm inatçılığıyla haykırıyor.

Bush “demokrasi” diyor, Afganistan ve Irak’ta gerçek “kargaşayı” işaret ediyor. Bush “kitle imha silahı” diyor, gerçek “Irak’taki en büyük kitle imha silahının ABD’nin liderliğindeki koalisyon güçleri olduğu”nu anlatıyor. İşgalin yok ettiği, bizden çekip, koparıp aldığı 110 bin Iraklı—işte gerçek!

İşte gerçek—Irak dünyanın en büyük ikinci petrol ülkesi. İşte gerçek, Türkiye Irak’a iki yıldır işlenmiş petrol satıyor!

Bush, Irak’a “özgürlük” taşımaktan söz ediyor, ama tüm yeryüzü, insanım diyen, vicdanı olan her bir insan, Ebu Garip’teki işkence görüntülerini, bir daha unutmamak üzere hafızasının en gizli köşelerinde saklı tutuyor. Irak’ta özgürlük yalan, Ebu Garip cezaevindeki alçaklığın dahi sınırını düşürerek uygulanan işkence ise gerçek!

George W. Bush, 19 Ocak’ta ikinci dönem ABD başkanlığı için yemin etti. Yemin töreninde 1800 sözcüklük konuşmasında tam 40 kez “özgürlük” terimini kullandı. Oysa tam iki ay önce, Kasım ayında, başkanlık seçimini kazandığının kesinleşmesinin ardından Bush’un emriyle Irak’taki 15 bin işgalci asker Felluce’ye saldırdı. 120 caminin 30’u yıkıldı, 3 bin sivil öldürüldü, yaralılar okul ve cami avlularında infaz edildi.

Özgürlük… demokrasi…kitle imha silahı…

Biz bu yalanlara, tüm dünyayla birlikte, “artık yeter” diyoruz.

ABD emperyalizmi ve Bush’un ise gerçek adını koymanın zamanı gelmiştir.

“ABD ve Bush, SAVAŞ SUÇLUSUDUR”.

ABD kurulduğu günden bu yana 100 ülkeye müdahale etmiş, savaş açmış ve bombalamıştır.

ABD emperyalizmi dünya hegemonyası için tüm diktatörlükleri desteklemiş, hatta zaman zaman bu diktatörleri yaratmıştır. Bush bu kanlı geleneğin temsilcisi olan bir savaş suçlusudur.

Tüm yalanları nedeniyle, işgal politikaları nedeniyle, Irak’ta öldürülen on binlerce insanın hesabını vermeleri için, yeryüzünün petrol ve kana bulanmış kovboy çizmelerinin altında imha edilmesini engellemek için, işgali durdurmak ve yeni savaş politikalarına son vermek için, dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalmayacağını kanıtlamak için, “Savaş suçlusu ABD ve Bush yargılansın” kampanyasını başlatıyoruz.

Bu küresel bir kampanya. Bir yandan kuruluşundan beri destek verdiğimiz Irak Dünya Mahkemesi’nin Haziran ayındaki son büyük oturumuna hazırlanmaya ve destek olmaya devam edeceğiz, bir yandan da tüm Türkiye’nin işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yapacağız.

Çünkü, ABD’nin ve Bush’un savaş suçlarının yanlarına kar kalmayacağının göstermek istiyoruz.

ABD’den korkmadığımızı bir kez daha göstermeliyiz. Birkaç aydır ABD kabinesinin en etkili isimleri Türkiye’ye basınç yapmaya başladılar. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ABD’nin tüm silah ve petrol tekelleri adına 1 Mart tezkeresinden dolayı Türkiye’yi tehdit ediyor. Bu tehditlere teslim olan küçük bir azınlık var. Biz ise, tüm Türkiye’deki savaş karşıtları, 1 Mart tezkeresini engellemek için elinden geleni ardına koymayanlar göğsümüzü gere gere dolaşmaya devam edeceğiz. Son günlerde İncirlik Üssü etrafında dönen pazarlıklara ve İncirlik’in yeni bir saldırı merkezi olarak kullanılmasına karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Önümüzde savaş karşıtları için heyecanlı, umutlu ama aynı zamanda çok kritik bir dönem var. Irak Dünya Mahkemesi’nin Haziran ayında İstanbul’da gerçekleşecek Bush’u yargılama oturumuna kadar aralıksız bir biçimde çalışacağız.

Küresel BAK adına Jülide Kural

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.