22 Nisan 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK Bush’u Yargılıyor

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İstanbul Tünel Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla ‘ABD Hesap Ver Bush Yargılansın’ kampanyasını başlattığını duyurdu ve ayrıca Amerika’nın İncirlik Üssü’nü bir yıl daha kullanmasına izin verilmesini kınadı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ‘ABD Hesap Ver Bush Yargılansın’ kampanyası ile birlikte, ABD’nin ve Bush’un dünyanın gözünün içine baka bak işlediği cinayetlerin, en azından kamu vicdanında yargılanmadan kalmayacağını göstermek ve bu suçları teşhir etmek. Ayrıca Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu bu kampanya ile birlikte uluslararası bir girişim olan ve son oturumu 23-26 Haziran’da İstanbul’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi’ne de destek vermeyi amaçlıyor.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına basın açıklamasını yapan tiyatro sanatçısı Jülide Kural, “Tüm yalanları nedeniyle, işgal politikaları nedeniyle, Irak’ta öldürülen on binlerce insanın hesabını vermeleri için, yeryüzünün petrol ve kana bulanmış kovboy çizmelerinin altında imha edilmesini engellemek için, işgali durdurmak ve yeni savaş politikalarına son vermek için, dünyanın gözünün içine baka baka işlenen kitlesel cinayetlerin yargılanmadan kalmayacağını kanıtlamak için, “Savaş suçlusu ABD ve Bush yargılansın” kampanyasını başlatıyoruz” dedi. Ayrıca Kural, “Bu küresel bir kampanya. Bir yandan kuruluşundan beri destek verdiğimiz Irak Dünya Mahkemesi’nin Haziran ayındaki son büyük oturumuna hazırlanmaya ve destek olmaya devam edeceğiz, bir yandan da tüm Türkiye’nin işyerlerinde, evlerde, okullarda, mahallelerde, sendikalarda, derneklerde, kitle örgütlerinde, meslek birliklerinde, sivil inisiyatiflerde, belediyelerde ve bürolarda ABD ve Bush’un yargılanması için kampanya yapacağız” diye belirtti.

KESK Genel Başkanı Sami Evren ise yaptığı konuşmasında hükümetin ABD’ye İncirlik Üssü’nü kullanması için bir yıl daha izin vermesine değinerek, “İncirlik Üssü’nün ABD tarafından Irak’a malzeme taşıması için kullandırılması bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Hükümetin bu politikasını teşhir etmek ve İncirlik Üssü’nün kullanılmasını engellemek, hatta mümkünse kapatılmasını sağlamak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Ardından aktivistler İstiklal Caddesi’nde Bush Yargılansın bildirileri dağıtarak, Komşuma Dokunma İncirlik Kapatılsın afişleri astılar.

Basın açıklamasına ayrıca, HAK İŞ Marmara Bölge Temsilcisi Celal Özdoğan, 78’liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz, DSİP Genel Sekreteri Nurdan Düvenci, TMMOB Genel Merkz Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil, SODEV Yönetim Kurulu üyesi Erol Kızılelma, Küresel BAK Sözcüsü Tayfun Mater, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Faruk Sevim, Eczacı Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Telli, KESK Eğitim Sorumlusu Mustafa Ecevit, Mazlum Der üyeleri, Gazeteci İpek Çalışlar, Şair Orhan Alkaya ve Sanatçı Zeynep Tanbay katıldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.