4 Ekim 2011 – Barış Nöbetinde Okunan Basın Metni – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Umutlarımız bir kez daha kırıldı. Savaş yeniden başladı.

Hava puslandı. Barışın sesi kısıldı. Savaş çığırtkanları medyada, mecliste, sokakta sahnelerini aldı. Atılan savaş naraları kulaklarımızı tırmalıyor. Saçılan nefret tohumları beyinlerimizi, kalplerimizi, vicdanlarımızı hızla kirletmeye çalışıyor.

Oysa biliyoruz ki ölen her insanla, boşalan her köyle, yanan her ağaçla, uçakların gürültüsünü duymasak da, bombalar yanı başımızda patlamasa da hepimizin bir parçası yok oluyor. Hepimizden bir şeyler kopuyor.

Savaş işçilerden, öğrencilerden, kadınlardan, Kürtlerden, Türklerden, azınlıklardan, dindarlardan, sanatçılardan, en başta yaşamı, ama mutlaka bir şeyleri alıp götürüyor.

Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtıcılarına karşı barışın sesini yükseltmeye, barış iklimini daim kılmaya çalışıyoruz. Bombardıman gürültülerini bastırmak, çatışmaları sona erdirmek, çocukların ölmesini, daha fazla kan akmasını engellemek için feryat ediyoruz.

Biz barış istiyoruz!

Barış istiyoruz ve hemen, şimdi istiyoruz!

Onurlu bir barış ve eşit koşullarda kardeşlik istiyoruz!

“Çözüm demokraside, çözüm diyalogda, çözüm müzakerede!” diye haykırıyoruz…

Barış isteyen, ölüm değil çözüm isteyen, hangi nedenle olursa olsun savaşa hayır diyen, çatışmaların tek bir canı bile bizden kopartıp almasına izin vermemeye kararlı insanlar olarak bir araya geldik.

Kurumlar, sendikalar, sanatçılar, gazeteciler, aydınlar, kadınlar, eşcinseller, dindarlar, demokratlar, çocuklar, yaşlılar, Kürtler, Türkler, Ermeniler…

Barışın basit bir formülü olduğunu düşünüyoruz:

“Müzakereler yeniden başlasın! Demokratik bir anayasa ile Kürt halkının haklarının garanti altına alınacağı taahhüt edilsin”.

Barış için bir araya geldik ve Ankara yürüyüşünü başlatıyoruz:

8 Ekim’de Ankara’da büyük miting ile “Barışalım, Yeter!” diyeceğiz.

Sizleri, etkinlikleri birlikte düzenlemeye ve birlikte barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Feryal Öney

Barış İnisiyatifleri adına

Barış İnisiyatifleri:

Antikapitalist Öğrenciler, Barış İçin Gençlik Girişimi, Barış İçin Kadın Girişimi,

Barış İçin Sanat Girişimi, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi, Blok Akademi Grubu, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, Durde, Evrensel Kültür Dergisi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Kürt Yazarlar Derneği, Lambda İstanbul

LGBTT Dayanışma Derneği, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, Sosyalist Feminist Kolektif, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası

Destek Veren Siyasi Yapılar:

Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, DSİP, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Sol Arayış, Yeşiller Partisi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.