16 Kasım 2011 – Basın Toplantısı Basında Çıkanlar – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BARIŞ, ADALET VE KARDEŞLİK” İÇİN YÜRÜYECEKLER / Doğan Haber Ajansı – 17 Kasım 2011

Barış inisiyatifleri, 26 Kasım’da Tünel’den Taksim’e kadar yapılacak; Kardeşlik, Adalet ve Barış yürüyüşüyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ( KESK ), Küresel Eylem Grubu, Mazlum – Der ve Türkiye Yazarlar Sendikası gibi birçok kuruluşun biraraya gelerek oluşturduğu Barış İnisiyatifleri, “kardeşlik, adalet barış diye haykırmak istiyoruz” çağrısı yaptı. Basın toplantısına BDP eski milletvekili Ufuk Uras, Mazlum – Der İstanbul Şube Başkanı Cünyet Sarıyaşar, İlkay Akkaya ve Zeynep Tanbay’ın da aralarında bulunduğu bazı isimler katıldı.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Basın açıklamasını okuyan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonundan Zeynep Tanbay, şunları söyledi:

Biz barış istiyoruz biz kardeşlik istiyoruz, biz adalet istiyoruz.Eşit koşullarda kardeşlik, mutlak adalet, onurlu barış istiyoruz. Çözüm diyalogta çözüm müzakerede diye haykırıyoruz. Barışın formülü çok da karmaşık, çok da belirsiz değil diyoruz. Birçok mecrada birçok kesim uzun süredir dile getiriyor biz tekrarlıyoruz. KCK adı altında tutuklanan siyasetçiler serbest bırakılsın. Terörle Mücadele Kanunu ve özel yetkili ağır ceza mahkemeler yürürlükten kaldırılsın. Yeni anayasayı hiçbir baskıyla karşılaşmadan özgürce tartışabilmek için, mutlak ifade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınsın. Bu adımların yaratacağı pozitif dalgayla yeni anayasa gerçek bir barış anayasası olabilir. Çok geniş kesimler sürece katılabilir.

YÜRÜYÜŞ 26 KASIM’DA YAPILACAK

Mazlum – Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ise, “ Van depremi bir gerçeği ortaya koydu. Bizim sesimizin ne kadar gür olduğunu sözümüzün ne kadar doğru olduğunu Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, İslamcısıyla, Komünistiyle hatta Ulusalcı ve Kemalistiyle, Van depreminde insanlar insanlık için biraraya geldiler. Öyle veya böyle kendi uğraşlarını ortaya koydular. Birkaç arıza sözün karşısında toplumun birlikteliğini hep beraber gördük. İşte biz biraraya gelen kurumlar İstiklal caddesindeki bu sesin bu çağrının bu çığlığın duyulması çabası içindeyiz. Orada bu sesi tekrar dillendirmek istiyoruz “ diye konuştu.

Sanatçı İlkay Akkaya da “Son dönemde yaşananlar kadar öncesindekileri de kattığımız zaman beni bu kadar etkileyen bir dönemden geçmedik. O nedenle bu biraraya gelişi kutlamak istiyorum. Barışa yürümek istiyorum” dedi.

Kardeşlik, Adalet ve Barış yürüyüşü 26 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’de Tünel’den başlayacak, Taksim Meydanı’nda son bulacak.

STK’lar 26 Kasım’da ‘Adalet ve barış’ı haykıracak
Fıratnews.org – 16 Kasım 2011

Sivil toplum örgütleri Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için 26 Kasım’da “Kardeşlik, adalet ve barış” sloganıyla büyük yürüyüşe hazırlanıyor. Yürüyüşe İnisiyatif üyesi Zeynep “Gelin adalet hükmünü, kardeşliğin kokusunu, barışın sesini dağlarımıza ve şehirlerimize yayalım” çağrısı yaptı.

Aralarında; Antikapitalist Öğrenciler, Barış Hareketi, Barış İçin Gençlik Girişimi, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Sanat Girişimi, Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi, Blok Akademi Grubu, Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, Durde, Emek ve Adalet Platformu, Evrensel Kültür Dergisi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Kürt Yazarlar Derneği, MAZLUMDER, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, Sol Arayış, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın da bulunduğu Barış İnisiyatifleri, Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi ve özgürlükçü anayasa talebiyle büyük yürüyüşe hazırlanıyor.

26 Kasım’da yapılacak “Kardeşlik, adalet ve barış” yürüyüşü öncesi hazırlıklarına ilişkin Cezayir Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra KESK eski Genel Başkanı Sami Evren, BDP eski milletvekili Prof. Dr. Ufuk Uras, gazeteci-yazar Roni Margulies, sanatçı İlkay Akkaya, Küresel Barış ve Adalet Komisyonu üyesi Yıldız Önen ve dansçı Zeynep Tanbay katıldı.

Ortak basın metnini okuyan Zeynep Tanbay, gelişen son olaylardan sonra “Savaş çığırtkanlarının medyada, mecliste, sokakta sahnelerini aldığını” söyledi. Tanbay, “Savaş işçilerden, öğrencilerden, kadınlardan, Türklerden, Kürtlerden, azınlıklardan, dindarlardan, sanatçılardan, en başta yaşamı ama mutlaka bir şeyleri alıp götürüyor” diye konuştu. Tanbay Kürt sorununun tek çözümünün diyalog ve müzakere ile olacağına vurgu yaparak, “KCK’ adı altında tutuklanan siyasetçilerin serbest bırakılması, TMK ve özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin yürürlükten kaldırılması ve yeni anayasayı hiçbir baskı ile karşılaşmadan özgürce tartışabilmek için, mutlak ifade özgürlüğü yasalarda güvence altına alınması” talepleri olduğunu söyledi.

YÜRÜYÜŞE KATILIM ÇAĞRISI

Savaşın enkazına, depremin enkazının eklendiğini hatırlatan Tanbay, “Gelin adalet hükmünü, kardeşliğin kokusunu, barışın sesini dağlarımıza ve şehirlerimize yayalım; demokratik anayasa talebimizi cümle aleme duyuralım” dedi. Tanbay, 26 Kasım’da saat 15.00’de Tünel Meydanı’nda Taksim’e yapacakları büyük yürüyüşe gönlü barış ve adaletten yana olan herkesi çağırdıklarını söyledi.

Açıklamanın ardından sırayla söz alan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş, Barış İçin Sanat Girişimi üyesi İlkay Akkaya ve Küresel Barış ve Adalet Komisyonu üyesi Kerem Kabadayı’da yapılacak olan yürüyüş için katılım çağrısı yaptı.

‘Kardeşlik, adalet barış istiyoruz’

Etkin Haber Ajansı  – 16 Kasım 2011

Barış İnsiyatifi, 26 Kasım’da yapacakları “Tünel-Taksim Yürüyüşü”ne ilişkin basın toplantısı düzenledi ve “Kardeşlik, adalet barış istiyoruz” dedi.

Barış insiyatifi, “Kardeşlik, adalet barış! Silahlar sussun, barış konuşulsun” şiarıyla yapacakları yürüyüşe ilişkin Cezayir Restorant’ta basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Sami Evren, Roni Margulies gibi isimler katıldı. Toplantıda Barış İnsiyatifi adına basın metnini okuyan Zeynep Tanbay, savaşın yeniden başladığını ve barışın sesinin kısılmak istendiğini belirtti.

Tanbay, “Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtılarına karşı barışın sesini yükseltmeye, çocukların ölmesini, daha fazla kan akmasını engellemek için feryat ediyoruz. Eşit koşullara kardeşlik, mutlak adalet, onurlu barış istiyoruz. Çözüm diyalogda, çözüm müzakerede diye haykırıyoruz” dedi.

Barış formülünün karışık olmadığını belirten Tanbay, yeni anayasanın barışa hizmet etmesi için şunların yapılması gerektiğini belirtti: “KCK adı altında tutuklanan siyasetçiler serbest bırakılsın. TMK ve özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yürürlükten kaldırılsın. Yeni bir anayasayı hiçbiir baskı ile karşılaşmadan özgürce tartışabilmek için, mutlak ifade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınsın.”

23 Ekim’de yaşanan Van depremini anımsatan Zeynep Tanbay, yıllardır süren savaşın enkazına, depremin enkazının eklendiğini belirtti.

“Kardeşlik, adalet, barış” için haykırmak istediklerini dile getiren Tanbay, “Gelin adaletin hükmünü, kardeşliğin kokusunu, barışın sesini dağlarımıza-şehirlerimize yayalım; demokratik anayasa talebimizi cümle aleme duyuralım. 26 Kasım günü saat 15.00’de Tünel- Taksim yürüyüşüne katılalım” şeklinde konuştu.

Okunan basın metninin ardından insiyatif içinde yer alan kurumlar birer konuşma yaptılar. Mazlum- Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, savaşın yıllardır toplum içerisinde fay hatları oluşturduğunu ve bu eylemlerle toplumsal bütünlüğü sağlamak adına adım atacaklarını belirtti.

DEVLET BiR BASKI ÖRGÜTÜ

Barış İçin Sanat Girişimi adına konuşan İlkay Akkaya ise bugün Beşiktaş’ta öğrencilerin yargılandığı davaya katıldığını, ardından BDP’nin “Kendimi ihbar ediyorum” kampanyasına destek sunduğunu söyledi. Akkaya, “Bana göre devlet bir baskı örgütü olarak çalışıyor. Hatta şuan bir bölücü terör örgütü gibi çalışıyor. Bizim kardeşlik, birlikte yaşama duygularımızı zedeliyor ve parçalıyor. Yıllardır süren saldırılar var ama son dönemde olan saldırılar kadar hiçbiri beni etkilememişti. Bunlara karşı, biraraya gelerek çoğunluğu kurmak istiyorum. Barışa yürümek istiyorum” dedi.

Barış İnsiyatifi içerisinde yer alan kurumlar şunlar: Barış haraketi, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Sanat Girişimi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Küresel BAK, Kürt Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Mazlum- Der.

Barış İnisiyatifleri: 26 Kasım’da “Kardeşlik, Adalet, Barış!” için sokağa!

Marksist.org – 16 Kasım 2011

Savaşa karşı barışın sesi 26 Kasım’da İstanbul’da yapılacak büyük yürüyüşle yükseltilecek. “Kardeşlik, Adalet, Barış Yürüyüşü”nü düzenleyen Barış İnisiyatifleri, bugün İstanbul’da bir basın toplantısı yaptı. Zeynep Tanbay, İlkay Akkaya, Kerem Kabadayı, Mazlum-Der ve Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu temsilcileri, eşit kardeşlik, mutlak adalet ve onurlu bir barış isteyen herkesi 26 Kasım’daki büyük yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivisti Yıldız Önen, açılış konuşmasında, farklı görüşlerden birçok demokratik örgütün oluşturduğu Barış İnisiyatifleri’nin gerçekleştireceği yürüyüşün savaşın sesini susturmak için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Sanatçı aktivist Zeynep Tanbay, Barış İnisiyatifleri’nin açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Doğu-Güneydoğu Denekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş, Barış için Sanat girişiminden İlkay Akkaya, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü Kerem Kabadayı birer konuşma yaparak, tüm barış yanlılarını 26 Kasım’da sokağa çıkmaya çağırdı.

Zeynep Tanbay, Cüneyt Sarıyaşar, Abdülhakim Daş, İlkay Akkaya ve Kerem Kabadayı’nın konuşmaları için tıklayın.

Barış İnisiyatifleri 26 Kasım’da “Kardeşlik, Adalet, Barış!” için sokağa çıkıyor!

Turnusol – 17 Kasım 2011

“Kardeşlik, Adalet, Barış Yürüyüşü”nü düzenleyen Barış İnisiyatifleri, bugün İstanbul’da bir basın toplantısı yaptı.

Zeynep Tanbay, İlkay Akkaya, Kerem Kabadayı, Mazlum-Der ve Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu temsilcileri, eşit kardeşlik, mutlak adalet ve onurlu bir barış isteyen herkesi 26 Kasım’daki büyük yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivisti Yıldız Önen, açılış konuşmasında, farklı görüşlerden birçok demokratik örgütün oluşturduğu Barış İnisiyatifleri’nin gerçekleştireceği yürüyüşün savaşın sesini susturmak için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Sanatçı aktivist Zeynep Tanbay, Barış İnisiyatifleri’nin açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Doğu-Güneydoğu Denekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş, Barış için Sanat girişiminden İlkay Akkaya, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü Kerem Kabadayı birer konuşma yaparak, tüm barış yanlılarını 26 Kasım’da sokağa çıkmaya çağırdı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.