12 Nisan 2012 – “Askeri Harcamalar, İnsanlığa Zarar” Basın Açıklaması Haberler II – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Askeri harcamalar insanlığı harcıyor / Turnusol – 12 Nisan 2012

Aralarında savaş karşıtlarının, vicdani retçilerin, yurttaş girişimlerinin ve siyasi partilerin de bulunduğu 32 ayrı inisiyatif saat 12.30’da Galatasaray Meydanında askerî harcamalara karşı ortak bir basın açıklaması yaptı. İlki geçen yıl, Uluslararası Barış Bürosu ve Politika Çalışmaları Enstitüsü öncülüğünde düzenlenen Askeri Harcamalara Karşı Küresel Eylem Günü’ne aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 37 ülkeden 100’e yakın grup çeşitli etkinliklerle katılmıştı. Bu yıl ikincisi düzenlenen küresel eylemin Türkiye ayağı İstanbul Galatasaray Meydanında gerçekleştirildi. 32 ayrı kuruluşun daha iyi bir dünya için askerî harcamalara karşı mücadele çağrısı yaptığı eylemde “Şirketlere kâr halka mezar – Askeri harcamalar insanlığı harcar” pankartı açıldı.

ÖLDÜRMEK Mİ YAŞATMAK MI?

Basın açıklamasına katılanlar ellerinde konuşma balonu şeklinde dövizler taşıdılar. Dövizlerde şöyle yazılıyordu:  “Savaş değil barış”, “Silah mı yoksa sağlık ve eğitim mi?”, “Öldürtmek mi, yaşatmak mı?”, “Savaşsız bir dünya mümkün!”, “Hiç kimse asker doğmaz!”, “Bomba değil iş”, “Savaşa değil, eğitime, sağlığa bütçe”, “Savaşa hayır”, “Benim adıma savaşma”…

Eylemde, Suriyede yaşananlara ilişkin “Esad katliamlara son ver” ve “Suriye’ye askeri müdahaleye hayır” dövizleri de taşındı.

Eylemde şu sloganlar atıldı: “Savaşa hayır”, “Savaşsız bir dünya mümkün”, “Hiç kimse asker doğmaz”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”…

BÜLENT AYDIN: “BARIŞIN SESİNİ YÜKSELTELİM”

Basın açıklaması öncesinde kısa bir konuşma yapan Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Bülent Aydın, son günlerde her zamankinden çok savaşı konuşur hale gelindiğini vurgulayarak, Suriye’de olanlar ve sınırda yaşananların bir askeri bir müdahale ve savaş için asla gerekçe olamayacağını, savaşın hiçbir sorunu çözemeyeceğini söyledi. Türkiye yöneticilerinin sıs sık askeri müdahale tehditleri savurduğunu söyleyen Aydın, bunun kesinlikle meşru olmadığını ve tehlikeli olduğunu belirtti. Savaş karşıtları olarak Suriye’ye askeri müdahaleye hayır dediklerini vurgulayan Bülent Aydın sözünü şöyle tamamladı: “Savaş tamtamlarının sıkça çalındığı bugünlerde barışın sesini her zamankinden daha çok yükseltmeliyiz”

KEREM KABADAYI: “SON ON YILDA DÜNYA DAHA GÜVENLİ OLDU MU?”

Grup adına Mor ve Ötesi grubundan Kerem Kabadayı’nın okuduğu basın açıklamasında Türkiye’nin askerî harcamalar sıralamasında dünyada 15. sırada olduğu belirtilerek, eğitime ve sağlığa ayrılması için gereken bütçenin savaşa ve silahlanmaya aktarıldığı vurgulandı.

Devletlerin savaş için günde 4.4 milyar dolar harcadığını ve yetkililerin bunun gerekçesini güvenlik için olarak açıkladığını belirtan Kabadayı, şöyle sordu: “Son 10 yıla baktığımızda dünya daha güvenli bir yer olmuş mudur? Hükümetlerin en önemli görevi halkın yaşam seviyesini yükseltmek, kamu harcamalarında etkinlik sağlamaktır. Sizce son on yılda yaşam seviyemiz yükselmiş midir?”

COLIN ARCHER: “BUGÜN DURUM DAHA TEHLİKELİ”

Eyleme katılanlar arasında bulunan ve Londra’dan gelen Uluslararası Barış Bürosu Genel Sekreteri Colin Archer da bir konuşma yaptı. Konuşmayı Nilüfer Uğur Dalay çevirdi. Askeri harcamalara karşı ilk eylem gününün geçen yıl 37 ülkede düzenlendiğini belirten Archer, bu yıl sayının artacağını söyleyerek, tüm dünyada savaş karşıtı hareketin ve Türkiye’de Irak işgaline karşı verilmiş mücadelenin başarısına değindi. 10 yıl önce Türkiyeli savaş karşıtlarının hükümetin Irak’a asker gönderme politikasını geri çevirdiğini hatırlatan Archer, bölgedeki durumun bugün daha vahim olduğunu şu sözlerle vurguladı:

“Bugün sorunlar çok daha karmaşık ve tehlikeler çok daha büyük. O yüzden Türkiye’de barış mücadelesini yürüten herkese bol şans diliyorum.”

Küresel BAK: “Askeri harcamalar, insanlığı harcar”

Yeşil Gazete – 12 Nisan 2012

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 12 Nisan Dünya Askeri Harcamalara Karşı Eylem Günü’nde Galatasaray meydanında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Türkiye’nin %8,5 ile Çin’den sonra dünyanın en hızla büyüyen ülkesi olduğuna, ancak bunun arkasında hızla artan silahlanma harcamalarının da olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada verilen bilgilere göre Türkiye dünya askeri harcamalar listesinde 17,5 milyar dolarla 15. sırada, Türkiye’nin askeri harcamalar toplamı son 5 yılda %40 arttı ve Türkiye Gayri Safi Milli Hâsılasının % 2,4 ünü askeri harcamalara ayırıyor.

Daha iyi bir dünya için savaşa karşı birleşelim’

Evrensel – 12.04.2012

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, son on yılda %50 oranında artan askeri harcamalara dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Küresel BAK üyeleri, NATO ülkelerinin savaş bütçesinin toplam 955 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, daha iyi bir dünya için askeri harcamalara karşı birleşme çağrısı yaptı.

Küresel BAK üyeleri adına açıklama yapan sanatçı Kerem Kabadayı, askeri harcama yapmanın silahlanmanın ekonomik, sosyal ve insani maliyetlerini halkın sırtına yüklemek anlamına geldiğini hatırlattı. Kabadayı, “2010 yılında acil insani yardım gereken 7 ülkenin toplam talebi 305 milyon dolar iken en büyük silah üreticisi Lockhead Martin’in 2010 kârı bu rakamın tam 10 katı yani 3 bin 24 milyon dolardır” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.