Sesonline – 05.01.2009 – İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE PROTESTO

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

[Sesonline] İSTANBUL- Dünyanın çeşitli kentlerine paralel olarak Türkiye’de de pekçok kentte, İsrail’İn filistinlilere saldırısı kınandı. Bugün de İstanbul, Ankara ve İzmir’de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK)!nun çağrısıyla protesto gösterileri yapılacak. 5 Ocak 2009 Pazartesi günü gerçekleşecek (bugün) protestolar kapsamında İstanbul Galatasaray Lisesi Meydanı’ndan başlayan bir ‘insan zinciri’ oluşturulacak. Ankara’daki protesto aynı saatte, Kızılay Yüksel Caddesi, İzmir’deki ise; yine aynı saatte, Konak Meydanında gerçekleşecek.

Tüm yurtta İsrail’e protesto

http://www.ntvmsnbc.com/news/470754.asp

Yurt genelinde türlü sivil toplum örgütlerince, İsrail’in Gazze’ye saldırısı protesto edildi.

BEYOĞLU’NDA PROTESTO

Beyoğlu’nda toplanan bir grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti.

İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, “Filistin’e Özgürlük” yazılı pankart ve dövizler taşıyarak, sloganlar eşliğinde Odakule’ye kadar yürüdü.

Grup adına yapılan açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırı protesto edilerek, “Filistin’de sadece Filistinliler değil, insanlık ölüyor. Dünya, Filistin’deki haksız işgali, ölçüsüz şiddeti ve insanlık dramını seyrediyor” denildi.

Protesto gösterisine katılan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da saldırıyı kınayarak, “Şimdi biz ‘Filistinliyiz’ diyeceğiz. Yarın yarım akıllılar çıkıp, ‘Yahu biz Türk değil miydik?’ diyecek. Ama biz inadına ‘Filistinliyiz’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Uras, “Nasıl oluyor, neye dayanarak İsrail Başbakanı’nın ziyaretinden 1 hafta sonra Filistin’e saldırılar başlıyor. Yapılan görüşmelerin tutanaklarını istiyoruz” dedi.

İstiklal’de Gazze için “insan zinciri”

http://www.timeturk.com/Istiklalde-Gazze-icin-insan-zinciri-44641-haberi.html

Galatasaray Meydanı’nda ‘insan zinciri’ oluşturan bir grup İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyesi bir grup İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı üzerinde bir araya geldi.

Ellerinde Filistin bayrakları, pankart ve dövizler ile slogan eşliğinde kol kola giren grup üyeleri “insan zinciri” oluşturdu.

Grup, İstiklal Caddesi üzerinde başlattıkları yürüyüşü Odakule’ye kadar kol kola sürdürdü.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan sanatçı Mustafa Alabora, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var. Dünya kamuoyu günlerdir ‘Vahşeti durdurun. İsrail’i durdurun’ diye feryat ediyor. Filistin halkının tek umudu uluslararası tepki ve dayanışmadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım yapılması konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da, “Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. yüzyılda böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dü nyanın buna dur demesi gerekiyor” dedi.Grup üyeleri açıklamanın ardından daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

İsrail’e karşı insan zinciri

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=119317&cat=110&dt=2009/01/05

Gazze katliamı İstiklal Caddesi’nde böyle protesto edildi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını ”İnsan Zinciri” oluşturarak protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan ”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri, kol kola girerek ”İnsan Zinciri” oluşturdu.

Grup adına konuşma yapan sanatçı Mustafa Alabora, ”Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var” dedi.

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da ”Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. Yüzyıl’da böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dünyanın buna ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

Istiklal’de Gazze için zincir…

http://www.haber5.com/haber.php?haber_id=344844

Galatasaray Meydanı’nda ‘insan zinciri’ oluşturan bir grup İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti

Beyoğlu Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyesi bir grup İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı üzerinde bir araya geldi.

Ellerinde Filistin bayrakları, pankart ve dövizler ile slogan eşliğinde kol kola giren grup üyeleri “insan zinciri” oluşturdu.

Grup, İstiklal Caddesi üzerinde başlattıkları yürüyüşü Odakule’ye kadar kol kola sürdürdü.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan sanatçı Mustafa Alabora, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var. Dünya kamuoyu günlerdir ‘Vahşeti durdurun. İsrail’i durdurun’ diye feryat ediyor. Filistin halkının tek umudu uluslararası tepki ve dayanışmadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım yapılması konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da, “Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. yüzyılda böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dü nyanın buna dur demesi gerekiyor” dedi.

Grup üyeleri açıklamanın ardından daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

İsrail saldırılarına ‘insan zinciri’ protestosu

http://www.ntvmsnbc.com/news/471267.asp#storyContinues

İstanbul Beyoğlu’nda toplanan ve aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını “insan zinciri” oluşturarak protesto etti.

İSTANBUL – İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan “Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri, kol kola girerek “insan zinciri” oluşturdu.

“Filistin’e Özgürlük” yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Odakule’ye kadar kol kola yürüdü. Grup, daha sonra lisenin önüne döndü. Grup adına konuşma yapan sanatçı Mustafa Alabora, Gazze’ye saldırıları protesto ederek, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var” dedi.

Alabora, şunları söyledi: “Dünya kamuoyu günlerdir ‘Vahşeti durdurun. İsrail’i durdurun’ diye feryat ediyor. Filistin halkının tek umudu uluslararası tepki ve dayanışmadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyince İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım yapılması konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz.”

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da “Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. Yüzyıl’da böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dünyanın buna ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi.

İsrail’i insan zinciri ile protesto ettiler
http://www.samanyoluhaber.com/sondakika-132492.htm

Taksim’de bir grup, İsrail’in Gazze katliamını “insan zinciri” oluşturarak protesto etti.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan ve aralarında sanatçıların da olduğu ”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri, kol kola girerek “insan zinciri” oluşturdu.
Çeşitli pankart ve dövizler taşıyan grup, sloganlarla Odakule’ye kadar kol kola yürüdü. Grup, daha sonra lisenin önüne geldi.
Grup adına açıklama yapan sanatçı Mustafa Alabora, ”Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır.” dedi.
Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

İsrail’e protestolar devam ediyor

http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=05.01.2009&i=160800

Beyoğlu’nda toplanan bir grup, “insan zinciri” oluşturarak saldırıyı protesto etti.

Beyoğlu’nda toplanan ve aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını “İnsan Zinciri” oluşturarak protesto etti.

İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan “Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri, kol kola girerek “İnsan Zinciri” oluşturdu. “Filistin’e Özgürlük” yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Odakule’ye kadar kol kola yürüdü. Grup, daha sonra lisenin önüne döndü.

Grup adına konuşma yapan sanatçı Mustafa Alabora, Gazze’ye saldırıları protesto ederek, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var” dedi.

Alabora, şunları söyledi:

“Dünya kamuoyu günlerdir ‘Vahşeti durdurun. İsrail’i durdurun’ diye feryat ediyor. Filistin halkının tek umudu uluslararası tepki ve dayanışmadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyince İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım yapılması konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz.”

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da “Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. Yüzyıl’da böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dünyanın buna ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi. Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

” FARKLI GRUPLAR ORTAK EYLEM YAPMAK ZORUNDA KALDI

Eylemciler, Gazi Bulvarı’nın ardından 1. Kordon üzerinden Konak Alanı’na giriş sırasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde Küresel Barış ve Adalet Komisyonu (Küresel BAK) adlı bir başka grubun daha İsrail’i protesto etmek için toplanmış olduğu görüldü.

Çevik kuvvet polis ekipleri, Konak Alanı’nın gösterilere kapalı bölümü olan hükümet konağı önüne eylemcilerin geçişini engellerlerken, iki grubun biraraya gelmesini önlemek amacıyla barikat kurdular. Gösteriye kapalı olan Konak Alanı’na geçmek isteyen eylemci grupla polis ekipleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Bu sırada polisler, karşıt yönden gelen iki grup arasındaki barikatı açtılar. Böylece eylemci iki grup, birleşerek ortak eylem yapmak zorunda kaldılar. Eylemde, ilk grubun sözcüsü tarafından yapılan basın açıklamasında, İsrail protesto edilerek, İsrail’in bu saldırılara son vermesini sağlamanın tek yolunun, başta askeri anlaşmalar olmak üzere yapılan tüm ikili anlaşmaların feshedilmesi olduğu savunuldu.

Basın açıklamasının ardından diğer grup İsrail bayrağını ateşe verdi. Türkiye Komünist Partisi’ne mensup küçük bir grup ise dağılmayarak, eylemlerini kısa bir süre daha devam ettirdi.

Eylemciler, olaysız biçimde dağıldılar.

Gazze katliamı İstiklal Caddesi’nde böyle protesto edildi. İsraile karşı insan zinciri

http://www.selamturkey.com/show_news.asp?id=5129

Gazze katliamı İstiklal Caddesinde böyle protesto edildi. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını ”İnsan Zinciri” oluşturarak protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan ”Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri, kol kola girerek ”İnsan Zinciri” oluşturdu.

Grup adına konuşma yapan sanatçı Mustafa Alabora, ”Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var” dedi.

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da ”Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. Yüzyıl’da böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dünyanın buna ‘dur’ demesi gerekiyor” dedi.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

KÜRESEL BARIŞ, İSRAİL’İ PROTESTO EDİYOR

http://www.birgungazete.com/actuel_index.php?news_code=1231163159&year=2009&month=01&day=05

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu bu akşam saat 18:30″da Galatasaray Lisesi önünden başlayarak İsrail”in Gazze saldırısını protesto etmek için, “Barış için insan zinciri” oluşturuyor. Etkinliğe kurum ve kuruluş temsilcileri, aydınlar ve kültür sanat insanları da katılacak.

İsrail Filistin halkını katletmeye aralıksız devam ediyor. Ölü sayısı her gün, her dakika artıyor. İsrail şimdi kara harekatiyla daha büyük bir katliama ve işgale girişti.

İsrail durdurulmak zorunda. Bu vahşet sona ermeli. Hükümet İsrail”le her türlü askeri ve ekonomik anlaşmayı iptal etmeli. Gazze”ye insani yardım için adım atmalı.

5 Ocak Pazartesi günü saat 18.30″da Galatasaray Meydanı”nda İsrail”i durdurun! Filistin halkı yalnız değildir” demek için insan zinciri oluşturup ardından basın açıklaması yapacağız. Sen de katıl! Ellerimizi birleştirip Filistin halkına ulaştıralım!

Galatasaray Meydanı’nda ‘insan zinciri’ oluşturan bir grup İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti

http://www.netgazete.com/News/557083/galatasaray_meydaninda_insan_zinciri_olusturan_bir_grup_%C4%B0srailin_gazzeye_saldirilarini_protesto_etti.aspx

İSTANBUL -İHA- Beyoğlu Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyesi bir grup İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı üzerinde bir araya geldi. Ellerinde Filistin bayrakları, pankart ve dövizler ile slogan eşliğinde kol kola giren grup üyeleri “insan zinciri” oluşturdu. Grup, İstiklal Caddesi üzerinde başlattıkları yürüyüşü Odakule’ye kadar kol kola sürdürdü.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan sanatçı Mustafa Alabora, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var. Dünya kamuoyu günlerdir ‘Vahşeti durdurun. İsrail’i durdurun’ diye feryat ediyor. Filistin halkının tek umudu uluslararası tepki ve dayanışmadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım yapılması konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Sanatçı Mehmet Ali Alabora da, “Bu kadar sivil halkın öldürülmesinin altında başka bir şey yatıyor bence. 21. yüzyılda böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Dü nyanın buna dur demesi gerekiyor” dedi.

Grup üyeleri açıklamanın ardından daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

‘Tayyip konuşma, ikili anlaşmaları savunma!’

http://www.sesonline.net/php/genel_sayfa.php?KartNo=52756

[Sesonline] İSTANBUL- Küresel Barış ve Adalet Koalistonu (Küresel BAK)’ın çağrısıyla Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde aralarında çok sayıda sanatçı ve akademisyenin de bulunduğu grup, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını Tünel Meydanı’na dek bir ”İnsan Zinciri” oluşturarak protesto etti. Savaş karşıtı topluluk adına konuşma yapan tiyatro sanatçısı Mustafa Alabora, ”Söz konusu olan, gözlerimizin önünde cereyan eden, terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi vardır” dedi. Toplantıda sık sık düdükler çalındı, vahşte karşı \”ses\” çıkarıldı. \”Tayyip konuşma, İkili anlaşmaları savunma\” sloganı ise geceye damgasını basan en somut talep oldu.

Yüzlerce Kişi Filistin Halkı Yalnız Değil Dedi, Zincir Oluşturdu

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/111765/yuzlerce-kisi-filistin-halki-yalniz-degil-dedi-zincir-olusturdu

Küresel BAK’ın düzenlediği eylemde, 2 bine yakın kişi İstiklal caddesinde yürüdü; Türkiye’nin İsrail’le bütün işbirliklerinin derhal askıya alınmasını istedi. 10 Ocak’ta yeniden eylem var.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (Küresel BAK) düzenlediği eylemde, yüzlerce kişi Filistin halkıyla dayanışmak için İstiklal caddesindeki Galatasaray meydanından Tünel meydanına uzanan bir insan zinciri oluşturdu.

“Türkiye Gazze’yi bombalayan pilotları eğitmekten vazgeçsin”

Dün akşam saat 18:30’da başlayan eyleme katılanlar, Türkiye’yle İsrail arasındaki açık ve gizli bütün işbirliklerinin derhal askıya alınmasını, Gazze’yi bombalayan pilotların Konya’da eğitildiğini anımsatarak İsrail’le bütün askeri anlaşmaların iptal edilmesini istedi. Milletvekillerini de susmamaya ve “suça ortak olmamaya” çağırdı.

“İsrail’le ilişkiler dondurulsun”

Küresel BAK’ın oyuncu Mustafa Alabora tarafından okunan basın açıklamasında belirttiği diğer taleplerinden bazıları şöyle:

İsrail’le devam eden askeri, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin tümünün hemen dondurulması.

Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde İsrail’in durdurulması ve Gazze’ye insani yardım konusunda derhal harekete geçilmesi.

İsrail’deki savaş karşıtlarıyla da dayanıştıklarını vurgulayan eylemciler, atılması gereken ilk adımın, İsrail’in derhal bombalamayı durdurması, Gazze’den tüm askerlerini çekmesi, kuşatma ve ambargoyu sona erdirmesi olduğunu söyledi.

“Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”

Başlangıçta yaklaşık 500 kişinin oluşturduğu topluluk, bir saat içinde caddeden geçenlerin, İstiklal caddesinde çalışanların, hatta turistlerin de katılımıyla yaklaşık 2 bin kişiye ulaştı.

Barış bayrakları ve üzerinde “savaşa hayır” yazılı dövizler taşıyan eylemciler “İsrail’e dur de”, “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “Filistin’e özgürlük”, “Yaşasın küresel intifada”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı; ıslıklar, alkışlar ve zılgıtlarla yürüdü.

“Tayyip konuşma, anlaşmayı iptal et”

İsrail’le ilgili sert sözler söyleyen Başbakan Erdoğan’a da seslenen eylemciler, somut yaptırımlar görmek istediklerini söyledi; “Tayyip konuşma, anlaşmayı iptal et” sloganını attı. “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” ve “Katil İsrail Filistin’den defol” da sık sık atılan sloganlardandı.

10 Ocak’ta yeniden

“İsrail saldırganlığını sürdürdükçe sokaklarda olacağız” diyen eylemciler, 10 Ocak Cumartesi saat 16:00’da, yine Galatasaray Meydanı’nda buluşacak. (TK)

Taksim’de ‘İnsan Zinciri’

http://www.sabah.com.tr/haber,D6CDA339D6BE483C941F19835039AD17.html

Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi önünde toplanan “Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” üyeleri kol kola girerek “İnsan Zinciri” oluşturdu. “Filistin’e Özgürlük” yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, sloganlar eşliğinde Odakule’ye kadar kol kola yürüdü. Grup, daha sonra lisenin önüne döndü. Grup adına konuşma yapan sanatçı Mustafa Alabora, Gazze’ye saldırıları protesto ederek, “Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.