Porto Alegre Savaş Karşıtları Buluşması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2005’te yapılan Porto Alegre Savaş Karşıtları Buluşması toplantı raporu

Savaş Karşıtları Toplantısının Eylem Çağrısı

Dünya Sosyal Forumu 2005, Porto Allegre, Brezilya   Irak’ta seçimlerin yapıldığı gün, dünyadaki savaş karşıtı hareketler, koalisyonlar ve örgütler Savaş Karşıtı toplantıda bir araya geldiler ve 19-20 Mart’ta devasa kitlesel gösteriler yapılması çağrısında bulundular. Irak ve Filistin de dahil olmak üzere 33 ülkeden gelen temsilciler 20 Mart’tan sonra izlenecek stratejileri ve yapılacak eylemleri de tartıştılar. Bu metin, toplantıda yapılan önerilerin raporudur. Değişik kampanyalara dahil olmak için lütfen ‘ ); //–> Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır &msg=MSG1107774840.27&start=2238491&len=8715&src=&type=x”> info-assembly@riseup.net Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bir e-posta gönderin. Irak’ın işgalinden iki yıl sonra, Amerika’da, Irak’ı işgal eden koalisyona dahil olan ülkelerde, ve tüm dünyada savaşa karşı muhalefet daha da büyük. Savaş için ileri sürülen tüm bahanelerin bir yalan olduğu ortaya çıktı. İşgal güçlerine karşı yaygın ve popüler bir direniş giderek yükseliyor. Şimdiye kadar 100.000’den fazla Iraklı ve 1.500 koalisyon askeri öldürüldü. Savaşın küresel düzeyde kınanması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta direnişi bastırmakta başarısız oluşuyla birlikte şu anda, bu savaşı durdurmak için gerçek bir şansa sahibiz. Şimdi savaş karşıtı hareket için geri çekilme değil, eylem zamanıdır. Protestoları bırakma değil, yükseltme zamanıdır.

Amerika’nın önderliğindeki güçlerin Irak’ta yenilmesi, bütün dünyada Amerika’nın baskısı ile karşı karşıya kalan herkes için bir zafer olacaktır. Bizler, Irak ve Filistin’deki işgalin sona ermesini istiyoruz. Amerika’nın İran, Kuzey Kore, Suriye, Küba, Venezuela ve diğer ülkelere saldırmaktan vazgeçmesini istiyoruz. Özellikle Latin Amerika’da çıkabilecek bir küresel savaş tehlikesine dikkat çekmek zorundayız, çünkü Amerika buradaki bir çok ülkeye müdahale etme tehdidinde bulunuyor. 19-20 Mart’ın daha fazla savaş çıkmasına hayır diyen ve askerlerin derhal Irak’tan geri çekilmesini talep eden bir Küresel Eylem günü olması çağrısını yapıyoruz. Tüm dünyada, kitlesel gösterilerin, sivil itaatsizlik eylemlerinin ve çeşitli başka protestoların yapılması çağrısını yapıyoruz.

IRAK İşgal güçlerinin bir an önce Irak’tan çekilmesi ve askerleri eve getirmek için harcanan tüm çabaların desteklenmesi çağrısını yapıyoruz. Askerlerin, ve asker ailelerinin savaşa karşı örgütlenmesini destekliyoruz. Asker alımlarına karşı yapılan kampanyayı destekliyoruz ve asker kaçaklarının mülteci olarak kabul edilmesini istiyoruz. Masum sivillerin öldürülmesini kınarken, sivil Irak halkının işgale karşı direniş hakkını destekliyoruz. Irak’taki sivil, silahlı ve politik tüm kampanyaları, kendi kampanyalarımızı daha da güçlendirmek için destekliyoruz. Orta Doğu halkı ile olan bağlarımızı daha da güçlendireceğimize söz veriyoruz. Dünyanın her yerindeki Amerikan üslerinin kapatılmasını istiyoruz ve nükleer silahların bırakılmasını, silah ticaretinin yasaklanmasını ve askerileştirmeyi engelleme yönünde yapılan tüm faaliyetleri destekliyoruz. Irak’ı şirketler ve uluslar arası finansal kurumlar tarafından ekonomik olarak işgal edilmesine karşıyız. Ve doğrudan eylemlerimiz ve boykotlarımızla savaştan kar eden bu şirketlere karşı mücadelemizi artıracağız. Nereye giderlerse gitsinler, Bush ve ittifaklarına karşı protestolar yapılması çağrısı yapıyoruz.      

FİLİSTİN Filistin halkının adalet, kendi kaderlerini tayin etme hakkı, Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız bir devlet kurma hakkı ve Birleşmiş Milletler’in 194. maddeye dayanan çözümüne göre geri dönüş hakkı için verdikleri mücadeleyi destekliyoruz. Uluslar arası toplumu ve hükümetleri İsrail’e, silah ambargosu da dahil olmak üzere ekonomik ve politik yaptırımlar uygulamaya çağırıyoruz. Sosyal hareketlere boykot yapmaları çağrısı yapıyoruz. İsrail’i uluslar arası çözümleri uygulamaya zorlayan bu çabaların amacı ve Uluslar arası Adalet Divanı’nın görüşü, yasa dışı duvarın yapımının durdurulması ve yıkılması ve tüm işgalci ve ayrılıkçı politikaların son bulmasıdır. Bu mücadeleyi paylaşan İsrailli işgal karşıtı ve anti-Siyonist aktivistleri destekliyoruz. Ve yeniden 19-20 Mart tarihlerinde işgale ve savaşa karşı küresel eylemler yapılması çağrısı yapıyoruz. 19-20 Mart’ta yapmayı planladığınız gösteriler hakkında bilgi göndermek için lütfen ‘ ); //–> Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır &msg=MSG1107774840.27&start=2238491&len=8715&src=&type=x”> website@march19th.org Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır ya da ‘ ); //–> Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır &msg=MSG1107774840.27&start=2238491&len=8715&src=&type=x”> office@march19th.org Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bie e-posta gönderin. Kampanyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için: ‘ ); //–> Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır &msg=MSG1107774840.27&start=2238491&len=8715&src=&type=x”> info-assembly@riseup.net Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

19-20 MART’TA GÖSTERİ YAPAN ÜLKELER : (İLK LİSTE) Irak, Filistin, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri (400 şehir), İtalya, Yunanistan, İrlanda, Japonya, İngiltere, Türkiye, Makedonya, Kıbrıs, Filipinler, Avustralya, Tayland, Güney Afrika, Güney Kore, Sri Lanka, Macaristan, Polonya, Kanada, Avusturya, Meksika, İspanya (Barselona, Madrid), Havai, Venezuela, Yeni Zelanda, Hollanda.  

19-20 MART İÇİN ÖNERİLEN AYRINTILI EYLEM PLANI – Ortak Slogan: Birlikler Irak’tan Defolsun! Daha Fazla Savaşa Hayır! Tabii ki her ülke kendi sloganlarını kullanmakta özgürdür. – Herkes kendi ülkesinde büyük gösteriler ya da başka protestolar örgütlesin. – Gösteri yapan bütün ülkelerin ve şehirlerin listesini http://www.march19th.org/ adresinden bulabilirsiniz.  

ORTA DOĞU İLE BAĞLARI GÜÇLENDİRMEK VE DİRENİŞİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN YAPILAN ÖNERİLER – Bütün farklı grupları ve Irak’taki diğer işgal karşıtı güçleri de davet ederek, küresel savaş karşıtı hareket ile diyaloğa girmeleri için, Irak dışında bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemek. – Irak’taki sivil toplum ile diğer ülkeler arasında bağ kurmak için varolan kampanyaları desteklemek. – Bir multimedya projesi olan ve Amerikan işgalinden kurtulmak için seferber olmayı sağlayan bir araç olarak Irak’taki tüm farklı direniş şekillerini gösteren Direnişin Sesi projesini hayata geçirmek üzere Irak’ a bir takım göndermek. – Orta Doğu ile bağ kurmak için 24-27 Mart’ta yapılacak Kahire Konferansı, Haziran’da yapılacak Akdeniz Sosyal Forumu, 2005’de Irak’da yapılacak Irak Dünya Mahkemesi, 21-27 Haziran 2006’da Kanada Vancouver’da yapılacak Dünya Barış Forumu da dahil olmak üzere tüm fırsatları kullanmak. – Tüm grupları bilgi ve bağlantıları paylaşmaya teşvik etmek.  

AMERİKA’NIN DİĞER ÜLKELRE MÜDAHALESİNE KARŞI GETİRİLEN ÖNERİLER – George Bush küresel savaşın sembolü olduğu için, gittiği her yerde protesto edilmeli: (1) 2-6 Temmuz: Edinburgh İskoçya, G8 Toplantısına ve Bush’a Karşı Küresel Eylem. (2) Kasım Mar del Plata, Bush’a ve Amerikan Başkanlar Toplantısına Karşı Protesto. – Savaş karşıtı kampanyalarımız ile İran, Kuzey Kore, Suriye, Küba, ve diğer ülkelere müdahale tehdidi arasında bağ kurmak.  

SAVAŞTAN KAR ELDE EDENLERE VE ULUSLAR ARASI FİNANS KURUMLARINA KARŞI EYLEM ÖNERİLERİ Savaştan en çok kar eden iki firma olan Halliburton ve Bechte’e karşı protestoları ve doğrudan eylemleri artırmak. İnsanları Amerikan ve İngiliz ürünleri almamaları, onun yerine yerel firmaların ürünlerini almaları yönünde teşvik etmek. Sosyal olarak sorumlu olan firmaları savaşa karşı çıkmaya zorlamak. Dünya Ticaret Örgütü’nü, özellikle 13-18 Aralık’ta Hong Kong’da yapılacak 6. Ministreal’i protesto etmek. Irak’ın Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesi olmasına karşı kampanya yapmak. Savaştan kar elde edenlerin isimlerini Arapça yayınlamak.  

FİLİSTİN İÇİN ÖNERİLER Filistin’e sivil görevliler göndermek Yaptırım ve boykot kampanyaları başlatmak Silah ambargosu uygulanması ve İsrail ile yapılan ekonomik anlaşmaların askıya alınması için bir kampanya başlatmak.  

SAVAŞA KARŞI DİRENELER İÇİN ÖNERİLER Irak’taki koalisyon güçlerini destekleyen ülkelerdeki savaş karşıtlarının bir araya gelerek stratejilerini koordine etmelerini sağlayacak bir toplantı düzenlemek. Gençlerin orduya katılmamalarını teşvik etmek. Irak’ta savaşmayı reddeden askerlere destek sağlamak için: Kanada ve diğer ülkelerin bu askerleri mülteci olarak kabul etmelerini sağlamak Savaşmayı reddeden askerilerin konuştuğu toplantılar örgütlemek Çeşitli ülkelerden savaşmayı reddeden askerlerin hikayelerini toplamak.  

ASKERİ ÜSLERE VE NÜKLEERE SİLAHLANMAYA KARŞI ÖNERİLER Dünyadaki tüm yabancı üslerin kapatılmasını isteyen bir uluslar arası hareket inşa etme sürecini desteklemek ve bu sürecin içinde yer almak. Henoko’da yapılan Amerikan üslerinin durdurulması için mücadele eden Okinawalılar ile dayanışmak 1 Mayıs’ta Nükleer silahların bırakılması için yapılacak gösterileri desteklemek 6-9 Ağustos’ta, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 60. yıldönümünde ‘Daha fazla Hiroşima olmasın, Daha fazla Nagazaki olmasın’ talebiyle küresel eylemler örgütlemek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply