Birgün – 26.07.2010 – Silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

‘Silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin’

Birgün – 26.07.2010 / Zeynep KURAY

İstanbul Taksim Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, Van’da Canan Saldık (16) adlı çocuğun “askerler tarafından öldürülmesi”ni protesto etti.

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, asker kurşunuyla hayatını kaybettiği iddia edilen çok sayıda çocuğun isimlerinin yazılı olduğu dövizler ve “Operasyonlar dursun, silahlar sussun çocuklar ölmesin” pankartı açarak yürüyüşe geçti. İHD öncülüğünde düzenlenen ve BDP, EHP, 78’liler Vakfı, Barış Anneleri, Barış Meclisi, Küresel BAK ve daha birçok kurumun destek verdiği eylemde, “Silahlar sussun çocuklar öldürülmesin”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Savaşın sesini sustur barışın sesini yükselt” şeklinde slogan atıldı.

Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyen grup adına açıklamada bulunan İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, Canan’ın asker silahıyla ölen 351. Kürt çocuğu olduğunu söyleyerek, Kürt çocuklarının iradeleri dışında devletçe taraf olarak görüldüğünü ve öldürüldüğünü ifade etti. Bu savaşta yaşamını yitiren çocukların dağ başında bir çatışmanın ortasında kalan çocuklar olmadığını kaydeden Boğa, “Şehir ve köy merkezlerinde annelerinin kucağında, aile sofralarında, bir kaldırım kenarında, bir piknik alanında, devletin ‘güvenlik’ kaygılarına ve pervasız savunma reflekslerinin kurbanları idi” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.