9 Kasım 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Saddam Hüseyin İçin İdam Kararı Verildi

İnsanlık suçu işleyenler, ‘insanlık suçlusu’nu yargılayamaz!

ABD ve İngiltere’nin başını çektiği işgal güçlerinin kuklası bir mahkemenin, Irak’ın eski diktatörü Saddam Hüseyin hakkında idam kararı vermesinin yankıları sürüyor. Saddam’ın iktidarı döneminde insanlık suçu sayılan işkence ve katliamlardan sorumlu olduğu inkâr edilemez. Tıpkı bugün başta Bush ve Blair olmak üzere; Irak’ı işgal eden işgal güçlerinin yöneticileri ve kukla Irak yönetimini oluşturanlar gibi.

İşgal güçleri ve onların Irak’taki işbirlikçileri, Saddam’ın işlediği işkence, katliam gibi suçları her gün yeniden işlemeye devam ediyorlar. Ebu Gureyb, Felluce ve daha birçok işkence, suç ve katliam bölgesinin ismi, hafızalarımızda yaşıyor. 650 bin Iraklı’nın öldüğü bir işgalden ve işgalcilerle yapılmış işbirliğinden söz ediyoruz.

Irak’ta İnsanlık suçluları adil bir biçimde yargılanacaksa, sanık sandalyesinde Saddam Hüseyin’in yanına mutlaka Bush, Blair, Talabani, El Maliki ve diğer işbirlikçiler de oturtulmalıdır. Ama bu yargılama adil, tarafsız, hukuka ve insan haklarına uygun olmalıdır. İşgal altında bir yargılamanın böyle olduğundan kim söz edebilir?

Saddam Hüseyin’in de, insanlık suçu işleyen diğerleri gibi yargılanmasını ve cezalandırılmasını talep etmek, insanlık vicdanın gereğidir. Ancak bu yargılamanın adil ve uluslararası hukuka uygun olmasını istiyoruz. Ve yine uluslararası hukuka ve sözleşmelere uygun olarak, suç ne olursa olsun, idam cezasının tümden kaldırılmasını talep ediyoruz.

Tüm savaş suçluları derhal yargılanmalı ama Saddam gibi bir zorbaya da Bush gibi bir işgalciye de adil ve hukuka uygun bir yargılama hakkı tanınmalıdır.

Irak’ta işgale son!

Küresel Barış ve Adalet

Koalisyonu adına Nuri Ödemiş

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.