9 Aralık 2011 – Hükümet Savaşa Değil, Barışa Yatırım Yapmalı! – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

HÜKÜMET SAVAŞA DEĞİL, BARIŞA YATIRIM YAPMALI
Irak’ta, Afganistan’da, Pakistan’da nice insanlık suçuna yol açan ‘insansız hava aracı’ predatörler, sonunda bizim ülkemize de getirildi. Bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen ay yaptığı açıklamada “ABD’nin Irak’ta kullandığı 4 Predatörün İncirlik’e getirildiğini” belirtmişti.
ABD’nin sözde “kitle imha silahlarını” imha etmek için 2003 yılının 20 Mart gecesi başlattığı Irak işgalinde ve daha sonra başka yerlerde kullanılan predatörler, yoğunlaştırılmış şiddet araçlarıdır. Savaş teknolojisinin son ürünü olan bu araçlar sadece insansız değil, aynı zamanda insafsızdırlar…
Irak işgalini meşrulaştırmaya yönelik küresel yalanları ve predatör gibi araçları da kullanarak Irak halkı üzerinde estirilen şiddet, bu ülkeyi yakıp yıktı. 1 milyon Iraklının öldüğü, yaklaşık 4 milyon Iraklının ise ülkeyi terk ettiği biliniyor.
Irak’ta işlenen insanlık suçlarının aracı predatörler şimdi Türkiye’de ve İncirlik Üssü’nde. İncirlik Üssü, Küresel BAK ve Türkiye’deki savaş karşıtı muhalefet tarafından yıllardır protesto ediliyor. İncirlik Üssü önünde defalarca eylem yaptı, üssün kullanımına dair gizli kararname hakkında bilgilenme hakkımızı kullanmak için girişimlerde bulunduk ve yargı süreçlerine başvurduk.
Bütün bu girişimlerimizin ne kadar önemli olduğu, bugün bir kez daha açığa çıkıyor. Daha İncirlik Üssü’nde dönen dolapları örten karanlık perde kaldırılmadan, Hükümet, kanlı predatörleri, üstelik de ‘Kürt sorununun çözümü için’ kullanmaya karar verdi (!) Predatörler için en uygun merkezin ise İncirlik Üssü olduğunda ABD ile anlaşmış vaziyetteler.
Bizler, yani savaşın sesinin susmasını, barışın sesinin yükselmesini isteyenler bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Daha çok insan öldürerek, Kürt sorununda olumlu hiçbir adım atılamaz. Kürt sorununu bir güvenlik sorununa indirgeyerek, çözüm yönünde ilerleme kaydedilemez.
ABD’nin Afganistan ve Irak işgallerinin merkez üssünde kullanılmaya hazır bekletilen insansız hava araçlarının Türkiye’de kullanımı, bütünüyle bir siyasi sorun olan Kürt sorununun çözümüne değil, kangrenleşmesine neden olur. Predatörler Irak’ta sadece daha çok insan öldürmeye yaradı. ABD’nin hiçbir planı Irak’ta hayata geçmedi.
Siyasi iktidarın yapması gereken savaşı ve çözümsüzlüğü derinleştirmek değil, barışı ve diyalogu geliştirmektir. Bu yüzden bize gerekli olan predatörler değil, demokratik adımları atmaktır. Kürt halkının ve siyasi temsilcilerinin üstündeki baskıyı artırarak değil, haklarını tanıyarak ve özgürlüklerini sağlayarak barışa ve çözüme ulaşabiliriz.
İncirlik Üssü, içinde gizlediği nükleer başlıklarla, ABD’nin işgal politikalarında oynadığı rolle, Irak ve Afganistan halkının maruz kaldığı küresel zorbalığın en önemli merkezi üssü olduğu için derhal kapatılmalıdır.
İncirlik Üssü’nde kaç işgalci asker olduğu, kaç nükleer başlığın olduğu, ABD askerlerinin Irak’tan geri çekilme planında hangi kapsamda kullanıldığı tüm dünyaya açıklanmalıdır.Predator: Yırtıcı kimse ya da hayvan, yağma eden kimse demek. Biz, ‘Kendi topraklarımızda ve bölgemizde kimseye saldırıp parçalamak, yağma etmek istemediğimiz için predator’ları da istemiyoruz.

Nilüfer Uğur Dalay

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.