8 Mart 2012 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

8 Mart’ta yaptığımız toplantıda aşağıdaki konuları konuştuk.
•    1 Mart’ta yaptığımız “Suriye halklarının yanındayız” basın açıklamasını değerlendirdik. Türkiye’den askeri müdahaleye karşı bir ses çıkarmış olduk. Aynı zamanda Esad’ın hızını artırdığı katliamı durdurması için çağrı yaptık. Maalesef Irak savaşında olduğu gibi binlerce insan Suriye’deki katliamı protesto etmek için sokaklara çıkmıyor. Biz Küresel BAK olarak sokaklarda katliamları protesto etmeye devam edeceğiz.
•     10 Mart’ta Küresel BAK’ın da desteklediği  “Nükleeri durdur, AkkuyuFukuşima olmasın” insan zinciri yapılacak. İnsan zinciri ve basın açıklaması, Cumartesi günü 15.00’te Taksim Meydanında başlayacak.
•    20 Mart Irak savaşının 9. Yılı. Savaş ve işgal Irak’ı yaşanamaz bir yere çevirdi, binlerce sivil hayatını kaybetti. 20 Mart’ta bir basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz.
•    Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Kampanya (ICAN) Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Küresel BAK ile birlikte bir dizi etkinlik örgütleyecek. Etkinlik önerileri aşağıda.

1.    29 Mart 2012 – Barış Gemisi
Daha önce Küresel BAK’ın iki kere karşıladığı barış gemisi bu senede İstanbul’a geliyor. BARIŞ GEMİSİ 29 Mart’ta İstanbul’da olacak. Gemide Nagazaki ve Hiroşima’dan sağ kurtulan 10 kişi ve ayrıca Fukuşima tanıkları bulunacak. Biz de nükleer karşıtları olarak kendilerini karşılayacak ve birlikte deneyimlerini bizimle paylaşacakları bir toplantı organize edeceğiz.
2.    NPT Hazırlık Konferansı
Nisan ayının sonunda, Mayıs ayının başında, Viyana’da bir sonraki NPT gözden geçirme konferansının hazırlık toplantısı yapılacak. Toplantı öncesinde Türkiye’de de, nükleer silahların insanlık ve çevreye verdiği zarar hakkında toplantılar düzenlemeyi planlıyoruz.
3.    NATO Zirvesi
Mayıs ayında Chicago’da toplanacak NATO zirvesi sırasında Türkiye’de NATO ve Nükleer Silahlar konulu bir konferans düzenlemeyi planlıyoruz. Bilindiği gibi NATO Stratejisi bağlamında, ABD’nin Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa’daki çeşitli üslerde nükleer bombaları bulunuyor. Bu bombaların varlığı hem Türkiye’yi bir tehdit haline getiriyor ve hem de çevre ve insanlar açısından önemli bir tehlike arzediyor.
4.    2 Haziran 2012: Nükleersiz bir dünya için küresel eylem günü
Tüm dünya ile birlikte biz de Türkiye’de nükleere karşı çeşitli sokak etkinlikleri ve farkındalığı artırıcı toplantılar yapmayı planlıyoruz.
5.    Nükleersiz Ortadoğu Konferansı
NPT 2010 Gözden Geçirme Konferansı’nın en önemli sonuçlarından bir tanesi Nükleersiz Ortadoğu Konferansı’nın toplanması oldu. Bu konferansın bu yılın sonunda Finlandiya’da toplanması bekleniyor. Bu bağlamda 2012’nin Kasım ayında Türkiye’de, Ortadoğu’dan ve Avrupa’dan anti-nükleer aktivistleri ve tanınmış figürleri bir araya getiren, bu konuda güçlü bir ses çıkmasını sağlayan bir konferans düzenlemeyi planlıyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.