8 Ekim 2008 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu haftanın giriş bölümü esas olarak geçen haftanın notlarıdır. Kusura bakmayın.

Malmö’de yapılan beşinci sosyal foruma duyduğumuz kadarıyla (henüz resmi bir rapor yayınlanmadı) 20 bin aktivist katıldı. Doğu Avrupa’dan 1.000 (Türkiye’den 300, Rusya’dan 200, Ukrayna’dan 100) kişi katıldı. 50’si atölye toplam 250 seminer yapıldı. Neo liberal politikalar, savaş, işgal, küresel ısınma, nükleer, kadın ve daha sayamayacağım onlarca konu hakkında tartışmalar yapıldı.

Küresel bak olarak yaptığımız toplantı ve yürüyüş kortejini keremin raporundan (ekte var) okuyabilirsiniz. Sosyal hareketler toplantısı bildirgesine ve sosyal forum haberlerine web sitemizden ulaşabilirsiniz. http://www.kureselbarisveadalet.org//index.php?option=com_content&task=view&id=1341&Itemid=141

Yarın, Irak operasyonu için yapılacak tezkere oylamasına ilişkin bir yazılı basın açıklaması yapacağız. Savaşın çözüm olmayacağını bir kez daha söyleyeceğiz.

13 Ekim Pazartesi, günü gene hepimiz hrant olacağız. “Bizler, Hrant Dink davasinin magdurlari ve taniklari olarak, Biz, gene davamizin pesinde olacagiz.  Gene, ayni yerde, gene  “Hrant icin, adalet icin”, 13 Ekim sabahi, saat tam 9:30’da,Besiktas Iskelesi’nde olacagiz.”

Mayınsız bir Türkiye girişimi 18 Ekim’de yurtdışından gelecek konuklarla misket bombalarına bir kez daha dikkat çekecek. Küresel BAK olarak 18 Ekim Cumartesi saat:12.00’de Taksim’de yapılacak basın açıklamasına destek vereceğiz. Herkesi bekliyoruz. Ayrıntılı çağrı gruplara en kısa zamanda yollanacak.

Geçen hafta sonu Stuttgard’ta yapılan NATO karşıtı uluslararası hazırlık toplantısına BAK adına katılan Ayşe Demirbilek toplantıda konuşulan konuları iletti. Kampanyanın sloganı “No to War, No to NATO – Savaşa Hayır, NATO’ya Hayır” olarak belirlenmiş. NATO karşıtı toplantı ve gösteriler, 2-5 Nisan tarihlerinde Strasbourg and Kehl kentlerinde ortak olarak yapılacak. Avrupa’dan İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkeden delegeler bu tarihlerde NATO karşıtı etkinlik ve toplantılarda buluşacaklar. 4 Nisan 2009 Cumartesi günü ise tüm ülkelerde büyük gösteriler örgütlenmeye çalışılacak. (Ayşe’nin ayrıntılı raporunu ve sonuç bildirgesini yakın bir tarihte gruba yollayacağız)

Küresel BAK grubuna Şenol’un yolladığı NATO kampanyası önerileri üzerine bir beyin fırtınası yaşadık. Kaba bir takvim oluşturuldu ama pek çok ayrıntıyı Ekim ayı boyunca tartışmaya devam edeceğiz.

Kampanyanın sloganını Avrupa ile aynı yapalım dedik: “Savaşa Hayır, NATO’ya Hayır”. Bunun yanı sıra “60 yıl yeter, NATO dağıtılsın”, “İncirlik üssü kapatılsın” gibi alt sloganlarda kullanacağız.

Bu kampanya çerçevesinde NATO’yu dört yönden teşhir edelim diyoruz. 1. Gladyo, çete bağlantıları, 2. Afganistan gibi örneklerle savaş örgütü olduğu, 3. Kafkasya ve Balkanlarda kurulmaya çalışılan üsler, füze kalkanları ile enerji kaynakları yollarını kontrol etme çabaları, 4. Askeri harcamalara yapılan paraların aşırılığı.

Gelecek hafta NATO kampanyasının çağrı metnini dağıtmaya ve duyurulara başlayacağız. Kampanyanın malzemelerinin çalışmasına başlayacağız. En kısa zamanda logo, bildiri, rozet, yapıştırıcı, el ilanı hazırlamaya çalışacağız. Kadıköy BAK aktivistlerinin önerilerinin nasıl örgütleneceğini konuşmaya başladık ama daha ayrıntılı, Çarşamba yapılacak toplantıda tartışacağız.

Takvim:

  • Ekim, Kasım NATO kampanyası tanıtımı için toplantılar
  • Ocak ayı yerel seçimlerde kampanyaya destek için bir çağrı yapmak
  • 21 Şubat 2009 Uluslar arası Buluşma
  • 1 Mart 2009 tezkerenin yıldönümünde basın açıklaması
  • 23 – 27 Mart Kadıköy ilçesi “anti NATO vadi” etkinlikleri
  • 28 – 29 Mart 2009 Kadıköy barış panayırı
  • 30 Mart – 2 Nisan “Anti NATO buluşmaları”
  • 3 Nisan “NATO yargılansın” mahkemesi
  • 4 Nisan kitlesel miting

Küresel BAK yürütmesi her Salı 12.30’da yapılmaya devam ediyor…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply