7 Şubat 2011 – Hrant Dink Mahkemesi – Basın Açıklaması Metni

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BU CİNAYETİN SAHİBİ ARTIK DEVLETTİR.

(Hrant’ın Arkadaşları adına Yavuz Bingöl’ün okuduğu açıklama)

Yaklaşık üç hafta önce, arkadaşımız Hrantı vurulduğu yerde tam dördüncü defa andık. Bizlerle birlikte, bu memleketin postallar altında ezilmiş, işkencehanelerde paramparça edilmiş vicdanı da haykırdı. Adaletsiz yaşayamazsınız, dedik. Bu vicdan suçunu kaldıramazsınız, dedik. Bu cinayetin sahibi artık devlettir, kendinizden kaçamazsınız, dedik. Onlar, anlaşılan bize kulak vermemekte ısrarlı. Hrant Dink cinayeti, üstünden dört yıl geçmesine rağmen hâlâ doğru dürüst soruşturulmuyor. Cinayet davası niyetine, gerçek sorumluların yakınına bile yaklaşmayan bir müsamere sürdürülüyor.  Hrantın öldürülmesinin yolunu açan, buna yardım eden, göz yuman, katili kahraman yapmaya çalışan, soruşturmayı karartmak için düzmece rapor düzenleyen, mahkemeye düzgün bilgi vermeyen, velhasıl elinden geleni ardına koymayan devlet görevlileri soruşturulmasın, yargılanmasın diye hâlâ herkes seferber. Seferber olanların başında da yargı geliyor. Hrantı söylemediği sözlerden ötürü mahkûm ederken en ufak rahatsızlık duymayan yargı sistemi, bu işte kusuru olan valileri, emniyet müdürlerini, polisleri, askerleri korumak için canla başla çabalıyor.

Hükümetin bu cinayetin sahiden aydınlatılması, böylece devletin biraz daha temizlenmesi için parmağını oynatmaya niyeti yok. Hangi gizli ve kirli ittifakın icabıdır, bilemiyoruz, ama gerçek katilleri saklayan ve koruyan mekanizmaya halkın oylarıyla iktidara gelmiş hükümet de dahildir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi çok açık bir karar verdi. Sadece Türkiye Cumhuriyetini mahkûm etmekle kalmadı, sizin yargıçlarınız ırkçı dedi. Hepsi hâlâ görevde. Emniyet görevlileriniz, güvenlik güçleriniz kusurlu, dedi. Hepsi hâlâ görevde.

Biz, cinayet davası adı altında sürdürülen müsamereye inandığımız için burada değiliz. Biz, cinayet için namus meselesi diyenlerin sözüne kandığımız için burada değiliz.

Biz, siyasî iktidardan, hükümet olmanın en basit gereklerini yerine getirmesini istemek için buradayız. Yargı, adalet kelimesinin sözlük anlamını nihayet öğrensin diye buradayız. Böyle bir cinayeti soruşturmayacaksanız, sizin savcılarınız, polisleriniz niye var? İcra takibi yapmak için mi? Devlet gücünü, yetkilerini, imkânlarını kullanarak kendi vatandaşını öldüren çeteyi yargılamayacaksanız mahkemeleriniz niye var? Trafik suçları için mi? Kendi görevlileri en ağır suçları işlerken tek derdi onları koruyup kollamak olan bir mekanizmaya devlet denmez.

Hrantın öldürülmesinden bu yana yaşananlar, hepsini gayrımeşru kılıyor, farkında bile değiller. Ya da belki, umursamıyorlar. Televizyonlarını açıp Mısırda olup bitenleri seyretsinler: Günün birinde umursatırlar insana.

Mahatma Gandhi şöyle demişti: Önce seni görmezden gelirler, sonra seninle alay ederler, sonra seninle mücadele ederler, sonra sen kazanırsın.

HRANT’IN ARKADAŞLARI

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.