12 Ocak 2009 – “60 Yıl Yeter NATO Dağıtılsın” Koordinasyon Toplantısı – Paris

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

3-5 Nisan’da Strasburg ve Baden-Baden’de yapılacak NATO zirvesine karşıtı toplantı ve eylemlerin uluslar arası koordinasyonu 12 Ocak’ta Paris’te yapıldı. Toplantıya İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Türkiye’den savaş karşıtı platformlar, sendikalar, çevre örgütleri ve siyasal örgütler katıldı.

Toplantı Gazze saldırılarına karşı gösterilerin raporlarıyla başladı. Sokaklardaki binlerce insanın “SAVAŞ, İŞGAL ÇÖZÜM GETİRMEZ” diye düşündükleri ortaya çıktı, önce Afganistan, sonra Irak şimdi de Filistinde olanlar kamuoyunda destek bulamıyor dendi.

Her yerde eylemlerin sürmesi gerektiği vurgulandı. Bu eylemlerle NATO bağlantısını iyi kurabilirsek 4 Nisan’daki eylemi çok büyük yapabiliriz dendi.

Hem Almanya hem Fransa’da hazırlıklar başlamış. Belediyelerle, sendikalarla görüşmeler yapılıyor. 30-40 bin kişilik bir yürüyüş için neler yapılabileceği tartışılıyor. Cuma sabahından zirveye giden yolların bloke edilmesi için de çalışmalar var.

Zirve sırasında karşı zirve de olacak. Bunun için Naom Chomsky, Susan George gibi aydınlar çağrılacak. Ayrıca aktivist forumunda savaş karşıtları gelecek etkinlikleri tartışmaya başlayacaklar. Onlarca çalışma grubunda Irak, Afganistan ve Filistin işgalleri, Nükleer silahlanma, Askeri üsler gibi pek çok konu tartışılacak.

Şu ana kadar 300 kurum ve örgütün imzaladığı çağrıya daha fazla imza toplanması için çalışmalar devam edecek.

Şubat ayında Avrupa’nın her yerinde NATO karşıtı eylemlerin çağrısı yapılacak.

Bir sonraki uluslar arası çalışma grubu toplantısı 13-15 Şubat’ta Strasburg’da yapılacak. Bu arada NATO karşıtı eylemlerin son halleri verilmeye çalışılacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply