5 – 9 Mart 2007 – Üsler Toplantısı – Ekvator

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bizler 40 ülkeden bir araya gelen kadın hakları, yerli halkın egemenliği, çevresel adalet, insan hakları ve sosyal adalet savunucusu aktivistleriz. Sosyal hareketlerin, barış hareketlerinin, inanç merkezli organizasyonların, gençlik organizasyonlarının, sendikaların, yerel cemaat ve cemiyetlerin, yerel, ulusal ve uluslararası oluşumlardan geliyoruz.

Barış, adalet, halkların kendi kaderlerini belirlemesi ve ekolojik sürdürülebilirlik mücadelesinde birleşen bizler, dayanışma, eşitlik, açıklık ve farklılıklara saygı ilkelerine dayanan bir çalışma ağı oluşturduk.
Taarruz savaşları için kullanılan tüm yabancı askeri üsler ve altyapılar insan haklarını ihlal etmektedir. Bu üsler yerli halklar başta olmak üzere tüm halklar, Afrika kökenliler, kadınlar ve çocuklar üzerinde bir baskıdır. Toplumlara ve çevreye geri dönülmez zararlar vermektedirler. İnsanlığın ruhsal ve psikolojik refahı üzerinde ölçülemeyecek derecede etkiye ve zarara sebebiyet vermektedirler. Bu üsler militarizasyonu, sömürgeciliği, emperyal politikaları, ataerkil yönetim düzenlerini, erkek egemenliğini ve ırkçılığı güçlendiren savaş aletleridir. Amerika Birleşik Devletleri önderliğindeki tüm kanunsuz saldırılar, devam etmekte olan Irak ve Afganistan işgalleri bu tür askeri üslerden başlatılmış, gerçekleştirilmeleri ancak bu çeşit askeri üslerin varlığı nedeniyle mümkün olabilmiştir.

Bizler tüm yabancı askeri birliklerin bu üslerden, bu topraklardan acilen çekilmelerini istiyoruz. Irak’a karşı planlanmış her türlü saldırıyı reddediyoruz.
Biz diyoruz ki: yabancı askeri üslerin çoğalmasında birincil sorumluluk Amerika Birleşik Devletlerinindir. Bunda NATO’nun, Avrupa Birliği’nin ve başka topraklarda askeri üsse sahip olan ya da kendi topraklarında askeri üs bulunduran tüm ülkelerin de rolü vardır.
Bizler tüm yabancı askeri üslerin ve savaşlarda kullanılan askeri operasyon, manevra, eğitim, uygulama, anlaşma, uzay silahı, askeri laboratuar ve diğer altyapıların top yekun ortadan kaldırılmasını istiyoruz.
Bizler yeni üslerin kurulmasına ve var olan üslerin güçlendirilmesine son verilmesini istiyoruz. Çevrenin kirletilmesine son verilmesini ve çevrenin temiz tutulmasını istiyoruz. Yabancı askeri üslerdeki personelin yasal dokunulmazlıklarının ve tüm diğer ayrıcalıklarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Askeri üslerin neden olduğu sosyal ve çevresel zararlarının tam ve adil bir şekilde telafi edilmesini istiyoruz.
Uluslar arası çalışma ağı olarak ilk işimiz Ekvator’un, ABD’nin Manta’daki üssü 2009 sonrasında kullanmasına izin veren anlaşmayı feshetme isteğini güçlendirmektir. Bu zafere ulaşmak için her zaman ihtiyatlı ve tetikte olacağız.
Dünya çapındaki tüm yabancı askeri üslerin tamamıyla ortadan kaldırılması için mücadele veren herkesi destekliyoruz. Sizlerle hep dayanışma içinde olacağız.

Yabancı Askeri Üsler Dışarı!

Üslere Hayır

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply