4 Ekim 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bush’a hayır, Irak’ta işgale son.

4 Ekim Pazartesi günü, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcülerinden Tolga Temüge tarafından, Türkiye Makine Mühendisleri Odası’nda aşağıdaki basın açıklaması yapıldı.

Değerli basın mensupları, Değerli konuklar,

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak yeni bir kampanyayı başlattığımızı duyurmak ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ama bu konuya başlamadan önce başka bir şeye, Irak’ın Samara bölgesinde olanları hatırlatmama izin verin. Samara’da yaşananlar Bush’un, ABD emperyalizminin ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor.

ABD askerleri son bir haftadır Samara ve Felluce’yi kuşatma altına aldılar. 5 bin ABD askeri evleri basıyor, önüne gelene ateş açıyor. Uçaklar kentleri bombalıyor. Ölen Iraklı sayısı 125’e yükseldi. Kentlerde su ve elektrik kesik. 12 saat boyunca sokağa çıkma yasağı var.

İşte bunun adı Irak’ı özgürleştirme harekatı!

İşte bu Bush’un Irak’ta kitle imha silahları bulma yöntemi!

Irak hapishanelerinde 1000?i aşkın Iraklı kadın ve çocuk, nedenini, niçinini kimsenin bilmeksizin tutuluyor. Hapiste ne kadar kalacaklar? Bunu da kimse bilmiyor!

İşte ABD işgalinin bilançosu: Bugün Irak’ta işsizlik oranı %70.

Çocukların yüzde 35’i okula gidemiyor.

Elektrik ve su sıkıntısı tehlikeli boyutlara ulaştı. Sağlık hizmetleri hemen hemen tümüyle çöktü.

On binlerce sivil Iraklı öldürüldü.

Sokağa çıkma yasağı, evlerin, camilerin ABD hava harekatlarıyla her an bombalanması ihtimali, kadınların maruz kaldığı tecavüz ve tedirginlik.

Değerli konuklar,

Bir an bile unutulmasın istiyoruz ki Irak’ta bugün karşı karşıya olduğumuz dramatik koşulların nedeni ABD ve koalisyon güçlerinin işgalidir. İşgal ise Bush tarafından iki temel iddiayla gerekçelendirilmeye çalışılmıştı. Bush’a göre Irak’ta kitle imha silahları vardı ve terörist örgütlerle Saddam rejimi yakın ilişkilere sahipti.

Geçtiğimiz haftalarda hem Bush ve kabinesi hem de İngiltere Başbakanı Tony Blair her iki gerekçenin de aslı olmadığını açıklamak zorunda kaldılar.

Yalan söylediler ve şimdi de yalan söylediklerini ilan ediyorlar.

Irak halkının yaygın ve kitlesel karşı koyuşu, koalisyon güçlerine karşı verdiği mücadele küresel savaş şahinlerinin işini zora soktu. ABD’li askerler bile artık Irak’ın Vietnam’a benzediğinden söz etmeye başladılar.

Bizler de küresel savaş karşıtı hareketin aktif bir parçası olarak yeni bir kampanyaya başladığımızı duyurmak istiyoruz.

Temsilcilerimiz 17-19 Eylül tarihlerinde Beyrut’ta, Dünya savaş karşıtlarının Ortadoğu Konferansına katıldılar. Bu konferansa katılan bir çok ülkeden savaş karşıtının birleşik eğilimi, ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce Bush’a ve savaşı sonuna kadar savunan kabinesine karşı her ülkede eylemler örgütlemek.

İspanya’da, İtalya’da gösteriler yapılacak.

İngiltere’de ve Hollanda’da da gösteriler yapılacak. Ekim ayının son haftası, Bush’a, savaşa ve işgale karşı gösterilerle geçecek.

Biz de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistleri, 30 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’de, “Bush’a hayır – Irak’ta işgale son” demek için bir basın açıklaması yapacağız. Aynı zamanda, bugünden itibaren, yeni bir imza kampanyası başlattığımızı da duyurmak istiyoruz.

ABD’nin Irak’ta yenilmesi, Irak’ı terk etmesi ve Bush’un bir savaş suçlusu olarak yargılanması için sürdürdüğümüz küresel mücadele devam ediyor. Kazanana kadar da durmamaya kararlıyız.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü

Mustafa ALABORA

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.