4 Ağustos 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

4 Ağustos’ta yaptığımız toplantıda Afganistan, Irak, İran’da olanları konuştuk. Son birkaç haftada önemli olaylar yaşandı. Amerikan ordusundan sızdırılan ve internet ortamında yayımlanan 90 bin belge Afganistan’da yürütülen savaşın resmi açıklamalardan çok daha farklı bir boyutta olduğunu gözler önüne serdi. WikiLeaks internet sitesi tarafından yayımlanan belgeler yaklaşık 200 Afgan sivilin öldürülmesinin dünya kamuoyundan gizlendiğini ortaya koyuyor. Belgelerin 2004-2009 dönemini kapsadığı, bunun ABD tarihindeki en büyük gizli belge sızdırma olayı olduğu belirtiliyor.

Hollanda Ağustos başında Afganistan’daki askerlerini çekerken, İngiltere’de işgale ilişkin iki komisyon kuruldu. Amerikan’ın işgal konusunda yalnız kalma ihtimali yüksek. En son yapılan Afganistan Konferansında bir ortaklaşma sağlanamadı.

İngiltere’de Irak işgali için kurulan komisyonda birbirinden çarpıcı konuşmalar yapıldı. En son Irak’ın işgal edildiği dönemde BM silah denetçiliği yapan Hans Blix, işgalin saçma olduğunu söyledi. Blix, “Hem İngiltere, hem ABD kuşkulu istihbarata güvendi” dedi.

Obama 31 Ağustos’ta Irak’tan askerlerini çekme sözünü yeniden hatırlattı, ama bunu nasıl yapacağı herkes tarafından sorgulanıyor. İşgalden 100 bin sivilin öldüğü Irak’ta Temmuz’da 396 sivil hayatını kaybetti.

Ortadoğu’da Filistin tartışması ise hiç durmayacak gibi. En son İsrail’in çözüm diye önerdiği şeyin Gazze’nin tamamen kapatılması, yalnızlaştırılması olduğu ortaya çıktı. Gazze’ye ambargoyu delmek isteyenlere karşı hala çok sert tavır alınıyor. Ambargo hafifletme süreci çok sınırlı kaldı.

Türkiye’de de ölümler durmuyor. Demokratik çözüm yolları tıkanmış durumda. Böyle bir dönemde 1 Eylül Dünya Barış Gününün çok önem kazandığını düşünüyoruz. Barış için bir şeyler yap ana sloganıyla bir kampanya yapmayı planlıyoruz. Aşağıda bulabildiğimiz çeşitli sloganlar var. Bu sloganlar etrafında sendikalarla, meslek odalarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 1 Eylül’de büyük bir etkinlik yapmaya çalışacağız.

  • Operasyonları durdur, Barış olsun!
  • Çocuklara sahip çık, Barış olsun!
  • Komşuna sahip çık , Barış olsun!
  • Farklılıklara sahip çık, Barış olsun!
  • Silahlanmayı durdur, Barış olsun!
  • Tüm askeri üsleri kapat, Barış olsun!
  • İşgal edilen tüm yerlerden askerlerini çek,  Barış olsun!
  • Kıbrıs’a elini uzat Operasyonları durdur, Barış olsun!
  • Nato dağıtılsın, Barış olsun!
  • İLLE DE BARIŞ OLSUN!
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.