31 Mart 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

60 YILLIK SUÇ ÖRGÜTÜ NATO DAĞITILSIN!

Bundan 60 yıl önce kuruldu emperyalistlerin suç örgütü NATO. Ve 1952 yılında Türkiye NATO üyesi oldu. Ne pahasına? Kore’ye asker göndererek, emperyalistlerin çıkarları için binlerce insanımızın canını kaybetme pahasına.

60 yıldır dünyaya kan , yıkım ve gözyaşından başka bir şey vermediler. Ve 4 Nisan’da 60 yıllık işgallerle, katliamlarla ,savaşlarla dolu tarihlerini kutlayacaklar.

NATO son yüzyılın en büyük katliamlarının baş aktörlerinden oldu. Adım attığı heryerde savaş, kargaşa, adaletsizlik, ahlaksızlık hakim oldu, bir çok ülkede emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda  düzenlediği tertiplerle yönetimlere el koydu ya da askeri cuntaların zeminini hazırladı.

Onbinlerce insanı öldüren, ölümüne neden olan hala dünyanın birçok yerinde can almaya devam eden NATO halkların  katilidir. Balkanlarda gerçekleştireceği askeri müdahalelere zemin yaratmak adına etnik savaşları kışkırtmıştır. Yugoslavya’ya yaptığı 35 bin hava saldırısında uluslararası hukuka aykırı olarak hastane, köprü, su şebekeleri gibi birçok yeri bombalayan ve binlerce insanı yaralayan , öldürendir. Afganistan’da yüzlercesi çocuk 10 bin insanı öldürdü hala öldürüyor.

NATO kanlı olduğu kadar karanlık bir tarihinde sahibidir. NATO üyesi ülkelerden başlayarak neredeyse emperyalist ve işbirlikçi tüm ülkelerde kontrgerilla örgütlenmelerini kuran-kurduran halklara karşı sayısız katliam, provakasyon düzenleyen  bir örgüttür. Ülkemizde 6-7 Eylül’den  Gazi’ ye yaşanan hemen tüm katliamlarda bu kontrgerilla örgütlenmeleri ve NATO’yu savunan onun bir parçası olan tüm iktidarlar sorumludur.

NATO dağıtılmalıdır çünkü;

. NATO bir suç örgütüdür.

· NATO, Dünya genelinde emperyalistlerin askeri saldırılarının, ve bunların meşrulaştarıldığı, planlandığı bir örgüttür.

· NATO, Üye ülkelerdeki işbirlikçi iktidarlar aracılığı ile demokratik hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasının, işkence ve insan hakları ihlallerinin kaynağı olmuştur.

· NATO,  yaşamı ve çevreyi tehdit etmektedir.

· NATO, Üye ülkelerin artan askeri harcamaları ile ekonomik bağımsızlığını yitirmelerine, sosyal hakların gelişmemesine ve var olanların gerilemesine neden olmaktadır.

· NATO , askeri üsleri ile halklara karşı bir tehdittir.

· NATO, ABD’nin bölgesel ve dünya genelinde politika ve beklentilerinin şekillendiği bir örgüttür.

· NATO, savaş, ölüm, nükleer silah, şiddet, tehlike, yoksulluk, taciz, işgal demektir.

· NATO, yalnızca üye ülkelerde değil diğer ülkelerde de gizli kontrgerilla örgütlenmeleri oluşturarak darbe ortamları yaratan ve bizzat darbeler örgütleyendir.

. NATO, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı bağımsızlık mücadelesi yüreten ulusal ve sınıfsal kurlutuş mücadelelerine karşı katliamlar, provakasyonlar düzenleyen bir örgüttür.

· NATO, etnik kışkırtıcıdır. Irkçıdır, ayrımcıdır, adaletsizdir.

Türkiye , Afganistan’da bulunan NATO işgal güçlerinin komutanlığını yapmıştır.Türkiye Afganistan’da NATO’nun taşeronluğunu yaptığı ABD işgalinin bir parçası olmaktan vazgeçmelidir. Yanlızca Afganistan değil, NATO’nun dünya halklarına karşı işlediği bir çok suça Türkiye siyasi iktidarıda ortak olmuştur.Türkiye derhal NATO’dan çekilmelidir, NATO üsleri kapatılmalıdır…

NATO suç örgütüne karşı çıkmak , ona karşı mücadele etmek işçilerin emekçilerin ve dünya halklarının , demokrasi ve özgürlük güçlerinin görevidir. NATO varoldukca kan ve gözyaşıda varolacaktır.NATO suç örgütüne karşı birleşelim. NATO suç örgütüne karşı mücadelemizi yükseltelim. Bu kanlı örgütün 60. Yılını kutlayacağı 4 Nisan’da Kadıköy’de yapacağımızı mitingte gelin hepbirlikte haykıralım:

NATO SUÇ ÖRGÜTÜDÜR DERHAL DAĞITILMALIDIR!

NATO KARŞITI BİRLİK

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.