3 Şubat 2011 – Pınar Selek’le Dayanışma Basın Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İnsan hakları savunucusu sosyolog yazar Pınar Selek için adalet talebi 3 Şubat’ta pek çok tanınmış gazeteci, yazar ve akademisyenin bulunduğu bir basın toplantısında tekrarlandı. Beyoğlu’ndaki Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda 12 yıldır süren ve iki kez beraat ettiği davadan 9 Şubat’ta tekrar yargı önüne çıkacak olan Selek için “nihai beraat talep edildi.

Basın toplantısı Pınar Selek’in avukatlarından Akın Atalay bilgilendirme konuşması ile başladı. Atalay Selek’in yargılanma sürecinin yanlış bir yöne doğru gittiğini ifade etti.  Mahkemenin Selek’in Mısır çarşısına bomba koyduğu yönündeki kararını duruşmada vermediğini söyleyen Atalay, bu durumun usulsüz olduğunu dile getirdi, “Pınar’ın kimliğinin ve kişiliğinin temsil ettiği değerlerle uğraşmak istiyorlar. Biz de buna izin vermeyeceğiz. Bunun için herkesi Pınar’la dayanışmaya çağırıyoruz.” dedi.

Basın toplantısında konuşan Nükhet Sirman, sosyolojinin merak eden ve sorgulayan bir bilim olduğu için yıkıcı bir bilim olabileceğini söyledi ve Selek’in de söylenenlerle yetinmeyen, soru sorarak mutlu olan bir bilim insanı olduğunu ifade etti.

Yazar Hidayet Türksal, “Pınar benim için bir modern zamanlar dervişidir” dedi, “makbul insan” ve “makbul vatandaş” olmayanların Selek için ilgi konusu ve arkadaş olduğunu ifade etti.

Tarık Günersel, Türkiye’de insanların sık sık “beyinsizleştirme operasyonu”na maruz bırakıldığını öne sürdü ve “Selek güleryüzlü yiğitliğiyle, insancıllığıyla hepimiz direnme gücü veriyor” diye konuştu.

Basın açıklamasını okuyan oyuncu Derya Alabora, Pınar Selek için “nihai beraat” istedi. Herkesi Selek için adaleti savunmaya çağıran Alabora, “Pınar bütün mağduriyetlere karşı aktif mücadeleden hiç geri durmadı. Mısır Çarşı’sında patlatılan sözde bomba değil, tabu konulara attığı söz, eylem, bilinç ve vicdan bombalardır dosyasındaki aleyhte deliller. Bu yüzden onu yok etmek istediler” diye konuştu.

Toplantının son konuşmasını Vedat Türkali Yaptı. Türkali, Selek’in bu ülke için övünç kaynağı olacak bir insan olduğunu ifade etti, “Her gecenin bir gündüzü vardır, biz Pınar için bu gündüzün peşindeyiz. O günleri ben göreceğim, size de göreceksiniz.” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.