29 Nisan 2009 – Nükleer Silahlanma Bilgilendirme Yazısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Avrupa Parlamentosu tavsiyesi: 2020’ye kadar dünya nükleer silahlardan arınsın!

Avrupa Parlamentosu 24 Nisan’da yaptığı bir oylama sonucunda, 177 oya karşı 130 oy ile 2020 yılına kadar “ Nükleer Silahlardan Arınmış bir Dünya” kurulması tasarısını kabul etti.

Tasarı Avrupa Sosyalist Partisi (PES) milletvekili Ana Gomes ve Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı (Greens/EFA) milletvekili Angelika Beer tarafından sunulmuştu.  Tasarı Avrupa Halk Partisi (EPP/DE) ve Avrupa Liberal Partisi (ALDE) milletvekilleri de dahil olmak üzere tüm parti ve grupların destek oylarını aldı.

Bu önemli bir başarı olarak görülmelidir. Çünkü bu tasarıyla Avrupa Parlamentosu’nun üye ülkeler üzerinde, Avrupa’daki nükleer silahların 2020 yılına kadar kaldırılması konusunda baskısının artacağı anlaşılmaktadır. Başkan Obama’ın Prag’da “Nükleer Silahlardan Arınmış bir Dünya” konusunda atacakları adımlardan söz etmesinden sonra, Avrupa Parlamentosu’nun bu konuda görünür bir lider olma iradesi göstermektedir. Bu tasarı daha önce Avrupa Konseyi’ne sunulmuş ve kabul edilmiş olan NPT’nin (Nükleer Silahları Sınırlandırma Anlaşması) yeniden işlerlik kazanmasını sağlayacak yasal girişimlerin bir devamı niteliğindedir.

Önce Avrupa Konseyine daha sonra da Avrupa Parlamentosuna sunularak kabul edilen bu tasarılarda “Nükleer Silahlar Anlaşması Modeli” ve “Hiroşima-Nagasaki Protokolu” gibi iki önemli belgenin etkisi bulunmaktadır. Tasarının yasalaşması ile bu ili belge de işlerlik kazanmış olmaktadır.

Bu iki model protokol, 134 ülkeden 2.817 şehir belediye başkanının oluşturduğu, başkanlığını Hiroşima Belediye Başkanı Dr.Tadatoshi Akiba’nın yürüttüğü “Barış için Belediye Başkanları” birliğinin hazırladığı ve yürüttüğü kampanyaların başarısıdır. Bu başarı ayrıca “Nükleer Silahlardan Arınma ve Sınırlandırma için Parlamenterler” ve 2.000’in üzerinde sivil toplum örgütünün destek ve katılımı ile yürütülen “Abolition 2000 Europe” küresel network ağının başarısıdır. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun da üye olduğu bu network ve 2.000 yılından bu yana nükleer silahların sınırlandırılması ve kaldırılması için yürütülen kampanya ile sivil inisiyatiflerin, aktivizmin önemi ve etkileri somut olarak görülmektedir. Avrupa Parlamentosu’nda alınan bu karar ile dünyanın geleceği açısından sivil girişimlerin katkıları ve geleceğe yön verebilmekteki bilgi ve deneyim birikimlerinin değeri bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Hiroşima Barış Kültürü Vakfı danışmanı, Pol D’Huyvetter’in Strasburg Avrupa Parlamentosu’nda yapmış olduğu konuşmada, tasarının Parlamento’dan geçmiş olmasının çok değerli ve tarihi bir başarı olduğunu, bu tasarının kabulünün AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve tüm Avrupa Birliği üye ülkelerine, 2020 yılından önce dünya üzerinde var olduğu bilinen 25.000 nükleer başlıktan kurtulunması için önemli sorumluluklar yüklediğini söylemiştir.

Dünya üzerinde 5 ülkede nükleer silah üretilmektedir. Bu ülkelerden ikisi, Fransa ve İngiltere sürekli olarak nükleer silah depolarını modernleştirmektedirler. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğu NATO üyelikleri nedeniyle “NATO Nükleer Planlama Grubu” üyesi olmak durumundadırlar. Bu Grup üyeleri, “transatlantiğin güvenliği” gerekçesiyle ülke topraklarında nükleer silah bulundurmayı kabul etmişlerdir. Grup üyelerinden beş ülke, Türkiye, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda, bugün topraklarında nükleer başlık bulundurmaktadır.

Bu arada Mayıs 2010 yılında düzenlenecek olan NPT gözden geçirme toplantısına kadar tüm dünyada nükleer silahların tehlikesine dikkat çekecek, sınırlandırmayı ve 2020 yılına kadar dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını gerçekleştirmek üzere kampanyalar şimdiden örülmeye başlandı. Sınır ötesi operasyon izninin TBMM’de oylanacağı gün “Sınırötesi operasyonlara hayır. / Ne Irak ne de Kuzey Irak, Kürt sorununun nedeni değildir. / Çözümü de oralarda aramak boşunadır” temaları üzerine kurulu yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

Nilüfer Uğur DALAY

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.