28 Aralık 2012 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2013 YILINDA SAVAŞSIZ BİR DÜNYA İÇİN MÜCADELEYE!

ROBOSKİ KATLİAMININ SORUMLULARI YARGILANSIN!

2012 yılına bir katliamla girmiştik. Çoğu çocuk yaştaki 34 kişi, 28 Aralık gecesi uçaklarla bombalanarak öldürüldü. Bir kez daha, devlet, halkını bombaladı. Roboski katliamı, bütün suçların aynı anda işlendiği bir cinayetti. Savaş suçu, insanlık suçu, devlet suçu! Bu suçun ağırlığı, tüm gözleri hükümetten yapılacak açıklamaya dikti önce. Hepimiz, sorumluların derhal açıklanmasını, yargılanmasını ve Roboskili acılı ailelerden -en azından- bir özür dilenmesini beklerken, Kürt halkını da barış ve adalet isteyenleri de en az katliamın kendisi kadar yaralayan nobran açıklamalarla karşılaştık. Hükümet sadece açıklamalarıyla değil, Roboski her gündeme geldiğinde, gündem değiştirme manevralarıyla da katliamın acısını yaşayanları yaraladı. Roboskilileri suçlayıp hakaret ettiler. Ölenlerin sivil olmadığını ilan ettiler. Yasadışı ticaret yaptıklarını, kaçakçı olduklarını söylediler. Katliamda can veren yakınlarının yasını tutan,bu açıklamalara tepki gösteren, ölülerini anmak için mezarlığa giden aile üyelerini göz altına aldılar.

Ama ne gerçeği karartma çabaları, ne de geliştirilen taktik hamleler, Roboski katliamını unutturabildi. Roboski 34 evladının acısıyla orada duruyor. Kürt halkı yasıyla, öfkesiyle, adalet talebiyle ayakta. Hepimiz Roboski için ayaktayız.

Barışa ve halkların kardeşliğine vurulan bu darbeyi asla unutmayacağız.  2012’de olduğu gibi, yeni yılda da katliamın emrini verenlerin ve bu katliamı gerçekleştirenlerin yargılanması için çalışacağız.

Roboski halkından bir özrü çok görenlerin, bu özrü dilemesi için çalışacağız.

Kürt sorununda çözüm ve barış için, öncelikle hükümetin ve medyanın Roboski üzerinde yarattığı karartmanın aşılması gerektiğini biliyoruz.

 

KÜRT SORUNUNDA BARIŞ

2012 yılında, Kürt sorununda çözümsüzlük ve savaşçı politikalar yüzlerce genç insanın daha ölmesine neden oldu. Savaşçı politikalar, çatışmacı bir dil, ırkçılık ve milliyetçilik barış umutlarını kararttı.

Operasyonlar ve binlerce BDP üyesinin tutuklanması, 2012 yılına damgasını vurdu. Cezaevleri aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu Kürt siyasetçilerle dolduruldu. Hükümetin duyarsızlığı nedeniyle 66 gün süren açlık grevleri, grevciler ölüm sınırına geldikten sonra kamuoyu baskısıyla sona erdi. Ardından, Kürt sorununda barış, diyalog havası yeniden oluştu ama bizzat Başbakan, BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının gündeme getirerek bu talebi karşılıksız bıraktı.

 

ÖLÜM DEĞİL ÇÖZÜM

2013 yılında da Kürt sorununda acil bir demokratikleşme, ana dilin kullanımı üzerindeki baskıların sona ermesi ve barışçıl politikaların hayata geçirilmesi için her fırsatta, hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.

Geride bıraktığımız yıl, her kitlesel gösteride, “Ölüm değil çözüm” sloganının yükselmesi, artık herkesin ölümlerden, bomba seslerinden, çatışmalardan yıldığını gösteriyor. Barışın kapısının biraz olsun aralanması, diyalog zeminin biraz olsun gündeme gelmesi ise herkesi mutlu ediyor. Öyleyse, hep birlikte barışa giden yolun kapısını açmak için, 2013 yılına umutla bakabilir ve savaşsız bir dünya ve Türkiye için daha fazla, daha yürekten, daha birleşik bir şekilde harekete geçebiliriz.

 

SİLAHLANARAK BARIŞ KAZANILMAZ!

Geride bıraktığımız yıl boyunca hükümet, militarizme ve silahlanmaya yoğunlaştı. Sınır güvenliğini bahane eden hükümet, uydu, füze sistemi, insansız hava araçları, Awacs uçakları ve Patriot füzelerinin peşinde koştu. ABD ile yeni silah anlaşmaları yapıldı, Suriye ile savaş tezkeresi çıkartıldı ve en önemlisi, 2013 yılı bütçesinde silahlanmaya ayrılan pay geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi.

Silahlanmaya yatırım yapma, dünya çapında da her geçen yıl güçlenen bir eğilim. “Barış için savaşa hazır olmak” deyimi, biliyoruz ki savaş için hazırlık yapanların barış aktivistlerini ve dünya halklarını kandırmak için kullandıkları bir sözden başka bir şey değildir. Bombalar bir gün patlamak içindir. Silahlanma bütçeleri yeni çatışmalar içindir

Bu yüzden, 2013 yılında militarizme, savaşçı eğilimlere ve bölgesel çatışma risklerine karşı sesimizi yükselteceğiz. Silahlanma girişimlerine, NATO’nun füzelerine hayır diyeceğiz. Türkiye’nin NATO’nun işgal operasyonlarında yer almasına karşı çıkıp, başka ülkelerdeki askerlerini geri getirmesini isteyeceğiz.

 

ORTA DOĞU’DA BARIŞ!

İşgal altındaki Filistin halkının yanındayız. Geçtiğimiz yıl içinde, canı istediği zaman Gazze’yi bombalayacağını düşünen İsrail’in saldırgan tutumuna uluslar arası savaş karşıtı hareketle birlikte karşı çıktık. Çıkmaya devam edeceğiz.

Bir trajedi de Suriye’de yaşanıyor. Ülkedeki ayaklanmayı bastırmak için katliama girişen Esad rejimi bugüne kadar 40 bini aşkın sivili katletti. Milyonlarca Suriyeli, yerini yurdunu terk edip komşu ülkelerde sığınmacı oldular. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısı 142 bini geçti. Sınır bölgelerinde soğuk hava koşullarında, ölüm kalım mücadelesi vererek bekleyen on binlerce Suriyeli daha var.

Suriye devleti kentleri ağır silahlar ile bombalamaya ve katliamlara bir an önce son vermelidir. Barış ve insan hakları kuruluşlarının çalışmalarına izin verilmelidir. Suriye halkı, geleceğini, ülkedeki tüm farklı kesimlerin özgürlüğünü garanti altına alarak kendisi belirlemelidir. Başta Türkiye olmak üzere, hiç bir ülke Suriye’ye kendi politik ihtirasları için, yayılmacı bir yaklaşımla ve askeri güç gösterisiyle kesinlikle müdahale etmemelidir. Kendi halkının katili olan Esad rejiminin ömrünü uzatacak tek formül de zaten böyle bir askeri müdahaledir.

Suriye’de derinleşen iç savaştan kaygılıyız. Bir an önce çatışmaların sona ermesini diliyoruz. Savaştan kaçıp Türkiye’ye geçen sığınmacılara ayrımcılık uygulanmamalıdır. Suriyeli sığınmacıların tüm temel ihtiyaçlarının karşılanmasını talep ediyoruz.

 

2013’TE BARIŞIN SESİNİ YÜKSELTELİM!

2012 yılının acıları ve yükleriyle yeni bir yıla girsek de, barıştan ve adaletten yana umutluyuz. Yeni yılda, savaşın sesini susturmak, barışın sesini yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Silahlanma yarışına son vermek, Kürt sorununda barışçıl bir sürecin başlamasını sağlamak, Filistin, Suriye, Afganistan halklarıyla dayanışmak için atacağımız her adım, küresel barış ve küresel adaletin tesisine yardımcı olacak tarihsel öneme sahip girişimler olacak.

Savaşsız bir dünya için hepimizin yapabileceği bir şey var. Mücadelemizi ve sesimizi tüm dünyanın savaş karşıtlarıyla birleştirelim. 2013 yılını ülkemizde ve dünyada barış adımlarının atıldığı bir yıl yapalım.

 

Savaşa hayır!

 

Şenol Karakaş

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulu adına

28 Aralık 2012

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.