27 Şubat 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basına ve kamuoyuna

SAVAŞ SUÇLULARIYLA İŞBİRLİĞİNE HAYIR!

ABD’nin Irak’tan çekilme planında, Türkiye’nin en önemli destekçi ülke olacağına dair bilgiler geliyor. Vnümüzdeki 16  ay içinde Irak’tan askerlerinin büyük kısmını çekeceğini açıklayan ABD, bunu emperyalist savaş politikalarından vaz geçtiği için değil, esas olarak ilk hedef ilan ettiği Afganistan’da yenilmek üzere olan NATO’nun taşeronluğunda sürdürdüğü işgali derinleştirmek ve yaymak için yapıyor.

ABD, işgalin bir insanlık suçu olduğunu kabul ettiği için değil, Irak’ı Irak olmaktan çıkardığı ve orada yağmalanacak, gasp edilecek birşey bırakmadığı için çekiliyor. Altı yılda yarattığı yıkımın, uyguladığı ölçüsüz şiddetin boyutlarını artık aşması mümkün olmadığı, Felluce’nin üçte birini yok ettiği, yüz binlerce insanı öldürdüğü için çekiliyor.

Irak’ı toplu mezara dönüştüren ABD, bütün dünya halklarının haklı tepkisini ve öfkesini toplamış olarak çekiliyor! Barış duygusu güçlensin ve halklar kendi kaderlerini kendileri belirlesin diye değil, mağlup olmak üzere olduğu Afganistan’daki savaşı kazanmanın yolu, Irak’taki askerlerini Afganistan’da kullanmaktan geçtiği için Irak’tan çekiliyor.

ABD Irak’tan çekilirken, Türkiye’de limanları, köprüleri, üs ve havaalanlarını kullanmaya hazırlanıyor. Bazı Hükümet yetkilileri de bu konudan söz etti.Bizi ABD’nin savaş suçlarına ortak etmeyin!

Hükümete sesleniyoruz:

ABD’nin Irak’a saldırısı daha başlamadan, işgalin kanlı sonuçlarına dikkat çeken savaş karşıtları olarak, insanlık suçları işlemiş ABD ordusu ve askerlerine Türkiye’nin kolaylaştırıcı olanaklarını sunmasına kesinlikle karşıyız ve buna izin vermemek için elimizden geleni yapacağız.

Biz ABD’nin savaş yalanlarını hiç unutmadık. Hani, nerede, Irak’ta varolduğu söylenen kitle imha silahları? O yalanlara buradan da ortak olup Türkiye’yi bu alçak işgale ortak etmeye çalışan ‘Bush’tan çok Amerikancıları’ daha unutmadık. Türkiye halkları ve savaş karşıtları olarak, 1 Mart 2003’te püskürttüğümüz şuç ortaklığını bugün de reddediyoruz. 1 Mart’ta ABD’nin Türkiye üzerinden Irak’a girmesini nasıl engellediysek, bugün de Türkiye üzerinden Irak’tan çekilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz!

Yetkililere sesleniyoruz!

Üsleri, havaalanlarını, limanları Irak halkının katillerine kullandırmayın. Davos’ta, İsrail Devlet Başkanı’na, “Siz insan öldürmesini iyi bilirsiniz” diyenler, insan öldürmenin, toplu katliamın, yalanlara dayalı işgallerin uzmanı ABD’nin Irak’tan çekilmek için Türkiye’yi kullanmasının suç ortaklığını nasıl yapar? Afganistan’da daha fazla kan dökmenin hesabını yapan ve bu işe Türkiyeyi’de ortak etmeye çalışan ABD’nin maşası olmayın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.