27 Mayıs 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Değerli dostlar, değerli basın emekçileri,

Hepiniz hoş geldiniz. Bu güneşli, sıcak ve keyifli günde, kamuoyunun dikkatini, bir kez daha savaş politikalarına çekmek için bir araya geldik.

Dikkat çekmek istediğimiz sadece savaş politikaları değil, Bir utanmazlığa, bir aymazlığa dikkat çekmek istiyoruz.

Yalanların en büyüğüne, en büyük yalancıya bugün bir kez daha işaret edeceğiz.

Yani Geroge W. Bush’a, yani petrol ve silah şirketlerinin, ABD emperyalizminin bu sayısız savaş suçuyla tescilli temsilcisinin dünyayı sürüklemek istediği yeni savaş çılgınlığından söz edeceğiz.

Hepimizin bildiği gibi, ABD’nin neocon eliti, İran’ı açık bir biçimde tehdit etmeye başladı. Nisan ayında Türkiye’ye gelen Bush’un sağ kolu Condelliza Rice, İran’a karşı askeri seçeneğin masada, savaş yetkisinin ise zaten 11 Eylül’den beri Bush’un cebinde olduğunu açıkladı.

Gerekçe yine aynı: Bush ve kabinesi, İran’ın nükleer silah ürettiğini ve teröre destek olduğunu iddia ediyorlar.

Değerli dostlar,

Karşımızda, bütün insanlığı aptal yerine koyan, emperyalist kibre sahip bir elit var.

Irak’a da bu yüzden saldırmamışlar mıydı? Irak’a saldırırken de aynı gerekçeleri, “Saddam teröre destek veriyor, elinde kitle imha silahları var” bahanelerini üretmemişler miydi?

Üç yıldır işgal ettikleri Irak’ta hiçbir kitle imha silahını bulamadılar.

Bu arada tahminlere göre en az 110 bin Iraklıyı öldürdüler.

Saddam Hüseyin Irak’ının “Küresel terör”le her hangi bir bağı olduğunu kanıtlayamadılar.

Şimdi aynı yalanlar yeniden üretiliyor. Dünyanın en büyük nükleer silah ve enerji üreticisi İran’ı nükleer programını geliştiriyor diye tehdit ediyor.

Ortadoğu’da elinde en çok nükleer başlık bulunduran İsrail’i her alanda, her katliamında destekleyen ABD, İran’ı yerden yere vuruyor.

Bush’un bir başka iddiası daha var. Uygar batı adına, evrenin efendileri adına konuşan Bush ve ekibi, İran rejiminin demokratik olmadığını, İran’ı halkına demokrasi vermeye zorla ikna etmek gerektiğini söylüyor.

İngiltere’den savaş karşıtı aktivist Tarık Ali’nin dediği gibi, “Uygarlığı savunduklarını söyleyenler Arapların demokrasiyi sevmediğini iddia ediyorlar. Bu doğru değil. Arapların sevmediği şey demokratik olduğunu iddia eden ülkelerin gelip kendi ülkelerini işgal etmesidir.”

Dünyada nükleer silah kullanarak on binlerce sivili birkaç saniye içinde öldüren tek ülke ABD. ABD’nin elinde beş binden fazla kullanılmaya hazır nükleer başlık var. Ama kimse ABD’yi bombalamayı düşünmüyor.

Bizler, gerçekten de nükleer programlara, nükleer silahlara karşıyız. Ama sadece İran’ın durdurulmasını değil, en başta ABD tüm emperyalist ülkelerin nükleer programlarını durdurmalarını istiyoruz.

Üstelik, Bush’un derdinin İran’ın nükleer programı olmadığının, İran’ın nükleer programının tıpkı Irak’ın kitle imha silahları gibi, kuyruklu bir yalan olduğunu da biliyoruz.

Değerli dostlar,

Onlar insanlığı aptal yerine koyabilirler. Ama insanlık, dört yıldan beri süren savaş karşıtı hareketin gücünden ve yaygınlığından da görülebileceği gibi aptal değil.

Bush’un yalanlarına kimse inanmıyor.

Irak yalanlarını kimse unutmuyor. Ebu Garip, Guantanamo, 110 bin ölü, Necef, Samara ve Felluce katliamlarını kimse unutmuyor.

Unutmuyoruz, unutturmuyoruz!

Bush, insanlığın vicdanında çoktan hak ettiği yeri aldı. Bu yerin adı SAVAŞ SUÇLUSUDUR.

Bush bir savaş suçlusudur.

Bush bir yalancıdır.

Irak kasaplarının, Ortadoğu’da yeni savaş adımlarına izin vermeyeceğiz.

İran’ın Irak olmasına izin vermeyeceğiz.

Türkiye’de hükümetin ABD ile İran pazarlıkları yapmasına izin vermeyeceğiz.

Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu ABD’nin Irak’tan çekilmesini istiyor.

Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu ABD’nin İran işgaline karşı.

Pedallarımızı, Irak halkı, İran halkı için. Barış için, halkların kardeşliği için çevirdik. Savaşın son bulması için. Sesimizin duyulması için.

Bu, İran’ın Irak olmaması için çıktığımız yolun başlangıcı. Hiç ara vermeden savaş yalanlarının peşinden koşmaya, savaş suçlularının, bu suçlarla halka rağmen işbirliği yapanların yakasını bırakmayacağız.

Yakalarına ne kadar güçlü asılırsak

İRAN IRAK OLMAYACAK.

Küresel Bak Adına  Ufuk Uras

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.