25 Şubat 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Amerika’nın Irak’tan çekilme planları yavaş yavaş tartışılmaya başlanıldı. Irak’ta müzenin açılmasıyla her şey normalleşiyor havası yaratılmaya çalışılıyor. Yüzbinlerce insanın katledildiği, yüzbinlerce insanın yer değiştirdiği, yüzbinlerce insanın insanlık dışı koşullarda yıllarca yaşatıldığı unuturulmaya çalışılıyor. Bu gün “kimyasal silah bulacağız” sözünü kaç kişi hatırlıyor. Halbuki savaşın, işgalin nedeni bu denmişti. Irak’ın kimyasal silahlarla dünyayı tehdit ettiği söyleniyordu. 6 yıl sonra bu tezin en büyük destekçileri bile bunu unuttular. Irak’ta büyük bir kıyım ve yıkım oldu, ve tek bir kimyasal silah izi bulunamadı.

Şimdi özelikle Amerikan şahinleri bütün bunları unutmamızı ve Irak’ın normal hayatta geçtiğini kabul etmemizi istiyor. Ama başta Amerikalı savaş karşıtları olmak üzere hepimiz bunları unutmamalıyız ve suçluların yargılanmasını talep etmeliyiz. Irak işgalinden sorumlu olanlar, orada işlenen suçlardan sorumlu olanlar yargılanmadığı takdirde bu tür suçların yeniden işlenmesi engelenemez.

Savaşlar da bitecek gibi değil. Afganistan önümüzdeki süreçte Nato şemsiyesi altında Amerika’nın işgali altında inlemeye devam edecek. Amerika dört bir koldan Afganistan’daki asker sayısını artırmaya çalışıyor. Biz bir yandan Nato kampanyası yaparken bir yandan da bunun canlı sonucu olan Afganistan’a asker gönderme önerisine karşı çıkmalıyız.

18 Şubat’ta yaptığımız Kadıköy BAK toplantısında Ceyda Karan ve Roni Margulies İsrail dışında yukarıdaki konulara da değindiler. Yarın 26 Şubat Perşembe günü Beyoğlunda yapılacak toplantıda da Ayşegül Altınay ve Tayfun Mater “Nato’ya ve Militarizme karşı mücadele” anlatacaklar.

23 Şubat Pazartesi kurumlar Nato mitingi için bir toplantı yaptılar. 4 Nisan mitingi için çağrıcı kurumların sayısının artırılmasına çalışılıyor. 31 Mart’ta ortak bir basın açıklaması ile miting duyurusu yapılacak. Ortak bir bildiri ile seçim kampanyalarında 4 Nisan mitinginin duyurusu yapılacak.

Avrupa Sosyal Forum hazırlık toplantısı 13-15 Mart’ta Atina’da yapılacak. Küresel BAK’tan temsilciler orada savaş karşıtları ağında yer alacaklar.

Dünya yürüyüş ekibiyle bu sene de “BARIŞ” işaretimizi yapıyoruz. 17 Mart Salı akşamı Taksim gezi parkında akşam saatlerinde büyük bir Barış işareti örgütlüyoruz.

21 Mart’ta, Alternatif Su Forumunda, “Hegemonya, su ve savaş” başlıklı bir toplantı yapacağız. Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde yapılacak toplantının konuşmacıları kesinleşince duyurulara başlayacağız.

Nato kampanyası için malzemelerimizin bir kısmı hazırlandı. Rozet ve yapıştırıcılar hazır. Bröşür de haftaya hazır olacak. Malzemeleri bürodan (0212 2438957) temin edebilirisiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply