25 Kasım 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba, 25 Kasım’da Yeşil Ev’de yaptığımız Yürütme Kurulu toplantısında aşağıdaki konuları görüştük:

 1. Lizbon’da NATO karşıtı Zirve:

Zirve ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Zirveye Almanya, İngiltere, Amerika, İspanya, Fransa, Yunanistan, Afganistan vb. toplam 30 ülkeden 150 barış aktivisti katıldı. NATO’nun savaş örgütü olduğu, barışın önündeki bu en büyük engelin dağıtılması gerektiği konusunda görüş birliğinde olunduğu tespit edildi. Sonraki gün yapılan yürüyüşe de uluslar arası barış hareketleri temsilcileri kortej oluşturarak katıldılar. Portekiz’deki NATO karşıtı mitinge de 20 bin kişi katıldı.

Yeni stratejik konsept çerçevesinde özellikle Türkiye’de kurulması düşünülen füze savunma sisteminin durdurulması için bir kampanya başlatmayı düşünüyoruz. Bu kampanyada Mart ayında yapılacak Nato savunma bakanları toplantısına kadar bilgilendirme, kamuoyu oluşturma toplantıları yapacağız. Mart ayında İstanbul’da bir gösteri, basın açıklaması, konser gibi bir etkinlik örgütlemeyi düşünüyoruz.

 1. BARIŞ ZİRVESİ:

26-27 Şubatta İstanbul’da BAK olarak yapmayı planladığımız BARIŞ ZİRVESİ görüşüldü. Zirve 2 gün olarak planlanıyor. İlk gün NATO, 2. gün Kürt sorunun çözümüne yönelik Halkların Kardeşliği, Barış içinde bir arada yaşaması konuları ile ilgili oturumlar yapılacak.

NATO ile ilgili olarak Nato’nun yeni stratejik konseptini ve sonucunda Avrupa Barış Hareketinin görevleri, neler yapabileceğini tartışacağız. Bu konu için Avrupa barış hareketi temsilcilerini de davet edeceğiz.

Halkların Kardeşliği, Barış içinde Bir arada Yaşaması konusunda deneyim paylaşımı ile ilgili Zirveye İngiltere’den SINFEIN temsilcisi Gerry Adams’ın çağırılması planlanıyor. BDP’den Ahmet Türk’ün katılımının sağlanmasına çalışılacak. Kürt Savaşının ekonomik maliyeti ile ilgili bir ekonomistten yardım alınacak.

Zirve için Fransa ve İngiltere barış hareketleri ile yapılan görüşmeler aktarıldı.

 1. BAK Danışma Meclisi 15 Aralık’ta toplantıya çağrılacak. Toplantı için 2010 Küresel BAK etkinliklerinden oluşan bir sunum hazırlanacak.
 1. Radikal gazetesinin SAVAŞMA, KONUŞ  kampanyası için BAK’a destek veren aydın ve sanatçılardan imza toplanmaya başlanacak.
 1. KCK davasını izlemek için 13 Ocak’ta Diyarbakır’a gidiş planlanacak. Yurt dışından barış hareketleri temsilcileri de geleceği için katılım sağlamamız önemli.
 1. 19 Ocak’ta Hrant davasına katılım sağlanacak.

Barış Hareketi Takvimi

 • 13 Ocak Diyarbakır KCK davası
 • 19 Ocak Hrant Dink anması
 • 6-11 Şubat Dünya Sosyal Forumu – Senegal
 • 7 Şubat Hrant Dink Mahkemesi
 • 9 Şubat Pınar Selek Mahkemesi
 • 26-27 İstanbul’da Barış Zirvesi
 • Mart ayında Budapeşte’de Avrupa Sosyal Forum Buluşması
 • Mart ayında Nato Savunma Bakanları toplantısı protestosu
 • Nisan ayında Dublin’de Avrupa Nato ve Savaş karşıtı çalışma ağı toplantısı
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.