25 Kasım 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Felluce Katliamı

Saat 12.30’da, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Galatasaray Postanesi’nin önünde, Felluce’de gerçekleşen insanlık dışı katliamı kınamak i çin bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması metnini Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ndan Bülent Aydın okudu. Daha sonra eylemi destekleyen Barış Girişimi adına Oya Baydar bir konuşma yaptı. Gelen sanatçı ve aydınları temsilen İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy bir konuşma yaptı.

Katliam devam ediyor. Şimdi Irak’ta her yer Felluce!

Günlerdir kalbimiz Felluce halkı için atıyor. Benzersiz bir şiddete maruz kalan Irak halkı için derin kederler içerisindeyiz. Zaten açlığın, yoksulluğun, cehaletin içerisinde yaşam savaşı veren insanların üzerine bombalar, mermiler yağıyor. ABD, Irak’lıları öldürerek özgürleştiriyor… Felluce’ye yöneltilen “Hayalet Öfke” operasyonundan hemen sonra, Babil eyaletindeki çok sayıda kente birden önceki gün başlatılan “Plymouth Kayası Operasyonu” devam ediyor. Operasyona Güney’deki Ingiliz birlikleri de destek veriyor. Irak’ta her yer Felluce şimdi. Yaşanan pervasız bir katliam oldu. Savaş karşıtları olarak tepkisiz kalmadık. 10 Kasım akşamı yine bu alanda yaptığımız kitlesel bir açıklama ile, başka ülkelerin savaş karşıtlarının yaptığı gibi ABD işgal ordusu’nun Felluce’de giriştiği soykırımı protesto ettik. Yurttaşları tepki göstermeye, Hükümeti tavır almaya davet ettik.

Hepimiz gördük bu cinayeti… ABD Başkanı kasap Bush’un askerleri, Felluce’de en ağır silahlarını kullanmaktan bir an bile kaçınmadı. Çünkü Bağdat’ın 50 kilometre batısındaki Felluce kentinin halkı işgale karşı direniyordu. Biat etmeyenler, tüm dünyanın gözleri önünde katledildiler. Öldürülenlerin silahlı direnişçi ya da sivil olması hiç fark etmedi. Gözlerimize baka baka yalan söyleyenler, bir de utanmadan sivillerin zarar görmediğini iddia ettiler. Sanki kullanılan kimyasal silahlar ve uçaklardan atılan bombalar, tank mermileri ve uranyumlu mermiler sivilleri tanıyıp onlara etki etmiyor…

Hepimiz gördük bu vahşeti… 8 Kasım akşamı binlerce işgalci askerin ağır silahlarla saldırdığı Felluce’de en az 3000’e yakın insan öldü. 10 bine yakın da yaralı var. Ama yetkililere bakılırsa yaralı yok. Görüntüleri TV ekranlarına yansıyan alçakça infazı kim bilir kaç masum insana uyguladılar. Keskin nişancılar, cok sayıda kadın ve çocuk katlettiler Felluce’de. ABD askerleri tarafından siviller, evlerinden çıkarılıp sokaklarda öldürülüp çürümeye terkedildi. Cesetler köpekler tarafından parçalandı. ABD’nin burnumuzun dibinde yaptığı bu katliama AKP Hükümetinin gösterdiği duyarsızlık ise ibret vericidir. Irak’ta işgalin başından bu yana ölü sayısı 100 bini çoktan aştı.

Hepimiz duyduk bu yalanları… “Burada yabancı direnişçiler var onları yakalıyacağız” dediler. Katliamdan sonra “kimse yokmuş, aradıklarımız kaçtı” dediler. Irak’ta ABD için çalışmayan herkes direnişçi ve isyancı sayılıyor. Irak halkını mezbahadaki hayvanlar gibi kesenler, hapishanelerde işkence edenler, yaralı esirleri kurşuna dizenler, uzun menzilli silahlarla tek tek insan avlayanlar “Amerikalı kahraman” sayılıyor. Kitle imha silahı yalanı, El-Kaide’ye destek yalanı, Felluce’de binlerce yabancı terörist yalanı… Bu yalanlar ABD’nin ve Bush’un yüzüne çarpılmalı…

Hepimiz çekiyoruz bu acıyı… Çünkü dün Afganistan’da, bugün Irak’ta yaşananların yarın İran’da ve bütün dünyada olacakların habercisi olduğunu biliyoruz. Sessiz kalamayız. Seyirci olamayız. Çünkü bu bizim dünyamız… ABD hükümetindeki son değişiklikler de bu saldırıların devam ettirileceğine dair önemli bir göstergedir. Onlar saldırılarına devam ederse, biz de ABD saldırganlığına karşı koymaya devam edeceğiz. Kabinedeki değişiklik Bush’un ‘şahin’ politikalarını daha da sertleştireceğinin göstergesi. Öyleyse, ABD’de ve dünyadaki savaş karşıtlarının da mücadeleyi yükseltmesi gerekiyor. Bu Irak’taki direnişin de yükseleceği anlamına geliyor.

Hükümete sesleniyoruz: ABD İşgaline, katliama ve utanca ortak olmayın! Burnumuzun dibinde, gözümüzün önünde işlenen bu cinayete nasıl seyirci kalırsınız? Nasıl susar, işlenen insanlık suçuna nasıl ortak olursunuz? En son Irak’ta Bağdat’ın kuzeyindeki Beyci yakınlarında açılan ateş sonucu Türkiyeli 2 kamyon şoförü daha öldü. Bugüne kadar Türkiye’den Irak’a mal taşırken öldürülen kamyon şöförü sayısı 65’e ulaştı. Buna nasıl tepkisiz kalırsınız? – İlaç, tıbbi gereç ve insani yardım malzemesi dışında Irak’a mal ve hizmet sevkiyatını hemen durdurun. – ABD işgal ordusunun lojistik desteğini sağlayan incirlik üssünü kapatın. – Halkın onayını dahi almadan ülkemizin adını dahil ettiğiniz “ABD’nin koalisyonu” listesinden çıkın!

Yurttaşlara sesleniyoruz: Felluce’de olanlar, insanlığın vicdanında derin yaralar açıyor. Bush’un yeniden seçilmesiyle başlayan süreç, bütün dünyayı ve Türkiye’yi tehdit ediyor. Dünya önemli bir yol ayrımında. Ya Bush ve çetesinin istediği olacak ve dünya savaş ortamına sürüklenecek yada barış isteyen güçler bu belanın üstesinden gelecek. Evlerinizin duvarları arasında küfür etmekle yetinmeyin. Gücümüzü birleştirelim. Tepkimizi sokaklara taşıyalım. Sesimizi yükseltelim. Irak halkının yanında olduğumuzu gösterelim.

Savaş karşıtlarına sesleniyoruz: Susmayalım, durmayalım. ABD’yi durduralım! Bush ve çetesini yargılayalım. Felluce’ye yapılan saldırıdan hemen sonra, ABD de dahil olmak üzere 27 ülkede büyük gösteriler düzenlendi. Evet, dünya Felluce’nin “intikamını” da en büyük barış eylemiyle alacak… AKP Hükümeti işgale ortak olma! Felluce’de katliama son! Irak’ta işgale son!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.