25 Aralık 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD İşgaline Ortak Olma

Türkiye’de de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, olarak, geçen sene yaptığımız ‘Gelme Bush’ kampanyasına benzer bir kampanyayı, 19 Mart 2005’de yapılacak bir gösteri ile sonuçlanacak olan ‘ABD İşgaline Ortak Olma’ sloganıyla örgütlüyoruz.

ABD İŞGALİNE ORTAK OLMA!

19 MART 2005’DE SOKAKLARDAYIZ!

Geçtiğimiz Ekim ayında Londra’da yapılan Avrupa Sosyal Forumu’nda alınan karar doğrultusunda tüm Avrupa’da ve dünyanın geri kalanındaki bazı ülkelerde sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler, savaş karşıtı kampanyalar ve sivil toplum kuruluşları, 19 Mart 2005 Küresel eylem gününde, ABD ve işgal güçlerinin Irak’a saldırışının ikinci yıldönümünde işgale karşı çıkan gösteriler örgütleyerek sokağa çıkacaklar.

Türkiye’de de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, olarak, geçen sene yaptığımız ‘Gelme Bush’ kampanyasına benzer bir kampanyayı, 19 Mart 2005’de yapılacak bir gösteri ile sonuçlanacak olan ‘ABD İşgaline Ortak Olma’ sloganıyla örgütlüyoruz.

BİZ KİMİZ?

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) 2003 yılı Haziran ayında, tüm dünyada Tarık Ali, Howard Zinn gibi aydınlar tarafından imzaya açılan bir metnin Türkiye’de de imzaya sunulmasıyla kuruldu. Küresel BAK üç öncelikli hedefe sahipti.

1. Tüm Türkiye’de bir kampanya birliği inşa etmek. Bugün 40 ilde Küresel BAK aktivistleri savaş karşıtı kampanyalar örgütlüyorlar. Böylece birçok yerde aynı anda aynı slogan etrafında etkinlikler örgütleyerek sesimizi daha güçlü bir şekilde duyurabiliyoruz.

2. Küresel anti kapitalist savaş karşıtı hareketle ilişkilerin çok daha organik bir hale getirilmesi. Bugüne kadar 2003 yılında Paris’te, 2004 yılında Londra’da yapılan Avrupa Sosyal Forum’larına katıldık. 2003 yılında Kahire’de yapılan Dünya Savaş Karşıtları Konferansı’na, 2004 yılında Beyrut’ta yapılan Dünya Savaş Karşıtları Buluşması’na katıldık. Şimdi de 2006 yılının Mart ayında Yunanistan’da yapılacak olan Avrupa Sosyal Forumu’na hazırlanıyoruz. Bu uluslararası ilişkiler ABD’nin hegemonya savaşına karşı gelişen yığınsal savaş karşıtı küresel hareketin kopmaz bir parçası olmamızı ve küresel eylemlerin ve tartışmaların eşgüdümünün merkezinde yer amamızı sağlıyor.

3. Küresel BAK kuruluş metninde de belirtildiği gibi, “Örgütsüzleri harekete geçirme”yi amaçladı. Bugüne kadar yaptığımız bütün kampanyalarda bu amaçlarımız doğrultusunda hareket etmeye özen gösterdik Koalisyonun ilk metnine sadık kaldık. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu faaliyetinin 1.5 yılını tamamladı ve ülkemizin en önemli savaş karşıtı hareketi haline geldi. Bu ise bize daha fazla sorumluluk yüklüyor.

NELER YAPTIK?

1. 27 Eylül 2003 Küresel Savaş Karşıtı Eylem Günü’nde tüm dünya ile birlikte Ankara’da sokağa çıktık. Eylemden önce 5 ilde imza kampanyaları başlattık. Eyleme Türkiye’nin her yanından yaklaşık 10 bin savaş karşıtı katıldı.

2. 2004 yılının Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar devam eden ve hem sloganı hem de logosu bütün Türkiye’ye mal olan “GELME BUSH!” kampanyasını örgütledik. Bu kampanya boyunca 40 ilde toplantılar yaptık. Kampanya sırasında 24 Ocak’ta bir uluslar arası sempozyum düzenledik, 20 Mart’ta küresel eylem gününde, ‘Gelme Bush’ diyerek tüm dünyadaki savaş karşıtları ile birlikte sokağa çıktık. Nisan ayında İstanbul’da yapılan Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantısında, Bush’un Türkiye’ye geldiği haftanın Küresel Eylem Haftası olarak kabul edilmesini sağladık, 12 Haziran’da Göztepe Özgürlük Parkı’nda ‘Gelme Bush’ şenliği düzenledik. 19-25 Haziran tarihlerinde İstanbul’da savaşı, işgali ve Amerikan emperyalizmini nasıl durduracağımızı tartıştığımız ‘Barış Buluşmaları’nı düzenledik. “Gelme Bush!” kampanyası Bush’un İstanbul’da olduğu 27 Haziran’da, Kadıköy’de yapılan ortak eylemle sonuçlandı. İstanbul’da 50 bine yakın kişi tepkisini sokağa çıkarak gösterdi.

3. 2003 ve 2004 yıllarının Ağustos aylarında BARIŞAROCK antikapitalist müzik festivalini düzenledik. 2004 yılında festivale, Türkiye’nin her yerinden toplam 6000 kişi geldi. BARIŞAROCK festivali 2005 yılında yeniden yapılacak.

4. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Beşiktaş İskelesi’nde oturma eylemi yaptık.

5. 27 Eylül’de İntifada’nın yıldönümünde Galatasaray Postanesi’nin önünde basın açıklaması yaptık.

6. Ekim ayında “Bush’a hayır Irak’ta işgale son!” kampanyamızı sürdürdük. 30 Ekim’de Taksim Gezi Parkı’nda “BUSH’A HAYIR!” eylemini yaptık.

7. Amerika’nın Kasım ayında Felluce’ye başlattığı insanlık dışı saldırının ardından 10 Kasım ve 25 Kasım tarihlerinde Galatasaray Postanesi’nin önünde basın açıklamaları yaptık.

8. Bizim dışımızdaki inisiyatifler tarafından düzenlenen savaş karşıtı etkinliklere de katıldık. Sosyal Forum toplantılarına katıldık. Uluslar arası Tribunal etkinliğine destek verdik. O da sonuca doğru yaklaşıyor. Haziran sonunda yapılacak toplantının çalışmaları sürüyor.

ŞİMDİ NE YAPIYORUZ?

Savaş karşıtları uluslararası toplantısından çıkan öneriye uygun bir kampanya planladık. Kampanya sonunda, 19 Mart 2005’te İstanbul’da savaşa ve işgale karşı tüm dünyayla birlikte biz de alanlarda olacağız. Başlıca amaçlarımız, ABD ve Bush politikalarını ve Irak’taki uygulamaları teşhir etmektir. Elbette AKP’nin tutumunu da teşhir edeceğiz ve buna karşı taleplerimizi dile getirecegiz.

Çünkü 1 Mart tezkeresinin reddi sonrası gelişen süreçte, AKP’nin politikalarıyla, Türkiye’de bir şekilde Irak’a yönelik işgalin ve suçun ortağı oldu. Bu konudaki derin sessizliği bozan adımlar atmak amacındayız.

Irak’tan gelen haberler içimizi sızlatıyor. Vicdan sahibi insanlara ‘bir şey yapmalı’ dedirtiyor. Ölü sayısı çoktan yüz bini geçti. Bush’un yeniden seçilmesinden hemen sonra, ABD ve işgal güçleri bütün dünyanın gözünün içine baka baka Irak’ın Felluce kentinde korkunç bir katliam gerçekleştirdiler.

Bütün bunlar, Bush ve çetesi Irak’taki petrole tek başına el koysun, ve böylece ABD tek başına bütün dünyaya hakim olabilsin diye yapılıyor.

Ancak, Finacial Times gazetesinin bile “Dünyada artık iki süper güç var. Biri ABD, diğeri savaş karşıtı hareket” diyerek kabul etmek zorunda kaldığı bir gerçek var: Dünyada hala bu savaşa ve işgale karşı olan milyonlarca insan var ve sayıları giderek artıyor.

15 Şubat’ta, 20 Mart’ta, 27 Eylül’de bütün dünyada sokağa çıkan insanlar hala bu insanlık dışı işgale karşılar, bu işgali durdurmak için bir şeyler yapmaya devam ediyorlar. Bu nedenle, 19 Mart 2005’de, ABD ve onun peşinden giden işgal güçlerinin Irak’a yasa dışı bir şekilde saldırışının ikinci yıldönümünde işgale karşı çıkan gösteriler örgütleyerek yeniden sokaklara çıkacaklar.

BU KAMPANYADA NELER YAPACAĞIZ?

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 19 Mart 2005’de yapılacak büyük gösteri ile sonuçlanacak olan ‘ABD’NİN İŞGALİNE ORTAK OLMA!’ isimli yeni kampanya sırasında şu eylem ve etkinlikleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz:

• 2005 yılı Şubat ayında uluslar arası bir savaş karşıtı sempozyum

• 2005 yılı Mart ayında büyük bir kapalı salon konseri

• Kampanya boyunca çeşitli sembolik eylemler ve basın açıklamaları • Küresel BAK aktivistlerinin bulunduğu il ve ilçelerde halka açık büyük toplantılar ve kahve toplantıları

• Yaygın afişleme ve bildiri dağıtımı

• İmza standları

• Rozet, tişört, sticker vb. malzemelerin yaygın dağıtımı

• Ayrıca kampanya boyunca düzenli aralıklarla bülten çıkaracağız. Bunlar ilk etapta bizim aklımıza gelen fikirler. Fakat, biz herkesin bulunduğu yerde bir şeyler yapabileceğine inanıyoruz. Bu konudaki tek sınırımız, hayal gücümüzdür.

Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalara destek olan kurum ve kuruluş temsilcilerine, kamuoyu oluşturmamızı sağlayan aydın ve sanatçı dostlarımıza, etkinliklerimizi duyuran basın mensuplarına ve tüm görevlerde gönüllü olarak çalışan aktivistlerimize teşekkür ediyoruz.

Yaklaşık 2.5 ay sürecek ‘ABD İşgaline Ortak Olma’ kampanyamızı başlatıyoruz. Kampanyanın sonucunda ise herkesi, 19 Mart 2005’de, sesini tüm dünyadaki savaş karşıtlarının sesine katmaya çağırıyoruz.

Çünkü bu kirli savaş ve işgal, bu adaletsiz güç gösterisi geri püskürtülmeden dünya daha iyi bir yer olmayacak.

Tayfun Mater

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu Üyesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.