24 Eylül 2007 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaşa ve İşgale Desteğin Simgesi İncirlik Kapatılsın

Şimdiye kadar kabul edilen Birleşmiş Milletler Hukuku dahi yok sayılarak ABD ve müttefikleri tarafından başlatılan Irak savaşı sırasında ve sonrasında yüz binlerce insan yaşamını yitirdi, Irak’ın doğası ve yaşam alanları yerle bir edildi, kültürel varlıkları yağmalandı, yağmalanmaya devam ediyor ve halen her gün onlarca insan ölüyor.

Türkiye, Irak Savaşı’na doğrudan katılmamış olsa da ABD ve yandaşlarına sağladığı yardımlarla savaşa dolaylı olarak katılmıştır. Bu kapsamda Irak Savaşı’na verilen en önemli destek, İncirlik Üssü’nün ABD savaşan birliklerinin kullanılmasına açılmasıdır. GİZLİLİK damgasını taşıyan 23.06.2003 tarih ve 5755 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile başlayan bu hukuk tanımaz süreç halen sürmektedir.

Bir yıl süreli bu kararname önce kamuoyundan gizlenmiş, Küresel BAK İzmir Grubu tarafından açılan dava üzerine açıklanmak zorunda kalınmıştı. Bu kararnamenin süresinin dolmasından sonra düzenlenen kararnamelerin hiç birisi açıklanmamıştır. İncirlik’te neler olduğu, üsten kalkan uçakların ne yaptığı bilinmiyor, bilinen gerçekler;

–          İncirlik Üssü’nde 90 adet nükleer başlıklı bomba olduğu,

–          Üssün CIA tarafından, Afganistan ve Iraklı insanların, bir insanlık ayıbı olan Guantanamo cezaevine götürülmeleri ve nakliye uçaklarında işkence yapılması sürecinde üs olarak kullanıldığı,

–          Üssün Irak’taki hukuk dışı işgalin devamına önemli katkısının olduğudur.

Bu haliyle İncirlik Üssü, bölgemiz ve ülkemiz için çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bakanlar Kurulu Kararı ile İncirlik Üssü’nün kullandırılması, “yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisini TBMM’ne tanıyan Anayasa’nın 92. maddesine de açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

2003 yılı kararnamesinin iptaline ilişkin dava temyiz aşamasındadır. Küresel BAK İzmir Grubu, bu yıl yeniden İncirlik Üssü’nün kullanılmasını kamuoyunun gündemine getirmek, üssün yarattığı tehlikeleri ortadan kaldırmak için yargı sürecini başlatmıştır. Bu amaçla “İncirlik Üssü’nün yabancı silahlı güçlerine kullandırılmasına ilişkin olarak alınan kararları öğrenmek, yürürlükte olan kararnamenin kaldırılmasını sağlamak için 25 Mayıs 2007 tarihinde İzmir Valiliği kanalıyla Başbakanlık’a başvurulmuştur. Ancak bilgi edinme hakkı yok sayılarak, başvurumuza hiçbir yanıt verilmemiştir. Görünen o ki; bugün yine İncirlik Üssü, kamuoyundan gizlenmek ve TBMM’nin Anayasa’daki yetkisi de yok sayılmak suretiyle Bakanlar Kurulu kararıyla ABD’nin işgal ve yok etme emellerine hizmet etmektedir.

Bölgemizdeki sömürü ve kıyıma daha fazla ortak olmamak için “yürürlükteki kararnamenin ve kararnamenin geri alınması isteminin zımni ret işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali için” bu gün İzmir İdare Mahkemesi kanalıyla Danıştay’a dava açıyoruz. Dava dosyası ÇHD İzmir Şubesi tarafından hazırlanmıştır (Dava dilekçesi eklidir).

Davacılar; Arif Ali Cangı, Aysun Koç, Berrin Esin Kaya, Hafize Çobanoğlu ve Gürkan Evci, Davacı vekilleri; Av.Hülya Üçpınar, Av.İmdat Ataş, Av.Eylem Yüksel, Av.İlahi Öz,  Av.Aysun Solakoğlu Ağaoğlu, Av.Bahattin Özdemir, Av.Mehmet Ali Koç, Av.Nalan Erkem, Av.Nilgün Tortop, Av.Senih Özay,

“İşgale, savaşa, bölge halklarının istemi dışında kaynaklarının talan edilmesine dur” demek, barıştan, yaşamdan yana olan herkesin tarihsel sorumluluğudur. Bizim İncirlik Üssü’nün kapatılmasına kadar mücadelemiz sürecektir.

ÇHD İzmir Şubesi                                                           Küresel BAK İzmir Grubu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.