21 Şubat 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ASKERİ HAREKÂT ÇÖZÜM DEĞİL, BARIŞA İHTİYAÇ VAR!

Savaş karşıtları ve demokratik kamuoyunun muhalefetine rağmen ülkemizde ve bölgemizde gerilimi artıran yeni bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Türk Silahlı Kuvvetleri, 10 bin askerle Kuzey Irak sınırından içeri girdi ve kara harekâtına başladı.

Gerekçesi ne olursa olsun bu çok tehlikeli ve hemen durdurulması gereken bir gelişme. Barış duygularını köreltecek, halklar arasında bölünme ve düşmanlık köprüleri döşeyecek bir adımdır bu.

ABD beş yıldır Irak’ı işgalini sürdürüyor. Beş yıldır Irak bir kan gölüne çevrildi. Sonuç ortada, yüz binlerce insan öldü, Irak’ta kaos, Irak’ta şiddet, yoksulluk ve istikrarsızlık hakim. Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik kara harekâtı Irak’ın istikrarsızlığını, bölgedeki istikrarsızlığı ve düşmanlıkları daha da artıracak. Türkiye’yi ABD’nin Irak işgalinin doğrudan bir parçası haline getirecek.

Biz en başından beri ABD’nin Irak işgaline ve Türkiye’nin hangi gerekçeyle olursa olsun ABD ile işbirliğine, bu işgalin bir parçası olmasına karşı çıktık, karşı çıkmaya da devam edeceğiz. Çünkü harekât, operasyon veya adına ne denirse densin askeri çözümler, aslında hiçbir sorunu çözmeyecektir. Tersine sorunları derinleştirecek, çelişkileri ağırlaştıracaktır. Bugüne kadar da hep böyle oldu.

Savaş, düşmanlık, yoksulluk ve yeni acılar üretiyor. Bugün barışın sesini her zamankinden daha güçlü çıkartmaya ihtiyacımız var. Bugün, kardeşliği her zamankinden daha güçlü vurgulamaya ihtiyacımız var.

Kuzey Irak’a yapılan harekât, sorunları daha da derinleştirecek ve Kürt sorunu çerçevesinde daha fazla acının yaşanmasına neden olacak bir uygulamadır.

Biz barış savunucuları, adalet yanlıları ve savaş karşıtları bu harekâtın hemen durdurulmasını talep ediyoruz. İhtiyacımız olan şey, silahların susması, barışın konuşulmasıdır!

Hâlâ fırsat varken, barışa bir şans verin.

İhtiyacımız olan şey ABD ile ortak harekâtlar değil, halklar arasında kardeşliktir.

Operasyonlar ve askeri harekâtlar durdurulsun! Silahsız ve şiddetsiz çözümler için adım atılsın.

Barış istiyoruz!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.