20 Mayıs 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BÖLGE HALKLARININ DÜŞMANI İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!

İncirlik Üssü, yıllardır ABD’nin bölge ülkelerini işgalinin merkezi durumunda. Irak işgalinde ABD’nin en büyük güvencesi İncirlik Üssü’dür. Afganistan işgalinde ABD en çok İncirlik Üssü’ne güveniyor. Yani İncirlik bir savaş üssü, bir işgal üssü, bomba ve yıkım üssüdür.

Hükümet, İncirlik Üssü’nü ABD’nin bir yıl daha bölge halklarına karşı ve işgal eylemlerinde kullanmasına izin veren Gizli Kararname’yi imzalamaya hazırlanıyor.

Vicdanı olan, barışı savunan hiç kimse ABD’nin İncirlik Üssü’nü kullanmasına izin veremez.

2003 yılında başlayan Irak işgalinde öldürülen yüz binlerce Iraklıyı düşünün!

2001 yılında beri süren Afganistan işgalinde öldürülen on binlerce yolsul Afganlıyı düşünün!

Bu insanları öldüren mekanizma, bir savaş aygıtı olarak ABD ordusu İncirlik Üssü’nde gücüne güç katıyor. 2005 yılında beri İncirlik Üssü en az 80 kez Irak’a yönelik işgalci operasyonların merkezi oldu. Bu operasyonalrı desteklemek amacıyla İncirlik’ten kalkan uçaklar en az 80 kez sorti denen saldırı uçuşu yaptı. ABD uçaklarına İncirlik Üssü’nden en az 2.582 ton yakıt ikmali yapıldı. Ebu Garip’te Iraklılara işkence eden ABD askerleri İncirlik Üssü’nde dinlendi.

ABD’li yetkililer, boşuna, “İncirlik Üssü, Silahlı Kuvvetlerimizin geleceğe yönelik plan ve programlarında anahtar rol üstlenmektedir ve üstlenmeye devam edecektir” demiyorlar.

ABD’nin işgal politikaları için İncirlik Üssü’nü kullanmak istediği çok açık. Önemli olan hükümetin ne yapacağı?

Savaş karşıtları olarak hükümeti uyarıyoruz:

Gizli Kararnamelerle İncirlik Üssü’nü işgal merkezi olarak kullandırmak hem yasalara hem komşuluğa hem insanlığa aykırıdır.

Neden İncirlik’te kullanıma hazır nükleer silahlar var?

Gizli Kararname’de neler yazıyor ve niye halktan gizli? ABD Üssü işgalciler tarafından hangi kapsam ve yetkide kullanmaktadır? İncirlik Üssü’nde 50’si ABD, 40 tanesi Türk uçaklarına konuşlandırılmış ve programlanmaları 1998 yılında tamamlanmış 90 adet nükleer başlığın bulunduğu ortaya çıktı, bunlar ne işe yarayacak? Niye orada tutuluyor? ABD’li yetkililer, “Afganistan ve Irak’a indirilen kargonun yaklaşık olarak yarısı, Irak’a lojistik destek veren kargonun yaklaşık %70’i İncirlik Üssü’nden gelmektedir.” diyerek övünüyorlar. Siz de bununla övünmeye devam edecek misiniz? Yılbaşından bu yana Türkiye’yi ziyaret edip duran ABD üst düzey yetkililerinin üssün kullanımı ile ilgili yeni talepleri nedir?

Savaş karşıtları olarak milletvekillerine sesleniyoruz:

Gizli kararnameye ABD Askerlerinin ve işgal teçhizatının 2011’e kadar Irak’tan çekilmesi planı çerçevesinde üssün kullanımı ile ilgili yeni maddeler konuluyor mu? İncirlik Üssünde dönen dolapları ne zaman Meclis gündemine getireceksiniz? Buraya gelip giden kargoların sayesinde daha fazla Iraklının, daha fazla Afgan’ın öldürüldüğünü bilmiyor musunuz? Bütün dünyanın kınadığı suçlara ortak olmayı ne zamana kadar sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Bir yıl daha ABD’nin işbirlikçisi olmayın! Bir yıl daha cinayetlere ev sahipliği yapmayın!

İncirlik Üssü bölge halklarının düşmanıdır ve kapatılmalıdır!

Gizli Kararname iptal edilmelidir!

Etkinliklerimiz:

29 Mayıs Cuma saat 17.00’de Adana Eczacılar Odasında İNCİRLİK KAPATILSIN başlıklı bir söyleşi yapılacak. Konuşmacılar, Küresel BAK’tan Kerem Kabadayı ile Yıldız Önen…

30 Mayıs Cumartesi saat 11.00’de Adana’da savaş karşıtlarının İNCİRLİK KAPATILSAN bisiklet turu yapılacak. İncirlik Üssü ile ilgili bildiriler dağıtılacak.

Saat 12.00’de Adana İnönü Parkında basın açıklaması yapılacak ve ardından arabalarla hareket edilecek.

Saat 12.30’da kitlesel basın açıklaması için İncirlik Üssü’nün önündeyiz…

Savaş suçları, insanlık suçları ve işgaller birbirinden ayrılmaz.

Savaş suçlarına ortak olmayın!

Üstte kullanıma hazır halde bekleyen nükleer silahları istemiyoruz.

İncirlik Üssü’nün kullanımını ABD’ye veren Gizli Kararnamelerin halka açıklanmasını istiyoruz…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.