20 Haziran 2007- Basın Açıklaması – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik Üssü’nde 90 Nükleer Başlık Var… YA PATLARSA!

Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar

İskenderun Limanı ve İncirlik Askeri Üssünün  ABD tarafından kullanımını belirleyen Bakanlar Kurulu kararı yeniden gündeme gelmiştir. Bakanlar Kurulu kararının süresi bildiğiniz gibi 22 Haziran’da  doluyor.

Hükümet, sürenin uzatılması için yeni bir kararname hazırlığındadır. Bizler, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak İncirlik Üssü’nün, Irak işgalinin üssü olarak kullandırılmasına ve İncirlik Üssü ile ilgili kararnamenin içeriğinin halka açıklanmamasına karşı kampanya başlattık.

Bugün kamuoyunda ABD’nin emperyalist ve işgalci politikalarına karşı haklı bir duyarlılık oluşmuştur. Politikacılarımız bunu ABD ye caka satarak oya dönüştürmeye çalışıyor.  İki ABD savaş uçağının Türk hava sahasını 4 dakikalığına ihlal etmesi bugün yaşadığımız sorunların en büyüğüymüş gibi anlatılmaya ve abartılmaya başlandı. Her türlü gelişmeyi bir biçimiyle mutlaka Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi gerektiğine bağlamaya çalışıyorlar.Bu kez de, her zaman yaptıkları gibi, gözümüzün içine baka baka bizi aldatmaya çalışıyor.

İki ABD savaş uçağının hava sahasını delmesini dert edenler, İncirlik Üssü’nü görmezden geliyorlar. İncirlik Üssü’nde uçaklar hava sahasını dört değil milyonlarca dakika ihlal ediyor. İncirlik Üssü’nde insanlık ihlal ediliyor, sadece bir hava sahası değil, İncirlik Üssü’nde savaş suçları işleniyor. ABD’nin Irak katliam makinesinin bölgedeki en önemli lojistik merkezi İncirlik Üssüdür.

2003 yılından beri her yıl 3 Haziran’da ABD tarafından İskenderun Limanı’nın ve İncirlik askeri üssünün kullanım süresini belirleyen Bakanlar Kurulu kararı yeniden gündeme gelmektedir. Biz de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak İncirlik Üssü’nün Irak işgalinin üssü olarak kullandırılmasına ve İncirlik Üssü ile ilgili kararnamenin içeriğinin halka açıklanmamasına karşı kampanya yapıyoruz.

Bakanlar Kurulu Kararında; “…liman, havaalanı, tesis ve üslerin, B.M. Güvenlik Konseyi’nin 22.05.2003 tarihli ve 1483 sayılı kararda öngörülen amaçlar doğrultusunda, dost ve müttefik ülkelerce, askeri malzeme/teçhizat ve personel nakli de dahil lojistik destek maksadıyla bu Kararname tarihinden itibaren bir yıl süre ile kullanılmasına izin verilmesi.” yazılıdır.

Bu açıklama hiçbir şey anlatmıyor. İncirlik’in Irak işgalindeki rolü, kaç ABD uçağının kaç kez Irak’a sefer yaptığı, İncirlik Üssü’nde kaç adet nükleer başlık olduğu, Irak’ta Necef, Samara ve Felluce gibi katliamlarda rol alan işkencecilerin İncirlik Üssü’nde kaç gün kaldıkları, Türk askerlerinin ABD ordusuna yardımlarının kapsamının neler olduğu, neden İncirlik Üssü’nde 90 tane nükleer başlık tutulduğu gibi konularda bilgilenme hakkımızı sonuna kadar kullanmak istiyoruz.

İncirlik gerçeklerini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek istiyoruz. İnanıyoruz ki bu gerçekler öğrenildiğinde ne İncirlik Kararnamesinin uzatılmasını çeşitli pazarlıklara konu eden hükümet yetkilileri ne de iki uçağın hava sahası ihlalini görmeyi başarırken koskoca bir üsten kalkan uçakların Irak’ta yarattığı dehşeti görmeyi beceremeyenler halkın yüzüne bakamayacaklar

Bizler gizli kararnamenin tüm ayrıntılarını öğrenmek ve İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyoruz. Çünkü; İncirlik Üssü’nün açık kaldığı ve ABD’ye kullandırıldığı her gün, Türkiye işgale ev sahipliği yapıyor. İncirlik üssü bu amaçla kullanıldığı sürece kimsenin bağımsızlık cakası atmaya hakkı yok. Buradan Hükümete ve muhalefet partilerine sesleniyoruz.

Türkiye’nin bağımsızlığını mı savunmak istiyorsunuz?..

O zaman  gizli kararnamenin uzatılmasına karşı çıkın…

İncirlik Üssü Kapatılsın kampanyamıza katılın…

Seçim meydanlarında haykırın…

İncirlik Üssü olduğu sürece kimse bize bağımsızlık ve barış istiyoruz gibi iki yüzlü politikaları anlatmaya çalışmasın.

ABD verilecek gerçek nota  İskenderun Limanı ve İncirlik Askeri Üssünün  kullanımını öngören kararnamenin uzatılmayarak, İncirlik Üssü ‘nün kapatılmasıdır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.