18 Mayıs 2005 – Basın Açıklaması – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik kapatılsın,

Biz, yüksek sesle bir kez daha duyurmak istiyoruz ki, İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜN ABD’YE KULLANDIRILMASI SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLMAKTIR. BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ. Değerli basın çalışanları, değerli arkadaşlar,

Hepimizin bildiği gibi İncirlik Üssü’nün ABD tarafından kullanımı ile ilgili kararname 18 Nisan 2005 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve 29 Nisan 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından imzalandı. Hükümet tarafından resmi gazetede yayınlanmayan 8712 numaralı kararnamenin içeriği hakkındaki bilgileri hükümet üzerinde yarattığımız basınç sayesinde edinebildik.

Geçen hafta yaptığımız basın açıklamasını ardından, çok sayıda kitle örgütü ile birlikte Başbakanlığa dilekçe verdik. Bu dilekçede, Anayasanın 92. maddesinin ihlalinin gündemde olduğunu, bu maddeye göre herhangi bir silahlı kuvvetin Türkiye’de bulunmasının TBMM’nin iznine tabi olduğunu, ülkemizin komşu ülkelerle ilişkisinin ciddi bir tehlike altına sokulduğu endişesini taşıdığımızı açıklamıştık.

Bu endişelerimizin giderek tırmandığını, İncirlik’te yaşanan gelişmelerden kaygı duyduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Türkiye halkı 1 Mart 2003’de tezkerenin reddedilmesini sağlayarak Türkiye’nin ABD’nin Irak savaşına ortak olmasını istemediğini göstermişti. Şimdi hükümet yeniden gizli kararnamelerle bu savaşa ortak olmaya çalışıyor. İncirlik Üssü’nün ABD tarafından Irak ve Afganistan işgallerinin devamını sağlamak ve İran, Suriye gibi komşumuz olan başka ülkelere saldırmak üzere kullanılmak istendiğini biliyoruz.

Biz, yüksek sesle bir kez daha duyurmak istiyoruz ki, İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜN ABD’YE KULLANDIRILMASI SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLMAKTIR. BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ.

ABD’ye verilen iznin tüm kapsamıyla halka açıklanmasını istiyoruz.

Irak işgalinin ortağı olmayacağız!

Afganistan işgalinin ortağı olmayacağız!

İran ve Suriye’ye yönelik saldırganlığın parçası ve üssü olmayacağız!

Bu yüzden önümüzdeki hafta sonu 28 Mayıs günü Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak  İncirlik’te kitlesel bir eylem örgütlüyoruz. Buradan tüm savaş karşıtlarını, ABD’nin dünyaya kan kusturan politikalarına sesini yükseltmek isteyenleri, tüm barış severleri Adana’daki gösterimize davet ediyoruz. Türkiye genelinden katılımla yapılacak İNCİRLİK eylemi için İzmir’den 27 Mayıs akşamı yola çıkıyoruz. Bunun öncesi İzmir’in çeşitli bölgelerinde kuracağımız masalarla yurttaşlarımızı bizimle olmaya, İncirlik Kapatılsın diye imza vermeye çağıracağız. Yapacağımız etkinlik ve toplantılarda “ABD HESAP VER, BUSH YARGILANSIN”, KOMŞUMA DOKUNMA! İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN! diye haykıracağız.

BİZ BARIŞ, KARDEŞLİK, İSTİYORUZ. SİLAHLAR SUSSUN İNSANLAR KONUŞSUN, SAVAŞA,SİLAHA ve ASKERİ HARCANAN PARALAR AÇLIĞA, YOKSULLUĞA,  SAĞLIĞA, EĞİTİME, SOSYAL HİZMETLERE HARCANSIN.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

İzmir Yürütme Kurulu Sözcüsü

Mevlüt ÜLGEN

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.