18 Aralık 2007 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sınırötesi Operasyonları Durdurun…

Active Image”SINIRÖTESİ OPERASYONLARI DURDURUN, BARIŞA BİR ŞANS VERİN!” başlıklı Küresel BAK basın açıklaması, 18 Aralık 2007 Salı günü, saat 18.00″de eşzamanlı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara”da meydanlarda okundu; Adana, Aksaray, Edirne ve Maraş”ta yazılı olarak yerel basına geçildi.

SINIRÖTESİ OPERASYONLARI DURDURUN, BARIŞA BİR ŞANS VERİN!

AKP Hükümeti, Türkiye’nin komşu ülkelerin sınırlarını ihlal etmesini isteyen güçlerin düğmeye basmasının tetiklediği bir dizi gelişme neticesinde terör ve şiddetin son bulacağı gerekçesiyle sınır ötesi operasyona yetki tezkeresini Meclis’ten geçirdi ve Irak’ın kuzeyine yönelik her türlü askeri müdahaleye yol verdi.

Biz bu ülkenin savaş karşıtları olarak, tezkereye ve sınır ötesi operasyonlara karşı olduğumuzu öncesinde açıklamıştık. Gerekçesi ne olursa olsun, başka ülkelere müdahaleye, savaşa ve her türlü işgal girişimine karşıyız.

Önceki gece, Irak’ın kuzeyinde geniş bir alana kapsamlı bir hava operasyonu yapıldı. Uçakların bombardımanı ardından, uzun menzilli toplarla sınırötesi bölge ateş altında tutuldu. İran topçusunun da bazı hedeflere ateş ettiği, ABD güçlerinin operasyonu desteklediği söyleniyor. Resmi kaynaklar doğrulamıyor ama bu bölgedeki bazı köylerin ve sivillerin zarar gördüğü basına yansıdı. TV haber bültenleri ve gazetelerin birinci sayfaları adeta savaş bülteni oldu. Üstelik Hükümet ve askeri çevreler sınırötesi operasyonların gerektikçe tekrarlanacağını söyledi.

Oysa ülkemizde ve bölgemizde barışa en çok ihtiyaç duyulan günlerdeyiz.

Uluslararası kuruluşların, bu ülkenin barış ve demokrasi güçlerinin, aydınlarının, demokratik kurum ve kuruluşların, emek ve meslek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkıyarak Türkiye’yi ucu karanlık bir maceraya sürükleyen bu adımı atanlar, elbet tarihi sorumluluğunu da üstlenecek. Ülkede yükseltilen ırkçı-şoven duyguların yarattığı tehlikeyi, bölgede ve sınırın her iki tarafında yaşayan insanların günlerdir yaşadığı korku ve tedirginliği casino online anlamayanlar, acaba komşu halkların arasına uzun yıllar sürecek kin ve düşmanlık tohumu ektiklerinin farkındalar mı?

Irak topraklarına askeri müdahalenin bölgedeki karşılığı ABD politikaları doğrultusunda yeni gerilimlerin yaratılması olurken, ülke içindeki karşılığı da şovenizmin yükseltilmesi, halklar arasında düşmanlık ve İran”a saldırı dahil her türlü askeri müdahaleye yol veren bir sürece girmek oluyor.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 1 Mart”ta Irak”ın işgaline ortak olmaya karşı olduğumuz gibi, Afganistan”a, Lübnan”a müdahalelere karşı çıktığımız gibi, Irak’a yönelik sınır ötesi harekâta da karşıyız. Bugüne kadar görüldü ki, savaş ile işgal ile hiçbir sorun çözülmüyor. Kürt sorununun da askeri operasyonlarla çözümü mümkün değil.

Silahlar sussun, barışçılar konuşsun!

Biz diyoruz ki, kimse kimsenin sınırlarını tankla, tüfekle geçmesin, kimse kimsenin gökyüzünü savaş uçaklarıyla yırtmasın, kimse kimsenin tepesine bomba yağdırmasın!

ABD”nin Irak işgali sonucunda 1 milyonu aşkın Iraklı öldü. İsrail’in, Filistin işgalinin yarattığı acılar yetmedi mi? Ortadoğu, Emperyalist güçler tarafından yeniden dizayn edilmeye çalışılırken Türkiye”yi de bölgedeki savaş bataklığına sürmeye hiç kimsenin hakkı yok!

Biz ABD”nin Irak”ı işgaline karşı olduğumuz gibi, Türkiye”nin sınır ötesi müdahalelerine de karşıyız. Çünkü çocuklarımız, gençlerimiz ölmesin, sınır ötesinden cenazeler gelmesin, kardeş halklar birbirini düşman bilmesin istiyoruz.

Yetkililere, basına, kamuoyunu oluşturanlara sesleniyoruz:

Gerekçesi ne olursa olsun savaşı, sınırötesi müdahaleyi değil, barışı konuşalım.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun çağrısıyla bugün Ankara, İstanbul ve İzmir’de sokaklara çıkanların amacı, barışı savunmaktır.

Irak’ı işgali sürdüren, İran’ı tehdit eden ABD ve İsrail ile kol kola giren AKP Hükümeti, Bush yönetiminin gözetimi altında ülkemizi savaş bataklığına sürüklüyor. Tüm barış güçlerini ve savaş karşıtlarını, barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Yurttaşlarımıza sesleniyoruz. Evlerimizin duvarları ardında, TV ekranları başında olan bitene hayıflanmayı bırakalım. Silahlarla, bombalarla, uçaklarla, sınır ötesi operasyonlarla gölgelenen ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğidir. Savaş daha fazla yoksulluk, acı ve çaresizlik demektir. Buna itiraz edelim.

Sınırötesi operasyonları durdurun.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.