18 Ağustos 2011 – Türkiye Barış Meclisi Haberleri – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Türkiye Halkı Savaşa Dur Demeli” / BİA Haber Merkezi – 18 Ağustos 2011

Türkiye Barış Meclisi, son dönemde ölen askerler ve Kandil”in bombalanması üzerine düzenlediği aralarında Önder, Mert, Öney, Türkali, Tahmaz”ın da olduğu toplantıda, savaş dili kullanan hükümetin ve medyanın bundan vazgeçerek bir an önce barışın sağlanması istendi.

İnsan hakları savunucularının 2007″de  toplumsal barışa katkı sunmak için oluşturduğu Türkiye Barış Meclisi, son dönemde ölen askerler ve  Kandil”e hava saldırısı düzenlenmesinin ardından, “barışın sesini” yükseltmek için basın toplantısı gerçekleştirdi.

İstanbul Cezayir Toplantı Salonu”na sığmayan toplantıya İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hakan Tahmaz, Nuray Mert, Osman Kavala, Deniz Türkali,  Murat Çelikkan, Feryal Öney, Aydın Çubukçu, Erol Katırcıoğlu, Vedat Yıldırım, Veysi Sarısözen, Ali Kenanoğlu, Ahmet Tonak, Tayfun Mater, Ferda Keskin”in aralarında olduğu birçok kişi katıldı.

“Barışın sesi bu kadar yükselmişken…”

Barış meclisi üyesi Hakan Tahmaz, son iki yılda Türkiye”de hiçbir dönem olmadığı kadar çok kişinin “barış” için “savaşa yeter artık” demek için bir araya geldiğini bu dönemde savaşın eşiğine gelinmesinin çok üzücü olduğunu söyledi.

Tahmaz, hükümetin barış fırsatlarını değerlendirmeyerek, bedeli çok ağır olacak bir “savaş” ilan ettiğini, medyanın da geçmişten ders çıkarmayarak eski “savaş diline” geri dönerek savaş çığırtkanlığı yaptığını söyledi.

“Savaşı durdurmanın tek yolu, tüm Türkiye”nin “bu savaş bizim değil, muktedirlerin savaşıdır” deyip, buna dur demesidir”

“Barış için gerekeni yapacağız”

Sırrı Süreyya Önder, meclise ancak “onurumuzu portmantoya asmadan gidebiliriz” dedi.

“Biz milletten yetki aldık. Ancak halk bize, gasp edilen haklarımızı geri almadan, vicdanımızı portmantoya asarak meclise gidelim diye yetki vermedi. “Meclise tıpış tıpış gelecekler, tükürdüklerini yalayacaklar” diyenlerle haklarımızı pazarlık konusu ettirmeyiz. Başbakan daha yeni ama sosyal hakları için mücadele verenlerin tarihi çok eski. Hapishaneyse hapishane barış için gereken her şeyi yapacağız”

“Vekiller aktif rol oynamalı”

Erol Katırcıoğlu (akademisyen): Seçimler umutla bitti, ancak son yaşananlar umudumuzu tüketti. Seçilmiş vekillerin barış için mecliste yer almalarını istiyoruz.

Ahmet Tonak (akademisyen): Vekiller yemin etsin etmesin, bu süreçte aktif rol oynamalı. Cumhurbaşkanı düzeyinde, uluslararası düzlemde Avrupa Birliği be Birleşmiş Milletler nezdinde, Kandil”de başlatılan savaş durdurulmalı.

“Sanatçılar savaş dilini bırakmalı”

Feryal Öney (müzisyen): Dün sosyal paylaşım sitelerinde, sanatçıların savaş çığırtkanlıklarını gördüm. Bunun çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum, buradan tüm sanatçılara barış çağrısı yapması için sesleniyorum.

Murat Çelikkan (gazeteci): Bugün barış isteyenler hedef haline getirilerek tehdit altında. Bu savaş şantajı kabul edilemez. Önce Kürtsüz siyaset yapmaktan vazgeçilmeli. Bu casino online savaşın sonuçlarını tüm Türkiye yaşayacak.

“ABD değil, Türkiyeliler hayır diyecek”

Nuray Mert (yazar): Başbakan”ın sözleri medyanın “Bu sefer ABD hayır demeyecek” şeklindeki savaş dili endişe verici. Ortadoğuda”ki pazarlığa Kürt meselesi de katılmak isteniyor. ABD hiçbir zaman savaşa hayır demez, bunu diyecek olan barış savunucuları. Türkiye bir mezar eve dönüşmemeli.

“Türk medyası savaş istiyor”

Aydın Çubukçu (yazar): Türk medyası savaş istiyor. Caniler ölsün, Kürt sorunu çözülür diyorlar. Barıştan yana herkes hedef gösteriliyor. Somut çözüm için vekiller meclise dönmeli. Medya da bu sorunun  ancak barış ile çözüleceğini halka anlatmalı.

Ferda Keskin (akademisyen): Bu süreçten çıkmanın somut adımları vardır. Kürt halkının hakları yeni anaysada güvence altına alınmalı, KCK tutukluları serbest bırakılmalı, Blok vekillerinin meclise gelmesi için zemin oluşturulmalı. Hükümet sözümüz bitti dedi, şimdi bizim sözümüz başlamalı.

“Çok korkuyorum”

Deniz Türkali (tiyatrocu) : Kimse benden soğuk kanlı olmamı beklemesin. Dün sosyal paylaşım sitelerinde aynı siyasi duruşa sahip arkadaşlarımın bile inanılmaz militarist mesajlar attığını gördüm. Ben çok korkuyorum, korktuğum için de utanmıyorum asıl bizi korkutanlar korkaktır.

Türkiye Barış Meclisi, açıklamadan sonra  süreçle ilgili ne yapılacağına dair basına kapalı bir toplantı gerçekleştiriyor.

Barış Meclisi: Bu savaşı durduralım!

Marksist.org – 18 Ağustos 2011

Barış Meclisi, birçok aydının katılımıyla İstanbul”da basın toplantısı gerçekleştirerek savaşı kınadı ve tüm barışseverleri seslerine yükseltmeye çağırdı. Barış aktivistleri, Kürt sorununda siyasi çözüm yollarını tıkayan Başbakan ve AKP hükümetini protesto ederek, demokratik çözüm için muhatabıyla masaya oturması çağrısını yaptı.

Hakan Tahmaz, Erol Katırcıoğlu, Deniz Türkali, Ferda Keskin, Aydın Çubukçu, Nuray Mert, Murat Çelikkan, Feryal Öney birer konuşma yaparak Kandil”e operasyonla doruğuna çıkan savaş sürecini değerlendirdi. Aydınların ortak vurgusu, “barışın sesinin yükseltelim” oldu.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, BDP”li siyasetçilerin hedef gösterilmesine tepki göstererek “Hapishaneler başımız üstüne” dedi.

Basın açıklamalarının ardından kapalı bir toplantı yapan Türkiye Barış Meclisi, önümüzdeki süreçte barış mücadelesinin atacağı adımları tartışıyor.

Ne dediler?

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferda Keskin:

“Onlarca yıldır süren savaşın bitmesine yakın devletin bu tavrı bizi yeniden savaşın için çekiyor. Ortadoğu”da barıştan özgürlükten bahseden bir siyasi iktidarın kendi sınırları içinde savaş çıkarması garip bir durumdur. Barış ve demokrasi gibi tarihi kökleri çok eskiye dayanan insani değerlere sahip çıkarak savaşı sona erdirmek başarılabilir. Barış için; Anadilde eğitim başta olmak üzere Kürtlerin hakları yeni anayasada tanınmalıdır. KCK tutukluları serbest bırakılmalıdır. Hatip Dicle”nin vekilliği iade edilmelidir ve 36 Blok vekilinin meclise girmesi için gereken düzenlemeler yapılmalıdır. Onların, savaş isteyenlerin sözü bitti. Bizim sözümüz ise şimdi başlıyor.”

Sanatçı Deniz Türkali:

“Kimse benden soğukkanlı bir konuşma yapmamı beklemesin. Çok kızgınım, çok öfkeliyim. Aynı düşünceleri paylaştığımızı düşündüğün insanların şovenist ve militarist kesilmesinden endişe duyuyorum. Korkuyorum, beni korkutanlar ise en büyük korkaklardır. Ne yapalım edelim barışın sesini yükseltelim.”

Gazeteci Murat Çelikkan:

“Devlet ve hükümet derhal diyalog sürecine dönmelidir. Muhatap bellidir, bu sorun masada çözülür.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.