17 Şubat 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Obama’nın fiili Başkanlığının başlamasıyla birlikte sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni Amerikan Başkanı ile nasıl bir dönemin gelişeçeğini hep birlikte göreceğiz. Görebildiğimiz kadarıyla önümüzdeki dönemde savaş karşıtları mücadelerinde aşağıdaki noktaları dikkate almak zorunda kalacaklar.

·        Obama seçim zamanında bile Afganistan’daki işgalin devam edeceğini söylüyordu. Son görüşmeler Türkiye’nin bu işgalde aktif rol oynamaya devam etmesi doğrultusunda. Özellikle Almanya ve İngiltere’de güçlü bir şekilde devam eden “Afganistan’dan askerleri çekin” kampanyasına biz de sürdürmeliyiz.

·        İsrail seçimleri maalesef sağın güçlenmesiyle sonuçlandı. Her türlü koalisyonda sağın önemli bir gücü olacak. Aylardır konuşulan İran’a saldırı hala gündemde. İsrail her ne kadar Gazze katliamından dolayı dünya kamuoyunun gözünde meşruluğunu bir kez daha kaybettiyse de maalesef uluslar arası hiçbir ceza veya yaptırım uygulanmadı. Bundan aldığı güçle savaşa devam etme olasılığı var. Tüm dünyada İsrail’i durdurun kampanyaları devam edecektir.

·        Amerika Irak’tan askerlerini çekerken Türkiye topraklarını kullanmak istiyor. Başta 1 Mart tezkerisine karşı çıkan herkesin bu kullanıma karşı çıkması gerekir. İşgalin bir parçası hiçbir zaman olmamalıyız.

·        Türkiye Kuzey Irak’a yönelik hava saldırılarına başladı. Hiçbir sorunun savaş ve bombalarla çözülemediği Irak işgalinde bir kez daha ortaya çıktı. Barışçıl ve demokratik yollarla sorunları çözme politikası yürütülmelidir.

Bu başlıklar altında savaş karşıtlarını mücadeleye çağıran bir basın açıklamasını en kısa zamanda yayınlamayı düşünüyoruz.

Yarın, 18 Şubat Çarşamba günü, Kadıköy BAK Ceyda Karan ve Roni Margulies’i konuk edecek. Haftaya Perşembe Beyoğlunda Ayşegül Altınay ve Tayfun Mater “Nato’ya ve Militarizme karşı mücadele” anlatacaklar.

23 Şubat Pazartesi günü kurumlar Nato mitingi için bir kez daha biraraya gelecekler. Değişik ülkelerden 500 kurumun imzacısı olduğu uluslar arası kampanya Almanya’da büyük bir basın açıklamasıyla kampanyanın duyurusunu yaptılar. Ayrıntılı bilgi için http://www.no-to-nato.org/ bakabilirsiniz.

Nato kampanyası için malzemelerimiz hazır olmak üzere, gelecek hafta bürodan rozet, yapıştırıcı, bildiri ve bröşürleri temin edebilirisiniz. Nato kampanyası için yeni bir web sitesi çalışmaları çok yakında hazır olacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply