17 Nisan 2012 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

TÜRKİYE ASKERİNİN AFGANİSTAN’DA NE İŞİ VAR?

15 Nisan günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e giren Taliban güçleri büyük bir saldırı başlattı. Saldırıda, parlamento binası, NATO karargâhı, yabancı ülke temsilcilikleri hedef alındı. Türkiye askerlerinin bulunduğu üsse de havan topu atıldı. Çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Kabil ve diğer üç büyük kentte yapılan eylemleri Taliban örgütü üstlendi. Örgüt yaptığı açıklamada, bu eylemlerle kukla olarak nitelendirdikleri Kabil hükümetine ve onun batılı destekçilerine çok açık bir mesaj verdiklerini söyledi. 21 Mart 2012’de Afganistan’da Türkiye askerlerini taşıyan bir helikopter başkent Kabil’deki bir evin üstüne düşmüş, kazada 12 Türkiye askeri ve 2 Afganistan vatandaşı yaşamını yitirmişti.

Bütün bu olaylar, “Türkiye askerinin Afganistan’da ne işi var?” sorusunu bir kez daha gündemimize taşıyor. ABD ve müttefikleri, 11 Eylül 2001’deki saldırılara cevap verme gerekçesi ile 7 Ekim 2001’de BM’nin de desteğiyle Afganistan’a karşı savaş başlattı. Kısa sürede işgale dönüşen bu savaş, dünya kamuoyuna, 11 Eylül saldırılarına karşı bir cevap ve Afganistan’a “demokrasi” getirmek olarak sunuldu.

İşgalin başlamasından kısa bir süre sonra NATO, Afganistan işgalini yönetmek için Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti-ISAF komutanlığını kurdu. O tarihten beri Afganistan halkının kendi kaderini tayin etme hakkı fiilen ISAF komutanlığının elinde bulunmaktadır.

Türkiye bu sürecin başından beri ISAF içinde yer aldı. 50 ülkeden 135 bin askeri barındıran ISAF içinde 1800 Türkiye askeri görev yapıyor. Türkiye askerlerinin şimdiye kadar işgal gücü olarak değil de imar ve emniyet gücü olarak orada bulunduğu iddia edildi. Bu gülünç bir iddiadır. Bir işgalin ve savaşın yaşandığı ülkede. Tam teçhizatlı askeri birliğin savaşın bir parçası olması kaçınılmazdır. Nitekim son çatışmalar bu iddiayı tamamen temelsiz hale getirmiştir. Çok açık ki, Türkiye askeri Afganistan’da işgale destek olmak üzere bulunmaktadır.

İŞGALCİLER YENİLECEK HALK KAZANACAK!

İşgalin başladığı 2001 yılından beri 26 milyon nüfuslu Afganistan’da 10 bini çocuk olmak üzere en az 30 bin sivil öldü. 2 milyon kişi Pakistan ve İran’da mülteci olarak bulunuyor.  20 milyon Afganlı açlık sınırının altında yaşıyor. Kentlerde işsizlik oranı yüzde seksenlere ulaştı. Uçaklarla yapılan bombalamalar yüzünden ormanların yüzde 40’ı yok oldu, göçmen kuşlar yollarını değiştirdi. Halkın üçte ikisinin ruh sağlığı bozuk. Artan tek konu uyuşturucu üretimi. Afganistan’ın 6 milyar dolarlık toplam yıllık gelirinin yarısı uyuşturucudan elde ediliyor, uyuşturucu üretimi son on yılda yüzde 60 arttı.

Afgan halkının içinde bulunduğu bu durumun bir numaralı sorumlusu ABD ve NATO işgalidir. ABD ve NATO işgal kuvvetleri Afganistan’dan çekilmelidir.

Afgan halkı kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olmalıdır. Dışarıdan yapılan her türlü dayatma, adı demokrasi de olsa, halklara baskı ve zulüm getirir. Her halk gibi Afgan halkı da kendisi için en uygun yönetim şeklini kendi iradesi ile bulacaktır.

İşgalciler, Vietnam ve Irak’ta olduğu gibi Afganistan’da da yenilmektedir. Tıpkı Vietnam ve Irak’ta olduğu gibi Afganistan’da da halkın işgalcilere karşı direnişi ve dünyadaki savaş karşıtlarının inatçı mücadelesi kazanacaktır. ABD’nin ve NATO’nun Afganistan’daki sonu da, bütün işgalcilerin sonu gibi yenilgi olacaktır.

ABD ve NATO, işgal ettiği 10 yıl içerisinde Afganistan’da işlediği insanlık suçlarının, öldürdüğü sivillerin ve ülkede yol açtığı yıkımın hesabını mutlaka vermelidir.

Afganistan’da bulunan Türkiye askerleri derhal geri çekilmelidir.

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

17 Nisan 2012

İletişim: kureselbak@gmail.com, 0090 5362196341

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.