16 Kasım 2011 – Kardeşlik, Adalet, Barış için Sokağa Basın Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kardeşlik, Adalet ve Barış için 26 Kasım’da sokağa…

Savaşa karşı barışın sesi 26 Kasım’da İstanbul’da yapılacak büyük yürüyüşle yükseltilecek. “Kardeşlik, Adalet, Barış Yürüyüşü”nü düzenleyen Barış İnisiyatifleri, bugün İstanbul’da bir basın toplantısı yaptı. Zeynep Tanbay, İlkay Akkaya, Kerem Kabadayı, Mazlum-Der ve Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu temsilcileri, eşit kardeşlik, mutlak adalet ve onurlu bir barış isteyen herkesi 26 Kasım’daki büyük yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivisti Yıldız Önen, açılış konuşmasında, farklı görüşlerden birçok demokratik örgütün oluşturduğu Barış İnisiyatifleri’nin gerçekleştireceği yürüyüşün savaşın sesini susturmak için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Sanatçı aktivist Zeynep Tanbay, Barış İnisiyatifleri’nin açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Doğu-Güneydoğu Denekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş, Barış için Sanat girişiminden İlkay Akkaya, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü Kerem Kabadayı birer konuşma yaparak, tüm barış yanlılarını 26 Kasım’da sokağa çıkmaya çağırdı.

Barış İnisiyatifleri’nin basın toplantısında konuşan Zeynep Tanbay, Cüneyt Sarıyaşar, Abdülhakim Daş, İlkay Akkaya ve Kerem Kabadayı, 26 Kasım’daki Kardeşlik-Adalet-Barış yürüyüşüne neden katılmak gerektiğini anlattılar.

Zeynep Tanbay (Sanatçı, aktivist):

“Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtıcılarına karşı barışın sesini yükseltmeye, barış iklimini daim kılmaya çalışıyoruz. Bombardıman gürültülerini bastırmak, çatışmaları sona erdirmek, çocukların ölmesini, daha fazla kan akmasını engellemek için feryat ediyoruz.”

Cüneyt Sarıyaşar (Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı)

“Bu topraklarda bin yıldır birlikte yaşayan halkların kardeşliğine bu yüzyıl içerisinde en büyük darbeyi vuran ırkçı, Kemalist, ideolojik bir devletin ortaya koymuş olduğu acılar bir kez daha yüreklerden İstiklal Caddesi’ne aktarılacak. Biz bu işe koyulduğumuz zaman Van depremi olmamıştı. Van depremi bir gerçeği ortaya koydu: Bizim sesimizin ne kadar gür, sözümüzün ne kadar doğru olduğu gerçeği.”

Abdülhakim Daş (Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu casino online Başkanı):

“Barışın koşullarının, barış zemininin hazırlanması gerekir. Mevcut iktidarın ortaya çıkış felsefesiyle bugünkü geldiği noktanın birbirinden çok ayrı olmasının bu sürecin gelişmesinin önündeki engellerden biri olduğunu kamuoyuyla paylaşmak gerektiği kanısındayım. Barış, adalet ve kardeşlik yürüyüşüne güç vermek, sivil toplum örgütleri, medya ve siyasi partilerle birlikte bu sese güç vermek gerekir.”

İlkay Akkaya (Barış için Sanat):

“Devletin baskı örgütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Korkunç bir baskı örgütü. Üstelik bugün karşımızda olan devlet, bölücü bir terör örgütü gibi davranıyor. Hepimizi bölmeye, parçalamaya, insanca yan yana duruşlarımızı zedelemeye, hatta öldürmeye çalışan bir üslupla saldırıyor yıllardır. Ama son dönemdeki sinsiliğini de kattığımız zaman… Beni bu kadar etkileyen bir dönemden geçmemiştik. O nedenle buradaki bir araya gelişi, her şeye rağmen bozulmayan bir araya gelişi coşkuyla kutlamak istiyorum. Barışa yürümek istiyorum.”

Kerem Kabadayı (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu):

“Son bir yılda ortaya çıkan Barış İnisiyatifleri’nin ortak eyleminin bir devamı olan bu yürüyüşün çok önemli ve güçlü bir yürüyüş olacağını düşünüyorum. Türkiye’de bireyler, politik yapılar, yayın kuruluşları, örgütler ve her türden kuruluşlar artık sadece ikiye ayrılıyor: Barıştan yana olanlar ve savaştan yana olanlar. Barıştan yana olan herkesi 26 Kasım’daki yürüyüşte göreceğimize inanıyorum.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.