16 Ekim 2009 – Uluslar arası Afganistan Komitesi Toplantıs – Berlin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu gün Berlin’de Uluslar arası Afganistan İşgaline Hayır Komitesinin ilk toplantısı yapıldı. Hannover’de yapılan Afganistan konferansından sonra kurulan komite ilk kez toplandı. Avrupa’dan, Amerika ve Uzak doğu’dan (Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, Norveç, Danimarka, Hollanda, Finlandiya, Gürcistan, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Venezüella, Malezya); 50’den fazla savaş karşıtı, nükleer karşıtı, askeri üsler karşıtı platform, kurum, örgütlenmenin temsilcileri bir araya geldik. Amerika’nın, Nato’nun yardımıyla sürdürdüğü Afganistan işgaline karşı nasıl mücadele edeceğimizi tartıştık.

Amerika savaş karşıtı hareketin temsilcilerinden Joseph Gerson açılışta bir sunuş yaptı. Gerson’un vurguladığı noktalar şunlar:

Obama’nın Nobel Barış Ödülü alması savaş karşıtlarını çok kızdırdı. Afganistan ve Pakistan savaşlarını yükselttiği için mi, Irak’ta işgali sürdürdüğü için mi, yoksa İsrail’i bir karış bile geri çektiremediği için mi aldı bilemedik.

 • Bush’un amacı belliydi, Amerika’nın dünyanın efendisi yapmak istedi. Ama eline yüzüne bulaştırdı. Obama ise bir yandan ekonomik krizle boğuşuyor, bir yandan en fazla harcama yapılan silahlanmaya devam ediyor.
 • “Afganistan, Obama’nın Vietnam’ı olacak” fikri Amerika’da çok yaygın. Obama savaşı sürdürmezsek, yeni askerler göndermezsek, o bölgeyi komple kaybedeceğiz diyor. Halbuki askerlerini çekmediği sürece büyük yenilgiden kurtulması mümkün değil.
 • Thomas Friedman bile geçen gün Times’ta “Obama, Afganistan’daki savaş lordu Karzai ile bu savaşı kazanamaz. Obama’nın derdi istikrarlı demokratik bir Afganistan değil. Bush gibi o da açık uçlu savaş ve işgallerin peşinde. Ama bu Obama’ya da yaramıyacak” dedi.
 • Amerika’da yapılan anketlere göre halkın %54-7’si tüm askerlerin eve dönmesini istiyor. Maalesef bu büyük kalabalığın sesi henüz sokakta duyulmuyor. Bunun en önemli nedeni Obama’nın başkan olması. Bush döneminde savaş karşıtı hareketin liderliğini yapan Demokratlar henüz Obama’ya sırtlarını dönmediler. Çoğu Obama’ya bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorlar.
 • Ancak bu destek yavaş yavaş kırılıyor. Geçen hafta Afganistan işgaline karşı sokaklarda sesimizi yeniden duyurmaya başladık. Azdık ama iyi bir başlangıçtı. Asker aileleriyle 900 asker botunu savaşta ölen askerlerin isimlerini üzerlerine yazarak Beyaz saray’ın önüne dizdik. Bu hareket güçlendirmek için bir kez daha uluslar arası desteğe ihtiyacımız var.
 • Politik olarak netlik çok önemli. Bizim argümanlarımız şöyle: Bizim ordularımız Afganistan’da ne iş yarıyor? Daha fazla istikrarsızlık ve ölüm dışında ne sağladılar. Askeri müdahale, işgal hiçbir ülkeye demokrasi getirmedi. Afganlılar, Iraklılar kendi toplumlarını değiştirebilecek güce sahiptir. En kısa zamanda İsrail ve Arap diktatörlüklerine verilen askeri destek kesilmelidir. Amerika’nın hegemonya politikası yerini uluslar arası dayanışma politikasına bırakmalıdır.

Komite’nin diğer üyelerinin katkılarıyla alınan kararlar aşağıda:

 1. İçinde aşağıdaki politik vurguların olduğu bir deklarasyon hazırlanacak. Afganistan’da askeri olan tüm ülkelerde askerlerin biran önce çekilmesi için mücadele edilmelidir. Kanada, Hollanda ve Japonya’nın başlattığı asker çekme politikası yaygınlaştırılmalıdır. Asker çekmede hiçbir önkoşul konulmamalıdır. İşgal bittiğinde ne olacak sorusuna “işgalciler silah değil maddi destek yollamalı” cevabı verilmeli. Silahlanmaya harcanan bütçenin yüzde biri bile bu ülkelerin ekonomik olarak yeniden toparlanmalarına yeter. Afganistan ve Pakistan’ın ordularının güçlendirilmesi bölgeye istikrar değil daha büyük çatışmalar getirir. Bölgede bir an önce silahlanma durdurulmalıdır. Jude Law tarzı insancıl yardımlar Afgan halkına yarar değil zarar getirmektedir. Bu yardımlar, popüler ziyaretler işgalin meşrulaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Pek çok sivil yardım organizasyonu Karzi’nin eliyle çalışmaktadır. Sonucun ne olduğu ortadadır. En büyük insani yardım işgalin bitirilmesidir.
 2. Uluslar arası Afganistan Konferansına karşı bir konferans ve yürüyüş düzenlenecek. Konferansı ya Almanya ya Fransa devleti örgütleyecek.
 3. 8-9 Ekim 2010’da Afganistan işgaline hayır gösterileri düzenlenecek.
 4. Uluslar arası kampanyalar koordine edecek komitenin genişletilmesine çalışılacak.
 5. Mücadele deneyimlerini paylaşmak için bir web sitesi kurulacak.

Yıldız Önen
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply