15 Nisan 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Geçen hafta 29 Nisan’da yaptığımız toplantıda başladığımız tartışmalara bu gün de devam ettik. İçinde bulunduğumuz politik durumu anlamaya ve ona uygun kampanyalar inşa etmeye çalışıyoruz. Önümüzde, savaş karşıtlarını ilgilendiren iki önemli tartışma var.

Birincisi, uzun bir zamandır ha geldi ha gelecek dediğimiz Kürt sorununun barışçıl çözümü tartışmasıdır. Başbakan Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır gezisi ile barışçıl yollarla sorunun giderileceği umudu, son günlerde olan bitenle sönümlenmeye başladı.  DTP’nin yerel seçimlerde aldığı oy çözümün siyasilerle olabileceğini kanıtlamışken, hem DTP’ye yönelik operasyonlar, hem çatışmanın devam etmesi sorunun yeniden çetrefilleşmesine neden oldu.

Küresel BAK olarak bir kez daha “BARIŞA BİR ŞANS VERİN” sloganını yükseltmek gerektiğini düşünüyoruz. Küresel BAK sözcüsü Tayfun Mater, Barış aktivistleriyle birlikte gittiği DTP grup toplantısında Türkiye’nin barışa ne kadar ihtiyacı olduğunu vurguladı. Küresel BAK, Kürt sorununun barışçıl çözümünde katkıda bulunmaya devam edecektir.

İkincisi, Amerikan Askeri Üssü İncirlik’in, Irak işgalinde kullanılması için imzalanan gizli kararnamenin yenilenme dönemi tartışmasıdır. 23 Haziran 2003’te ilki imzalanan ve her sene tekrarlanan kararname ile Amerikan ordusu her türlü taşıma işi için İncirlik üssünü kullanmaya devam ediyor. Irak’tan çekilecek Amerikan askerleri ve teçhizatlarının Türkiye’den taşınması ile bir daha gündeme gelen İncirlik üssüne karşı kampanyamız devam ediyor.

“İNCİRLİK ÜSSÜ BÖLGE HALKLARININ DÜŞMANIDIR” sloganıyla sürdürmeyi düşündüğümüz kampanya çerçevesinde Adana’da bir basın açıklaması yapılması planlanıyor. Mayıs ayının son haftasında konuyu gündeme getirmek için Meclis’te ve İstanbul’da birer basın açıklaması yapılması da planların arasında.

Küresel BAK yürütme toplantısı her Çarşamba saat 12.30’da yapılıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply