15 Mayıs 2004 – Basın Açıklaması – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basına ve Kamuoyuna

Bugün Irak’ta yaşanan işkence ve insanlık dışı davranışları, kısacası vahşeti kınamak, Bir savaş örgütü olan NATO’nun dağıtılması talebimizi halkımızla paylaşmak için bir araya geldik. NATO’nun tarihi, batının liderliğini yapan ABD’nin hegemonya ihtiyaçlarına göre örgütlenmenin ve yoksul ülkelere yönelik ABD tehdidine uluslararası meşruiyet kazandırmanın tarihidir. NATO operasyonları bu ihtiyaca göre yapılmış ve yapılmaktadır. NATO nereye müdahalede bulunduysa oraya şiddet, kan, gözyaşı, açlık ve sefalet getirmiştir. Balkanlar, Afganistan bunun yakın tarihimizdeki örnekleridir. NATO tarihi dünyada silahlanma yarışını tırmandırma tarihidir. NATO tarihi devletler içinde gladyo benzeri gizli, kirli ve karanlık örgütlenmeler tarihidir.

NATO şimdide ABD tarafından uygulamaya konulan Büyük Ortadoğu Projesinin silahlı gücü olma rolüne soyunmuştur.

28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul’da NATO zirvesi toplanıyor. Bu zirvenin resmi gündemi olarak Afganistan ve Irak’ın durumu,(sözde) terör ve NATO’nun yeni konsepti açıklandı. Bu gündemle kastedilen ABD ‘nin “Büyük Ortadoğu Projesi”dir (BOP). BOP ABD ve Küresel Kapitalizm için Ortadoğu’daki enerji kaynaklarını kontrol etmenin, yağmalamanın ve küresel hegomanya kurmanın adıdır. Bizler ve Ortadoğu halkları için işgal, savaş, sömürü, yağma, kan ve gözyaşıdır. Yeni savaşlar ve iç çatışmalardır.

Filistin, Afganistan, Irak işgal edildi. Şimdi hedefte komşularımız Suriye, İran ve Lübnan var.

Türkiye ABD politikaları ile ateş çemberine sokulmaya çalışıyor. AKP hükümeti bu konuda gözü kara bir biçimde halka rağmen ABD’nin yanında saf tutmaya devam ediyor. 27-28 Haziran’da yapılacak NATO zirvesinde Türkiye NATO şemsiyesi ile bu projeye dahil edilecektir. AKP 1 Mart’a biz savaş karşıtlarının tepkileri üzerine yapamadığını şimdi NATO şemsiyesi adı altında yapmaya çalışacaktır.

Hükümetten yapılan örtülü açıklamalar bu yöndedir. Savaş karşıtları olarak bu konuyu dikkatli takip ediyoruz. AKP yetkilileri Irak’ta yaşanan işkence ve vahşet ABD basınında da yayımlanınca utangaç bir şekilde bunu kınadıklarını açıkladılar. Ama hala Irak’a asker göndermekten söz edebiliyorlar. Savaşın vahşet , barbarlık olduğu her türlü insanlık dışı muamelenin görüldüğü yeni bir şey değildir. Ortaya çıkan işkence fotoğrafları ve açıklamalar Irak’ta yaşanan vahşetin binde biri bile değil. Ancak bu görüntüler bile bu insanlık dışı vahşet karşısında insanı dehşete düşürmeye yetiyor. Bu vahşetiyapanları, Irak’ı işgal edenleri, ne sebeple olursa olsun işkenceyi, insanlık dışı davranışları hoş görenleri kınıyoruz. Silahlanma harcamaları yoksulluğu, işsizliği artırmaktadır. Emperyalist güçlerin kışkırtma ve gerginlik politikaları ile silahlanmaya yüksek miktarda kaynak aktaran ülkeler bu kaynağı ülkemizde de olduğu gibi sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve sosyal güvenlik harcamalarından kısarak yapmaktadırlar. Dünyada her çocuk için sadece 5 dolar harcansa 14 milyon çocuk bulaşıcı hastalıklardan yaşamını yitirmekten kurtulabilir. Dünyadaki açlığı ve temel sağlık sorunlarını asgari düzeyde çözmek için gereken para 13 milyar dolardır. Dünya nüfusunun yüzde 24’ü günde 1 dolarla yaşamını sürdürmekte, her yıl 20 milyon insan açlıktan ölmektedir.Bu tabloya karşın Dünyada silahlanma amacıyla kişi başına 200 dolar harcanmaktadır.Ülkemiz bütçesinin yaklaşık % 20 si silahlanma harcamalarına gidiyor. Buna fonları da eklediğimiz zaman bu oran% 30- 35 ‘i buluyor. Türkiye’nin başlıca silah ithali açısından NATO içerisindeki payı özellikle 1993’den başlayarak önemli bir artış göstermektedir. Türkiye silah ithalatında NATO içinde birinci sırada, Orta Doğu’da ise Suudi Arabistan’ın ardından ikinci sıradadır. AKP Hükümet 27-28 Haziran’da büyük bir heyecanla , Afganistan ve Irak’ta kanlı işgallerinden sorumlu olan Bush, Blair ve Berlusconi gibi savaş suçlularını ağırlamaya hazırlanıyor. Bush, İşgalci, Çocuk Katili, İşkenceci, Savaş Suçlusu, Doğa katliamcısıdır. Dünyada yoksulluğun, açlığın, işsizliğin nedeni olan politikaların uygulayıcısıdır.

Biz BUSH ve çetesini istemiyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu NATO ‘yu, Bush’u ve savaş politikalarını teşhir etmek, İstanbul da yapılacak NATO zirvesini yüzbinlerin katıldığı demokratik tepki eylemleriyle engellemek için “Bush gelme is-te-mi-yo-ruz ” başlığı ile kampanyası başlatmıştır. 6-7 aydır yaptığımız çalışma , eylem ve etkinliklerle savaş karşıtlarını 26-27-28-29 Haziran da İstanbul’da buluşmaya çağırıyoruz. NATO zirvesini engellemek, Bush, Blair ve Berlusconi gibi savaş suçlularına İstanbul’u dar etmek için hazırlanıyoruz. 27 Haziran’da yüzbinlerin katılımı ile Bush ve çetesine hoş geldin partisi hazırlıyoruz. Bu buluşmada tüm dünyadan savaş karşıtları bizimle birlikte olacaklar. Komşu ülkelerden savaş karşıtı dostlarımız İstanbul’a gelecekler.

* Bizler bir savaş örgütü olan NATO’nun dağıtılmasını istiyoruz.

* Silahlanmaya ayrılan paraların dünyada ve ülkemizde yoksulluğun giderilmesine, eğitime, sağlığa, sosyal hizmete, spora, sanata harcanmasını talep ediyoruz.

* Bizler Irak’ta ve Filistin’de işgale, işkenceye ,insanlık dışı muameleye son verilmesini, sorumlularının başta Bush, Blair olmak üzere cezalandırılmasını istiyoruz.

* Bizler ölmek, öldürmek, kimsenin askeri olmak istemiyoruz.

* Bizler savaşsız, sömürüsüz, efendisiz, işkencesiz, silahsız,eşit, özgür, demokratik, barış içinde bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyor onun için mücadele ediyoruz.

* Bizler barış, özgürlük, kardeşlik ve küresel adalet için çalışıyoruz.

Kararlılıkla da çalışmaya devam edeceğiz.

KüreselBarış ve Adalet Koalisyonu-İzmir

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.