15 Mart 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şam gezisi dönüşü

Savaş karşıtları, Suriye Parlamento binası önünde Arap Yazarlar Birliği üyeleriyle birlikte bir de basın açıklaması yaptılar. Böylece Suriye Parlamentosu belki de ilk kez, Türkiye’den gelen savaş karşıtları ile Arap yazarların ve halkın ortak basın açıklamasına sahne oldu.

Savaş karşıtlarının Suriye gezisi

Savaş karşıtlarının Suriye halkıyla dayanışma ziyareti sona erdi. Aralarında Mehmet Bekaroğlu, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Roni Margulies, Yıldız Önen, Nihat Genç, Hülya Aktaş, Hakan Tahmaz, Kenan Çamurcu, Hakan Albayrak, Murat Utku, Nuray Mert ve Mete Çubukçu gibi isimlerin de bulunduğu 60 kişilik grup Suriye parlamento binası önünde de bir eylem ve basın açıklaması yaptı.

Doğu Konferansı ile Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) birlikte düzenlediği Suriye halkıyla dayanışma ziyareti sona erdi. 60 kişilik ziyaretçi grubu, yazar, bilim adamı, gazeteci ve sanatçılardan oluşuyordu.

Küresel BAK’ın Suriye halkıyla dayanışma ziyareti öncesinde yayınladığı çağrı metninde şöyle deniliyordu: “Bizler bütünüyle sivil kişiler ve kuruluşlarız, [ziyaretimiz]hiçbir şekilde Suriye’deki mevcut yönetime destek vermek olarak algılanmamalı. Oradaki ve kendi ülkemizdeki tüm otoriter siyasetlere ilişkin eleştirel görüşlerimizi saklı tutuyoruz. Tüm dünyada ve özellikle bölgemizde demokrasiye ilişkin sorunları sonuna kadar önemsiyoruz. Diğer taraftan, kimsenin, ‘otoriter rejim’ bahanesi ile bölgeyi işgal etme girişimine tahammülümüz yok!”

Suriye halkının karşı karşıya bulunduğu ABD tehdidine karşı Suriye halkıyla dayanışma için 1 Mart Salı günü yola çıkan aydınlar, seslerini çeşitli platformlarda yükselterek, kardeşlik ve dayanışma duygularını dünya kamuoyuna ilan ettiler. Savaş karşıtları, Suriye Parlamento binası önünde Arap Yazarlar Birliği üyeleriyle birlikte bir de basın açıklaması yaptılar. Böylece Suriye Parlamentosu belki de ilk kez, Türkiye’den gelen savaş karşıtları ile Arap yazarların ve halkın ortak basın açıklamasına sahne oldu.

Parlamento binası önündeki basın açıklamasında Doğu Konferansı adına Mehmet Bekaroğlu, Küresel BAK adına Gencay Gürsoy ve Arap Yazarlar Birliği Başkanı Ali Akle Ursan birer konuşma yaptılar. Eylem sırasında Türkiye’den gelen savaş karşıtlarının attığı, halkların kardeşliğini vurgulayan Arapça sloganlar, Arap Yazarlar Birliği Başkanı Ursan’ın Türkiyeli ve Suriyeliler’in kardeşliğini vurgulayan sloganlarla desteklenirken, eylem halk tarafından ilgi ve sevgiyle karşılandı.

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.