15 Kasım 2010 – Nato’ya ve Savaşa Hayır – Yazılı Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BARIŞ VE ADALET İÇİN
NATO’YA VE SAVAŞA HAYIR!

19 – 20 Kasım tarihleri arasında Lizbon’da NATO’ya üye ülkelerin liderleri buluşarak, uzun süredir değişik düzeylerde yapılan NATO toplantılarında tartışılan, ‘yeni stratejik konsept’i kabul edecekler.

Yeni strateji, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in ‘İttifakın temel görevi 28 üye ülkedeki 900  milyon vatandaşı muhtemel saldırılardan korumaktır’ sözleriyle ifade ettiği gibi, dünya halkları ve barış için büyük bir tehdit oluşturuyor. ‘Tüm Avrupa’yı kapsayacak füze savunmasını bir NATO kapasitesi yapmamız gerektiğine inanıyorum’ sözleriyle ABD’nin nükleer silahlanma planları bir NATO projesi olarak tanımlanıyor.

YENİ STRATEJİ NE DİYOR?

NATO’nun Lizbon Zirvesinde kararlaştırılacak yeni stratejiye göre;

1. Nükleer silahlar, NATO ülkelerinin savunması için mutlak önemdedir. İngiltere ve A.B.D.’nin mevcut stratejik nükleer silah programları çerçevesinde, silahların modernizasyonu ve özellikle Avrupa topraklarında yeni bölgelere konuşlandırılacak başlıklar bu savunma için yaşamsal önemdedir.

2. 21.Yüzyılda Avrupa’nın Amerikan balistik füze kalkanı ile savunulmasına odaklı A.B.D. planı esas kabul edilmektedir.

3. Afganistan’da sürdürülen mücadele NATO’nun ana sorunudur. Bu mücadele savaş kazanılıncaya kadar, askeri ve sivil alanlarda devam etmek zorundadır.

4. Tüm üye ülkeler savunma mekanizmalarını güçlendirmek ve verimli kullanmak üzere yeniden yapılandırmalıdırlar.

5. Her ne kadar NATO’nun politikaları üye ülkelerini korunmasına yönelikse de, doğal kaynakların ve onların ticaret yollarının korunması da NATO’nun yeni stratejik hedefleri arasındadır.

6. NATO’nun üyelik ve savunma alanının doğuya doğru genişlemesinin gerekliliği, NATO’nun, Güney Sovyet Cumhuriyetleri, Endonezya, Malezya, hatta Avusturalya, Yeni Zelanda ve Japonya ile ortaklık anlaşmaları yapmalarını zorunlu kılmaktadır.

7. Lizbon Anlaşması’nın askeri ve savunma politikalarını hükme bağlayan maddeleri çerçevesinde, Avrupa Birliği  NATO’nun askeri ortağı kabul edilmektedir.

8. Bilgisayar, iletişim ve güç ağları sistemleri ile  başlatılan “siber savaş”, “elektronik savaş”, NATO’nun savunma stratejilerinde yeni biçimlenmeleri gerekli kılmaktadır.

9. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve diğer küresel değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan göç akımları da NATO’nu yeni sorumluluk alanlarına girmektedir, dolayısı ile askeri konular kapsamına alınmaktadır.

10. Ve tüm bu yeni sorumluluk alanları ‘terörizme karşı savaş’ın gerekleri olarak kabul edilmektedir.

Soğuk savaş dönemi sonrası NATO’nun kuruluş nedeninin tamamen ortadan kalkması karşısında, yaratılan yeni tehditler ve oluşturulan yeni hedeflerin üzerine inşa edilen bu strateji, önümüzdeki yıllarda dünya halklarının sırtına yüklenecek Milyonlarca Avro’luk yeni savaş bütçeleri anlamına gelmektedir.

Savaş karşıtları NATO’nun bu stratejik konseptine de, ülke bütçelerine yüklenecek ek savaş harcamalarına da, dünyaya yeni hayali tehditlerin ve savaş nedenlerinin dayatılmasına da karşıdır.

NATO KARŞITI ZİRVE…

‘NATO’nun yeni stratejisine hayır!’ diyen, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden savaş karşıtları, NATO Zirvesi ile eş zamanlı olarak 19 – 21 Kasım tarihleri arasında Lizbon’da karşı zirve düzenliyor.

Farklı ülkelerden gelecek savaş karşıtları zirve sırasında düzenlenecek toplantılarda, seminer ve atölyelerde bu yeni stratejiye nasıl karşı durulacağını tartışacak. Barış politikalarının nasıl geliştirileceği konşulacak. Düzenlenecek ‘savaş karşıtı asamble’de NATO karşıtı mücadelenin geleceğini tartışılacak.

NATO karşıtı zirve, uluslararası katılımcıların 20 Kasım Cumartesi günü Lizbon’da yapacağı büyük yürüyüşüyle sona erecek. Aynı tarihte Avrupa’nın birçok kentinde yürüyüşler yapılacak.

KÜRESEL BAK, NATO KARŞITI ZİRVE’de…

2003 Yılından bu yana uluslararası savaş karşıtları ile birlikte, barış mücadelesi sürdüren Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu da NATO karşıtı zirvenin katılımcıları arasında yer alıyor.

Yeni konseptin bir parçası olarak Türkiye’ye konuşlandırılması tezgahlanan ‘Füze Kalkanı’na karşı muhalefeti yükseltmeye çalışan Küresel BAK aktivistleri, önümüzdeki dönemde verilecek mücadelenin ilkelerinin belirleneceği bu önemli zirveye aktif biçimde katılarak NATO karşıtı cephede yer alacaklar.

Daha güzel bir dünya ve daha güzel bir gelecek için;

Savaşa hayır, NATO’ya Hayır!

15 Kasım 2010

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

www.kureselbak.org

Ayrıntılı bilgi için:

Tel: 0530 – 764 10 18 kureselbak@gmail.com

.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.